porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest MAGDALENA POPŁAWSKA, grająca rolę Elżbiety Knappe w serialu PRZEPIS NA ŻYCIE? Zapamiętajcie to nazwisko! Nazywa się Magdalena Popławska i - jak ...
Nie ma odszkodowania za "Rusłana i Ludmiłę"

Jak TEATR WIELKI w Moskwie został pozwany przez obrażoną melomankę za "operę narodową"?

Do sądu okręgowego w Moskwie wpłynął pozew, jaki złożyła pani Swietłana Woronina. Melomanka żądała odszkodowania w wysokości miliona rubli za przykrości, jakie ją spotkały podczas oglądania opery Michała Glinki „Rusłan i Ludmiła”.

Baśń o Ludmile, córce księcia Włodzimierza I, którą porwał czarodziej i którą uratował dzielny rycerz Rusłan, napisał w roku 1820 Aleksander Puszkin. 20 lat później Michał Glinka wykorzystał ja jako libretto opery, która uchodzi za rosyjską „operę narodową”. I właśnie to dzieło zostało – według opinii powódki – przedstawione na deskach Teatru Wielkiego w Moskwie jako „seksualna orgia w oparach alkoholu”.

Pani Woronina uznała , że Rusłan przechadzający się po scenie „w tłumie striptiserek” i Ludmiła, której „kulturysta robi tajski masaż”  są obrazą narodowej tradycji i wybitnego dzieła. A przede wszystkim widzów. Ona sama moralne szkody, których doznała wyceniła na milion.

Niestety sąd w Moskwie odrzucił pozew i nie przyznał zawiedzionej melomance ani rubla odszkodowania. Uzasadnienie było takie, że „każdy odwiedza teatr na własne ryzyko”. Nawet jeśli w Teatrze Wielkim okaże się naprawdę wielkie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 18:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.