porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy odbędzie się gala rozdania Oscarów 2013?
Kiedy odbędzie się gala rozdania Oscarów 2013? 85. gala rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świcie odbędzie ...
Jak obliczana jest oglądalność programów telewizyjnych?

Jak oblicza się oglądalność stacji telewizyjnych?

Jak oblicza się oglądalność stacji telewizyjnych?

Badanie oglądalności stacji TV przeprowadza się na wybranej grupie osób. 

fot.: sxc.hu
Dane na temat oglądalności stacji telewizyjnych to kluczowa wiedza dla komercyjnych stacji, których zyski są zależne od ceny emitowanych przez nie reklam. Skąd jednak czerpane są informacje o wynikach oglądalności poszczególnych stacji telewizyjnych?

Reklamy są głównym źródłem utrzymania komercyjnych stacji telewizyjnych, dlatego też informacje na temat oglądalności stacji telewizyjnych przekładają się bezpośrednio na zyski komercyjnych mediów. Jak możliwe jest zdobycie informacji, o tym ile osób oglądało konkretny program? Sytuacja, w której każdy odbiornik wysyłałby informacje na temat tego, co i w jakich ilościach jest na nim oglądane, jest czysto hipotetyczna ze względu na blokady zarówno technologiczne jak i prawne.

Jak oblicza się oglądalność TV?

Pierwszy etap obliczania oglądalności stacji telewizyjnych jest zbliżony do tego, jak postępuje się w przypadku każdych badań statystycznych - budowana jest grupa badaniowa reprezentatywna dla wybranego obszaru, w tym wypadku całego kraju. Wybranym osobom instaluje się w domach telemetry - urządzenia, które zapisują czas włączenia i wyłączenia telewizora oraz identyfikują odbieraną stację. Telewidzowie są z kolei zobowiązani, aby za pomocą specjalnych pilotów "przedstawiać się", każdorazowo potwierdzając swoje dane oraz dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia oglądania telewizji. Wszystkie zgromadzone dane trafiają z kolei do centrali, w której całość danych jest sczytywana i poddawana analizie.

Tak przygotowane wyniki to właśnie później publikowane wyniki oglądalności stacji telewizyjnych, ich programów oraz seriali. Na ich podstawie budowany jest również udział rynkowy kanałów telwizyjnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Które stacje TV miały najlepsze wyniki oglądalności w 2013 roku?

Według danych firmy badawczej Nielsen Audience Measurement widzowie telewizyjni spędzili w 2013 roku przed odbiornikami o 4 minuty więcej niż w 2012 roku, a rekordową widownię zgromadził...

Jaką oglądalność ma serial "Gra o tron"? Jaką oglądalność ma serial "Gra o tron"?

Serial "Gra o tron" cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Każdy kolejny nowy sezon był jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń. Jak dużą oglądalność ma "Gra o tron"?

Kiedy telewizyjna Jedynka pokaże premierowy odcinek serialu "Nad rozlewiskiem"?

Kiedy zobaczymy premierowy odcinek bardzo lubianej przez miliony widzów produkcji „Nad rozlewiskiem” w reżyserii Adka Drabińskiego? Czwarta seria serialu o życiu Małgosi, jej rodziny i...

Aktualizacja: 19.02.2013 21:52
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.