porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zapowiedzi PREMIER KINOWYCH 2013 roku. Na jakie filmy czekamy?
Zapowiedzi PREMIER KINOWYCH 2013 roku. Na jakie filmy czekamy? Rok 2013 szykuje dla nas świetne propozycje filmowe. Adaptacje bestsellerowych ...
Mówimy, dlaczego Hobbit został podzielony na trzy cześci

Hobbit. Dlaczego Hobbit został podzielony na trzy części?

Choć to dopiero pierwsza część przygód dzielnego Hobbita, takiego zainteresowania filmem nie spodziewali się nawet jego twórcy. Dlaczego reżyser hitu nakręcił go techniką 48 klatek, a nie 24? Mówimy, dlaczego Peter Jackson podzielił Hobbita na trzy części.

Dzieło Tolkiena pt. "Hobbit" ze względu na objętość o wiele trafniej nazwać księgą, aniżeli książką. Około 250-300 stron w zależności od rozmiaru czcionki i przekładu traktuje o przygodach dzielnego Hobbita. Angielski pisarz przelewając na papier świat Śródziemia nie szczędził szczegółowych opisów i potoku słów, nic więc dziwnego, że ekranizacja tak treściwej opowieści wymaga co najmniej kilkugodzinnego metrażu. Nie jest tajemnicą, że twórcy filmu podzieli go na trzy części. Czy zastanawialiście się dlaczego akurat trzy? Co zadecydowało o wyborze 48 klatek, a nie 24, albo 3D jak zwykło kręcić się filmy? Razem z wyborcza.pl tłumaczymy, dlaczego Peter Jackson podzielił Hobbita na trzy części.

Dlaczego Hobbit ma mieć 3 części?

W wywiadzie dla wyborcza.pl reżyser Hobbita zdradził kilka powodów, dla których zdecydował się tak, a nie inaczej zekranizować dzieło Tolkiena. Za podstawowy materiał, który był podstawą scenariusza filmu wpłynęła oczywiście książka. Twórcy ekranizacji dokładnie przeczytali też inne źródło wiedzy o Śródziemiu - prywatne notatki pisarza, w których na 125 stronach szczegółowo objaśnia świat Hobbita. Dopiero ten materiał nadał ostateczny kształt zdjęciom, choć twórcy filmu nie zdążyli nakręcić wszystkich ważnych wątków. Czeka ich zatem kilka dokrętek w studio. Peter Jackson podkreśla jednak, że z uwagi na ogrom fabuły podzielenie jej na trzy części było najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla twórców, jak i widzów.

Dlaczego wykorzystano technikę 48 klatek?

Większość fanów Petere Jacksona spodziewała się zapewne, że nakręci Hobbita tylko w wersji 3D lub przy użyciu 24 klatek (tak było z "Władcą Pierścieni". Tymczasem reżyser spróbował kilku wersji, w tym techniki 48 klatek. Podstawowym celem Jacksona było osiągnięcie jeszcze lepszej ostrości obrazu w trójwymiarze, co z kolei jeszcze bardziej przybliżyłoby widzów do oglądanych wydarzeń. 48 klatek nie tylko wyostrzyło zdjęcia, ale sprawiło, że film ogląda się lekko i gładko dla oka, nie wytężając szczególnie wzroku. Reżyser zaznaczył, że 48 klatek zabrało Hobbitowi nieco magii, ale za to cały film zyskał efekt większego realizmu, a to nie bagatelne osiągnięcie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kto zagra smoka Smauga w filmie HOBBIT: SAMOTNA GÓRA?

Fani już czekają na następną cześć filmowej adaptacji "Hobbita". Najbardziej na pierwszy "występ" smoka Smauga. Mówimy kto zagra Smauga w "Hobbit: Samotna Góra".

HOBBIT - nieznane fakty. Czego nie wiemy o dziele Tolkiena? HOBBIT - nieznane fakty. Czego nie wiemy o dziele Tolkiena?

Po kilku dniach od premiery, "Hobbit: niezwykła podróż" zarobił już 100 mln dolarów! Film robi furorę nie tylko wśród kinomaniaków, ale też fanów pióra Tolkiena. Co wpłynęło na napisanie tej...

"Hobbit: niezwykła podróż "nowym hitem kinowym. Na czym polega jego fenomen?

Warto było czekań na koniec 2012 roku, by zobaczyć najnowszą ekranizację powieści Tolkiena. W ciągu jednego weekendu "Hobbit: Niezwykła podróż" zarobił już 84,8 mln dolarów! To rekordowa suma nawet...

Aktualizacja: 30.01.2014 15:01
Autor: emema
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Justyna Pochanke to jedna z bardziej cenionych prezenterek. Związana z ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.