porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki film science-fiction jest najsłynniejszy? Który film wpisano na Światową Listę UNESCO? „Metropolis” uznawane jest za najważniejsze arcydzieło filmowe gatunku science-fiction. Choć ...
Poznaj sylwetkę aktora, scenarzysty i reżysera polskiego kina niezależnego

Kim jest Bodo Kox i jego Dziewczyna z szafy?

Bodo Kox to „ikona off-u”, lub „książę kina niezależnego” – jak zwykły go nazywać media. Kim jest ta tajemnicza postać?

Bodo Kox, nieźle brzmi, prawda? Tajemniczo. Zapewne. I o wiele lepiej niż Bartosz Koszała. Właściwie ten ostatni już nie istnieje. Ponieważ człowiek o tym imieniu i nazwisku, podobno, oficjalnie 10 stycznia 2006 roku (w obliczu urzędnika wrocławskiego USC) zmienił je właśnie na Bodo Kox. Być może uczynił to, dlatego, że jest... artystą, a wyraziste nazwisko w tym fachu, to połowa powodzenia. Ale żarty na bok.

Kim jest Bodo Kox?

Bodo to „ikona off-u”, lub „książę kina niezależnego” – jak zwykły go nazywać media. Od lat związany z filmem – tyle że niezależnym - w charakterze aktora, scenarzysty i reżysera. Jako aktor występuje w produkcjach poza oficjalnym nurtem kina, jak i w... serialach. Gra w nich na ogół małe rólki, m.in.: „Fala zbrodni”, „Pitbull”.

Na sławę „ikony off-u” zapracował poczynając od roli Pablo w filmie Dominika Matwiejczyka „Krew z nosa”. Został za nią wyróżniony „OFFskarem”. Zresztą sam film i jego reżyser też byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach kina niezależnego, podobnie jak „Ugór” tegoż reżysera, również z udziałem (i nagrodą) Bodo Koksa, czy „Homo Father” w reżyserii Piotra Matwiejczyka (tak, tak, to nie błąd), w którym Bodo zagrał geja Gabriela.

Jako scenarzysta i reżyser własnych filmów, Kox właściwie zgrania większość nagród i to zarówno od jury, jak i publiczności. Zadebiutował (reżyseria, scenariusz, dźwięk, montaż, kierownictwo produkcji, producent i rola reżysera Oskara Boszko) filmem „Sobowtór”, który był kpiną z rodzimego show businessu.

Następnie zrealizował „Marco P. i złodziej rowerów”, opowieść o miłośniku kolarstwa, oraz „Nie panikuj”, historię trzech kumpli. Za oba obrazy zebrał wiele nagród i wyróżnień.

Czym w tej chwili zajmuje się Bodo Kox?

Obecnie Bodo Kox realizje swój pierwszy film fabularny zatytułowany „Dziewczyna z szafy”. Kox jest jego reżyserem i scenarzystą. Tyle że realizację obrazu współfinansuje... Canal+. Czyżby artysta zmęczył się kinem off-owym? Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas.

Na razie możemy zdradzić, co jest fabułą „Dziewczyny...”. To historia braci Jacka i Tomka oraz wymienionej w tytule dziewczyny. Wszyscy mieszkaja w dużym bloku, jakich wiele w polskich miastach. Każde z nich jest samotne, tyle że z innych przyczyn. Tomek dotknięty jest tzw. zespołem sawanta i ta przypadłość izoluje go od otoczenia. Jacka całkowicie pochłonął Internet, zaś dziewczyna świadomie wybiera samotność.  

W filmie grają świetni aktorzy młodego i starszego pokolenia: Magdalena Różczka, Olga Bołądź, Magdalena Popławska, Teresa Sawicka, Eryk Lubos, Wojciech Mecwaldowski. Autorem scenografii jest doświadczony i ceniony scenograf Andrzej Haliński (m.in.: „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”, „Czas honoru”). Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak. Jak wypadnie debiut fabularny Bodo Koksa? Czy wielbiciele jego „off-owego” talentu wybaczą mu flirt z profesjonalnym producentem? Zobaczymy. Chociaż wiele będzie też zależało od efektów jego pracy... 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
RANDALL GALERA. Kim jest Amerykanin, który zagra jedną z głównych ról w serialu LEKARZE? RANDALL GALERA. Kim jest Amerykanin, który zagra jedną z głównych ról w serialu LEKARZE?

Ostre miłosne zawirowanie w serialu „Lekarze”. Pojawi się nowy kandydat do serca Alicji (Magdalena Różczka). Kim jest grający go RANDALL GALERA?

WIOSNA W TELEWIZJI. Jakie seriale wracają, jakie serialowe nowości pojawią się w programie? WIOSNA W TELEWIZJI. Jakie seriale wracają, jakie serialowe nowości pojawią się w programie?

Takiego sezonu serialowego jeszcze w naszych stacjach telewizyjnych nie było. W programie pojawi się tylko jedna nowość. Wrócą za to sprawdzone hity. 

Aktualizacja: 18.04.2018 08:26
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.