porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
SPOSÓB NA DŁUGOWIECZNOŚĆ. Jak pokonać maraton trzy tygodnie po 100. urodzinach? Kiedy biegniesz, wszystko zostaje za tobą, kłopoty też - mówi ...
Bieganie poprawia humor i zdrowie. Mówimy jak rozpocząć trening, żeby jogging stał się naszym hobby

Ciągle w biegu? I bardzo dobrze! Zobacz, jak zacząć uprawiać sport, żeby wyszedł nam na zdrowie

Ciągle w biegu? I bardzo dobrze! Zobacz, jak zacząć uprawiać sport, żeby wyszedł nam na zdrowie
fot.: Biuro Promocji Miasta Poznań
Bieganie jest najlepszą formą sportu, jeśli chcemy spalić dużo kalorii, zwiększyć sprawność i wydolność organizmu. Poprawia nasze samopoczucie, odporność na choroby, a może być także dobrym tematem do rozmów podczas różnych uroczystości w gronie rodzinnym lub wśród znajomych.

Jeśli chcemy biegać, to nie ma nic prostszego – trzeba ubrać się i wyjść z domu. Jednak by się zbyt szybko nie zniechęcić lub nie zrobić sobie krzywdy, warto się do tego dobrze przygotować.

Zdrowie jest najważniejsze

Przed wyjściem na pierwszy trening warto udać się do lekarza, by nas zbadał i potwierdził, że wzmożony wysiłek nam nie zaszkodzi. Warto wykonać badanie krwi, EKG oraz zmierzyć ciśnienie. Jak będziemy pewni, że nasz organizm poradzi sobie z trenowaniem, to nie będziemy mieć już wymówki, że nasze serce tego nie wytrzyma.

Bieganie - jak się ubrać ?

Wychodząc na dwór trzeba ubrać się tak, aby początkowo było nam chłodno – po kilku minutach się rozgrzejemy. Należy ubierać się na cebulkę, zwłaszcza gdy jest zimno. Wszystkie warstwy powinny być z oddychających materiałów syntetycznych – bawełna podczas biegania się nie sprawdza. W czasie mrozów nie wolno dopuszczać do wychłodzenia, dlatego najlepiej jest się nie zatrzymywać, a gdy spotkamy znajomego i koniecznie chcemy zamienić z nim kilka słów – trzeba ciągle podskakiwać i wymachiwać ramionami.

Bieganie - gadżety mogą motywować

Motywacją do biegania są dodatkowe sprzęty, takie jak zegarek biegowy z międzyczasami albo nawet odbiornikiem GPS, pulsometr, pas na bidon, czy opaska na telefon. Jak już wydamy na nie sporo pieniędzy, to trudno będzie nam pozwolić, aby leżały bezużytecznie.

Jogging - jak rozpocząć trening ?

Aby się nie zniechęcać, na samym początku należy biegać bardzo wolno. Jeśli będziemy trenować regularnie 3-4 razy w tygodniu, to już po kilku treningach zauważymy, że możemy biegać coraz szybciej i dalej. Jeśli dawno nie uprawialiśmy żadnych sportów, to początkowo damy radę truchtać tylko przez kilka minut, ale po kilku tygodniach możemy dojść do godziny ciągłego biegu (około 10 km), a po roku może nawet przebiegniemy maraton, czyli ponad 42 km.

Ćwiczenia wspierają wydajne bieganie

Samo bieganie, bez dodatkowych ćwiczeń, może prowadzić do kontuzji, bólów mięśni i stawów. Dlatego warto też 1–2 razy w tygodniu wykonać serię ćwiczeń siłowych i rozciągających. Dodatkowe 20 minut ćwiczeń pozwoli nam cieszyć się bieganiem bez niepotrzebnego bólu i przerw na leczenie. Podstawowy zestaw ćwiczeń: brzuszki, unoszenia nóg i rąk w leżeniu na brzuchu, pompki, półprzysiady, wspięcia na palce, chodzenie na piętach, unoszenia palców stóp oraz rozciąganie mięśni nóg we wszystkich kierunkach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Muzyka do biegania. Jak wybrać muzykę do biegania? Muzyka do biegania. Jak wybrać muzykę do biegania?

Może się wydać, że muzyka do biegania nie jest potrzebna, ale jeśli umiemy dobrze wybrać tę właściwą muzykę to bieganie będzie łatwiejsze i jeszcze przyjemniejsze. Muzyka jest dobrym motywatorem do...

Gdzie odbędą się najbliższe półmaratony?

Fani biegania polują na każdą taką imprezę. Na oficjalnych biegowych spotkaniach mogą się sprawdzić z innymi biegaczami i przetestować swoje własne umiejętności. Warto więc pilnować kalendarza....

Czy bieganie może być SZKODLIWE? Jakie jest RYZYKO?

W ostatnim Biegnij, Warszawo kilku biegaczy straciło przytomność, a jeden z nich zmarł. Czy zatem bieganie może być szkodliwe dla zdrowia? Okazuje się, że tak. Gdy jest nieumiejętne, może być nawet...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?

Marianna Durczok - dziennikarka, wydawca, żona Kamila Durczoka. Co o niej ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.