porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest Marcin Gortat i czy ma szansę zagrać w meczu NBA All-Star 2012? Marcin Gortat to obecnie najbardziej znany polski koszykarz na świecie. ...
Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Jak komórki macierzyste i dr Marek Krochmalski ratują polskich siłaczy?

Komórki macierzyte ratują nie tylko zdrowie, ale i życie. Dzięki ich niezwykłym właściwościom lekarze leczą nowotwory, choroby mózgu, rozległe oparzenia. Komórki macierzyte są też stosowane w leczeniu sportowych kontuzji. W Polsce zajmuje się tym lekarz reprezentacji w podnoszeniu ciężarów dr. Marek Krochmalski, który przywrócił do zdrowia m.in. Pudziana.

Pierwszy ze znanych sportowców trafił do dr. Krochmalskiego Pudzian. Było to w roku 2009, a supersiłacz miał kłopoty z więzadłami rzepki, urazem potocznie nazywanym „kolanem skoczka”. Zanim jednak Mariusz Pudzianowski trafił na umówiony zabieg, doznał kontuzji znacznie groźniejszej - zerwał biceps.

Teoretycznie zerwany biceps to „rzecz do naprawienia”, ale u sportowca, którego mięśnie poddawane są wielkim obciążeniom, nieudana kuracja mogła oznaczać koniec kariery. Podwójny zabieg – kolano i biceps – udał się, jeszcze w tym samym roku Pudzianowski zdobył mistrzostwo Europy Strongmenów.

A potem byli następni, najczęściej ciężarowcy wysokich kategorii wagowych. Ci najsilniejsi, na których kontuzje nie umieli znaleźć lekarstwa inni lekarze, a dr Marek Krochmalski i jego komórki macierzyste jakoś sobie z nimi radziły.

Komórki macierzyste - na czym polega ta metoda leczenia?

Komórki macierzyste to prawdziwy cud medycyny - mają zdolność do niekończącej się liczby podziałów (dzięki czemu są nieśmiertelne) i przekształcania się w dowolną tkankę (dzięki różnicowaniu się w inne komórki). Po pobraniu od dawcy i wyhodowaniu w odpowiednich warunkach są wykorzystywane do leczenia wielu poważnych chorób i urazów, m.in. białaczki, innych nowotworów, stwardnienia rozsianego czy oparzeń.  

Leczenie kontuzji krwiopochodnymi komórkami macierzystymi nie jest wynalazkiem Krochmalskiego. Wcześniej stosowali je m.in. Chińczycy. Ale oni pobierali komórki z krwi pępowinowej wyselekcjonowanych dawców. Dr Krochmalski stosuje własną krew pacjenta. To jej komórki, odpowiednio przeszczepione, błyskawicznie reperują pęknięte ścięgna Achillesa, złamane kości i urazy, które grożą nawet kalectwem.

Kim jest dr Marek Krochmalski?

Sam dr Marek Krochmalski jest ciekawą postacią. Był wyczynowym sportowcem, uprawiał szermierkę, najwięcej sukcesów miał w konkurencji floretu. Jest wielbicielem epoki swingu, Freda Astaire'a i Binga Crosby'ego, a także kolekcjonerem secesji. Ale przede wszystkim szefem komisji medycznej PZPN i lekarzem reprezentacji w podnoszeniu ciężarów. On i komórki macierzyste będą pilnowali, by podczas Euro 2012 nic złego nie stało się piłkarzom, a podczas igrzysk w Londynie ciężarowcom.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
KSW 31. Gdzie i kiedy gala KSW 31? W jakiej cenie bilety? KSW 31. Gdzie i kiedy gala KSW 31? W jakiej  cenie bilety?

Gala KSW 31 szykuje się na jedną z najbardziej ekscytujących z wszystkich imprez promujących MMA w Polsce. Nazwiska zawodników, którzy zmierzą się w oktagonie elektryzują, a i miejsce imprezy będzie...

KSW 23. Jak walczyli Polacy - Khalidov, Pudzianowski i Materla?

23 Konfrontacji Sztuk Walk odbyła sie nocy, z soboty na niedzielę, w Gdańsku. Na ringu zobaczyć mogliśmy między innymi Michała Materlę, Mariusz Pudzianowskiego i Mahmeda Khalidova. Jak walczyli...

KSW 23: Pudzianowski – McCorkle. Kto wygrał?

Taktyka Pudziana na walkę z McCorkle'm okazała się zawodna! Walka trwała tylko 2 minuty i zakończyła się zwyciestwem Mc Corkle'a! Jak przegrał Pudzian?

Aktualizacja: 18.04.2018 22:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.