porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wyścig kolarski Tour de France: co warto wiedzieć?
Wyścig kolarski Tour de France: co warto wiedzieć? 4 lipca 2015 roku już po raz 102. wystartował słynny ...
Zimowa olimpiada w 2022: Pekin czy Ałmaty?

Kto ubiega sie o organizacje zimowych igrzysk olimpijskich 2022?

Pekin i Ałma-Ata walczą o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. Wybór gospodarza olimpiady już 31 lipca w malezyjskim Kuala Lumpur, podczas 128. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Z walki o organizację igrzysk w 2022 roku zrezygnowały m.in.: Barcelona, Monachium i Sztokholm. Władze miast i ich mieszkańców zniechęciła przede wszystkim konieczność zbudowania nowych aren i obiektów sportowych. O miano gospodarza igrzysk walczyły Lwów, Oslo i nasz Kraków, w ostatecznych zmaganiach pozostali jednak jedynie Chińczycy i Kazachowie.

Jak wynika z oficjalnego raportu MKOl-u, szanse są równe, bo i Pekin, i Ałmaty mają swoje słabe i mocne punkty. Stolica Chin gościła już letnie igrzyska olimpijskie, zatem to doświadczenie organizatorskie jest niewątpliwym plusem. Minusem jest klimat, który może okazać się za ciepły na zimową olimpiadę. Nie ma więc gwarancji, że zawody narciarskie odbędą się naturalnym śniegu. A sama rozbudowa skoczni może wymagać przesiedlenia aż 1,5 tysiąca Chińczyków. Oferta Kazachstanu jest lepsza, gdy chodzi o umiejscowienie sportowych obiektów w jednej lokalizacji, czego nie może zapewnić Pekin. Gdy chodzi o przygotowanie obiektów sportowych, komisja MKOl jest też w przypadku Ałma-Ata optymistyczna. Tor bobslejowo-saneczkowy ma być jednak gotowy na ponad rok przed imprezą, a nie od dziś wiadomo, że gospodarka Kazachstanu kuleje, bo uzależniona jest od stotsunkowo chwiejnej sprzedaży ropy naftowej.

Kto zdobędzie organizatorski laur na 2022 rok, przekonamy się już pod koniec miesiąca. W 2018 roku zimowa olimpiada odbędzie się w południowokoreańskim Pyeongchangu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Igrzyska olimpijskie 2016. Maskotki Vinicius i Tom - kim są?

Kibice poznali już dwie oficjalne maskotki igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro! Jak wyglądają Vinicius i Tom i co symbolizują?

Jaka jest różnica między olimpiadą a igrzyskami olimpijskimi?

W dzisiejszych czasach terminów "igrzyska olimpijskie" i "Olimpiada" często używamy zamiennie. Czy jest to poprawne?

Soczi 2014. Jakie nowe konkurencje na zimowych igrzyskach? Soczi 2014. Jakie nowe konkurencje na zimowych igrzyskach?

Na igrzyskach zimowych Soczi 2014 po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną takie zawody jak narciarski i snowboardowy slopestyle, narciarski halfpipe, snowboardowy slalom specjalny, skoki...

Aktualizacja: 10.07.2015 14:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?

Kilka dni po scysji w programie Jarosława Kulczyckiego, prawicowa Gazeta ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.