porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest MAŁGORZATA SZUMOWSKA, reżyserka filmu SPONSORING? Sponsoring to kolejny film Małgorzaty Szumowskiej, który podbija serca polskich ...
Kim jest Andrzej Wajda? Czym się wsławił? Czy zdobył Oscara?

Kim jest Andrzej Wajda?

Andrzej Wajda 6 marca ma urodziny. Z tej okazji warto przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życiorysu i filmografii tego znanego reżysera, oraz dowiedzieć się o jego największych sukcesach. Mówimy więcej o legendzie polskiej kinematografii. Poznaj sylwetkę Andrzeja Wajdy.

Inspiracje z młodości

Andrzej Wajda kończy 86 rok życia. Urodził Suwałkach w wojskowej rodzinie. Dzieciństwo spędził w miejscach, gdzie stacjonowały jednostki jego ojca, kapitana Kazimierza Wajdy, który po udziale w kampanii wrześniowej został aresztowany przez wojska radzieckie i zginął w Katyniu.

Młody Andrzej chcąc podążać śladami ojca zdawał do akademii wojskowej, lecz bez powodzenia. Dzieło „Katyń” nakręcone w ostatnich latach przez Wajdę można uznać za próbę rozliczenia się ze śmiercią ojca.

Czas okupacji hitlerowskiej Wajda spędził ukrywając się w Krakowie. Co ciekawe właśnie z tamtego okresu wywodzi się jedna z jego największych pasji - fascynacja kulturą Japonii. Fascynacji, która jak zwykle wypadku Wajdy zamieniła się w sztukę - powstała wystawa rysunków artysty z jego podróży do Japonii -  rysowanych na szybko, pełnych impresji mających uchwycić mijające piękno starych zabytków. Reżyser od małego interesował się rysunkiem, po wojnie studiował malarstwo. Po skończeniu ASP, wybrał reżyserię na Akademii Filmowej w Łodzi, gdzie otrzymał dyplom w 1960 roku.

Twórczość i polityka

Jego debiut reżyserski nastąpił w 1953 roku,  gdy wspólnie z Aleksandrem Fordem wyreżyserował film „Piątka z Barskiej”. Pierwszy samodzielny obraz Wajdy powstał rok później i nosił tytuł „Pokolenie”. Wajda jest reżyserem filmów, które na stałe weszły do kanonu klasyki polskiego kina. Wystarczy wymienić tytuły takie jak: „Popiół i diament”, „Niewinni Czarodzieje” czy „Człowiek z marmuru”. Jest uznawany za jednego z głównych twórców polskiej szkoły filmowej, jego twórczość ma charakter kina autorskiego, garściami czerpie z polskiego malarstwa i literatury i z europejskiej tradycji filmowej. Nigdy nie bał się podejmować tematów ciężkich, poważnych, ściśle powiązanych z historią Polski i polskością samą w sobie. Wajda jest również autorem licznych scenariuszy teatralnych i filmowych adaptacji znanych dzieł literackich.

Na początku lat 80.  Wajda bardzo poważnie zaangażował się w działalność polityczną. Był 30 sierpinia roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, został członkiem komitetu doradczego „Solidarności” oraz Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie w roku 1989. W tym samym roku został senatorem właśnie z ramienia Komitetu i pełnił tę funkcję do roku 1991.

Z racji jego bliskiego związku z „Solidarnością” oczywistym był fakt, że to właśnie Andrzej Wajda będzie reżyserował film „Wałęsa”, którego premiera jest zaplanowana na rok 2012.

Wajda ma centrowe poglądy polityczne, w ostatnich wyborach prezydenckich, wspólnie z takimi osobistościami jak Władysław Bartoszewski, wsparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego.

Osiągnięcia i dziedzictwo

Jego cztery filmy „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń” były nominowane do Oscara. Nagrodę Akademii Wajda otrzymał jednak w roku 2000 nie za konkretny film, a za całokształt twórczości. Za „Człowieka z Żelaza” otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Reżyser odebrał niezliczoną ilość orderów, między innymi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wajda został także nagrodzony za swoją działalność filmową i teatralną Nagrodą Kyoto (będącą japońskim odpowiednikiem Nagrody Nobla) przez Fundację Inamori. Nagroda ta jest ważna, ponieważ za uzyskane dzięki niej pieniądze artysta stworzył w Krakowie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Andrzej Wajda czterokrotnie wiązał się węzłem małżeńskim, w tym raz z Beatą Tyszkiewicz. Jego obecną partnerką życiową jest scenografka teatralna i filmowa oraz aktorka Krystyna Zachwatowicz. Ma także córkę, Karolinę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tajemnica Filomeny - czy warto obejrzeć i przeczytać?  Tajemnica Filomeny - czy warto obejrzeć i przeczytać?

Judi Dench, a dokładnie Judith Olivia „Judi” Dench jest wybitną brytyjską aktorką. Judi, jak podają jej biografie, pierwszą znaczącą rolę filmową zagrała, gdy miała 51 lat (!). Był to film „Pokój z...

LOT. Czy warto obejrzeć nowy film z Denzelem Washingtonem? LOT. Czy warto obejrzeć nowy film z Denzelem Washingtonem?

Wielka rola w przeciętnym filmie. „Lot” warto obejrzeć tylko dla nominowanej do Oscara kreacji Denzela Washingtona.

LINCOLN. Czy warto iść do kina na nowy film Stevena Spielberga?

Od początku wiadomo, że to będzie filmowy pomnik. Tyle, że chyba nikt się nie spodziewał, że największy amerykański reżyser – jak zapewne myśli o sobie Steven Spielberg – postawi największemu...

Aktualizacja: 30.01.2014 21:16
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.