porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki jest horoskop chiński na 2015 rok?
Jaki jest horoskop chiński na 2015 rok? Według horoskopu chińskiego rok 2015 będzie rokiem Kozy/Owcy. Oznacza to, ...

Tajemnicze znaczenie przedmiotów. Czego symbolem jest lustro?

Tajemnicze znaczenie przedmiotów. Czego symbolem jest lustro?
fot.: thinkstockphotos.com
Lustro zarówno w Europie jak i w Azji uchodzi za rzecz związaną z magią

Na Dalekim Wschodzie wierzono, że lustro ma magiczne właściwości. Lustro odbija złą energię, a także można w nim było ujrzeć własną duszę. Chroniło przed złem w życiu doczesnym i pozagrobowym, dlatego często zmarłych grzebano razem z lustrem.

W sztuce chrześcijańskiej lustro ma wiele znaczeń. Może symbolizować czystość, zwłaszcza jeśli występuje w ramach przedstawienia Najświętszej Marii Panny. Ale w sztuce średniowiecznej spotykamy je też w ręku personifikacji jednego z grzechów głównych  - Próżności. Pęknięte lustro jest symbolem upadku cnoty.

W dawnej Polsce panował zwyczaj zasłaniania lustra po śmierci, któregoś z domowników. Wierzono bowiem, że dusza zmarłego może zabłąkać się w lustro.

Lustro grało też dużą rolę w quasi surrealistycznej, słynnej bajce dla dzieci Lewisa Carola czyli w „Alicji po drugiej stronie lustra”. Między innymi dzięki tej bajce lustro kojarzy się w we współczesnej pop-kulturze z wrotami do innego świata.

Współcześnie też panuje jeszcze przesąd obawy przed rozbiciem lustra, co wieszczy siedem lat nieszczęścia. Lustro jest również symbolem wejrzenia w głąb siebie, szukania tożsamości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
TAROT. Symbolika w Tarocie i w codziennym życiu

Symbole towarzyszą nam w życiu na każdym niemal kroku i w każdym miejscu. I choć wszyscy jesteśmy otoczeni symbolami, rzadko jednak zwracamy na nie uwagę. Karty Tarota przemawiają przez zawartą w...

Czym jest Tarot? Czym jest Tarot?

Najpopularniejszym zastosowaniem Tarota jest niewątpliwie przewidywanie przyszłości. Z tego powodu, karty te najczęściej kojarzone są z wróżeniem. Cenniejsze jednak są ich właściwości umożliwiające...

Aktualizacja: 02.05.2015 11:13
Autor: Irena Konecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

W Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Tu przeczytasz HOROSKOP i przepowiednie na 2013 rok, HOROSKOP CHIŃSKI oraz SENNIK online - znaczenie najczęściej spotykanych snów. Jesteś ciekawy co przydarzy ci się w najbliższym czasie? Jak zinterpretować sen? Kiedy będzie koniec świata? Horoskopy, wróżby, numerologia, tarot. W dziale HOROSKOPY I SENNIK znajdziesz tłumaczenie snów, najczęściej spotykanych marzeń sennych; sennik dziecko, sennik pieniądze, sennik egipski, sennik zmarły, sennik polski, sennik internetowy, sennik ciąża. . Horoskop dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny, partnerki, urodzinowy. Horoskop majów. Horoskop partnerski. Horoskop celtycki. Horoskop chiński. Horoskop miłosny. Horoskop 2013. Sprawdź horoskop na naszym portalu. Wejdź i sprawdź, co zapisano w kartach? Wróżenie z kart. Wróżby z tarota. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.