porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie kraje zdobywały Oscary dla nieanglojęzycznych filmów? W historii Oscarów dla filmów nieanglojęzycznych zdecydowana większość Nagród Akademii ...
Najlepszy film o Holocauście od czasów „Listy Schindlera” Spielberga i „Pianisty” Polańskiego

Film Agnieszki Holland „W ciemności” porusza cały świat. Zobacz, jak Robert Więckiewicz zdobywa zagraniczną publiczność

Agnieszka Holland to reżyser oficjalnego, polskiego kandydata do Oscarów 2012. „W ciemności” to autentyczna historia Leopolda Sochy, który ukrywał żydowską rodzinę w czasie Holocaustu. Jaką reakcję film z Więckiewiczem w roli głównej wzbudził w USA? Kto jest pierwowzorem bohaterów filmu „W ciemności”?    

„W ciemności” poruszy każdego widza. Film oparty o książkę Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holocaustu” oraz o wspomnienia Krystyny Chiger pt.: „Dziewczynka w zielonym sweterku”, opowiada o kilkunastu Żydach, których po likwidacji getta ukrył w kanałach Polak Leopold Socha (w tej roli Robert Więckiewicz). Początkowo ukrywał ich za pieniądze, ale podczas tych 14 miesięcy udzielania schronienia, między Sochą a grupą ukrywanych zrodziła się więź. Drobny złodziejaszek jakim przedtem był Socha zamienił się w szlachetnego i bezinteresownego człowieka, który ryzykując życie swoje i swojej rodziny, zdecydował się ratować cudze.

Najlepszy film o Holocauście

Recenzent "The Hollywood Reporter" napisał, że "solidny dramat Holland ma w sobie więcej ironii i jest znacznie bardziej złożony od większości dotychczas pokazywanych filmów na temat Holokaustu". 

Z kolei "Screen Daily" określiło "W ciemności" najlepszym filmem Agnieszki Holland od czasu "Europa, Europa". Tak dziennikarz tej gazety pisze o filmie: "Oglądając film można poczuć smród i brud kanałów, kiedy żydowscy uciekinierzy walczą ze szczurami, głodem, konfliktami wewnętrznymi i szaleństwem podczas ich 14-miesięcznej katorgi”.

W polskiej premierze filmu wzięły udział znane osobistości polskich mediów, tak o filmie wyraził się Andrzej Wajda: to bardzo poruszający film, aktorzy pięknie grają, a Robert Więckiewicz jest ponad wszelkie pochwały. Cieszę się, że polskie kino wraca do takich tematów, bo to jest cały czas nasz obowiązek – podkreślił Wajda. – To ważny film dla naszej kinematografii i także dla mnie– mówił o obrazie Agnieszki Holland. Jak ocenił, Holland prześcignęła jego samego w doskonałości pokazania kanałów w filmie. 

Oprócz Więckiewicza, w obsadzie są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. 

„W ciemności” – skąd Holland zaczerpnęła historię?

Scenariusz filmu „W ciemności” napisał David F. Shamoon. Historia została zaczerpnięta z książki R. Marshalla „W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu”, która w 1990 roku ukazała się w USA. Inspiracją dla książki był pamiętnik Ignacego Chigera, ojca jednej z bohaterek filmu – Krystyny Chiger, która ocalała z Holocaustu dzięki pomocy Leopolda Sochy. Chiger jako kilkulatka przebywała z rodziną 14 miesięcy we lwowskich kanałach, a po latach od wydarzenia opisała wszystko w swojej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Oscary 2015. Gdzie, kiedy gala? Gdzie transmisja? Oscary 2015. Gdzie, kiedy gala? Gdzie transmisja?

Ceremonia wręczenia Oscarów, już 87. z kolei, odbędzie się 22 lutego 2015 roku. Gala odbędzie się w Dolby Theatre, a poprowadzi ją Neil Patrick Harris. W tym roku do nagrody nominowane są aż trzy...

Tajemnica Filomeny - czy warto obejrzeć i przeczytać?  Tajemnica Filomeny - czy warto obejrzeć i przeczytać?

Judi Dench, a dokładnie Judith Olivia „Judi” Dench jest wybitną brytyjską aktorką. Judi, jak podają jej biografie, pierwszą znaczącą rolę filmową zagrała, gdy miała 51 lat (!). Był to film „Pokój z...

Nad jakim filmem pracuje Agnieszka Holland?

Agnieszka Holland nie została wyróżniona Oscarem za film „W ciemności”. Nie otrzymała także za niego Orła dla najlepszego filmu Polskiej Nagrody Filmowej. Niemniej jej obraz już wpisał się w historię...

Aktualizacja: 30.01.2014 22:46
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA,  RODZINA]
Daniel Wieleba - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Wieleba przez 4 lata był panem Lotto i dał ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.