porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki flashmob urządziła ekipa serialu TEORIA WIELKIEGO WYBUCHU? [VIDEO] Na planie serialu komediowego może być równie wesoło, jak w ...
Pokłosie nawiązuje do wydarzeń w Jedwabnem i budzi kontrowersje

O czym jest film Pokłosie? Dlaczego wywołuje kontrowersje i ataki na aktorów?

Pokłosie to film, który chwyta za gardło i na zawsze pozostaje w pamięci. Władysław Pasikowski, twórca kultowych „Psów”, powraca w świetnej formie. Film otrzymał nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po wejściu do kin wywołał jednak reakcje, które nie zawsze dobrze świadczą o oglądających. O czym jest kontrowersyjne Pokłosie?

O czym jest Pokłosie, nowy film Władysława Pasikowskiego?

Film porusza trudną tematykę udziału Polaków w mordach na żydowskich rodzinach w okresie okupacji niemieckiej. Co prawda Pasikowski i ekipa zaprzeczali, że historia opowiadana przez Pokłosie jest historią mordu w Jedwabnem, ale skojarzenia same się narzucają. Tym bardziej, że jak informuje dystrybutor, film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Scenariusz “Pokłosia” opisuje współczesne dylematy dotyczące tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Latem 1941 roku, po agresji niemieckiej na Związek Radziecki, przez Europę przetoczyła się fala antyżydowskich pogromów. Często były one  inspirowane przez Niemców, jednak dobrowolnie brała w nich udział ludność miejscowa.

Odtwórcami głównych ról są Maciej Stuhr i Ireneusz Czop. Kreują oni rolę braci, na których losy dramatyczny wpływ ma historia sprzed lat. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

Przez siedem lat twórca filmu, czyli Władysław Paskikowskiu wraz z producentem Dariuszem Jabłońskim walczyli o realizację tego projektu.

Do jakiego stopnia film jest kontrowersyjny widać po tym, jakie komentarze spotkały Macieja Stuhra oraz Ireneusza Czopa po premierze.  Świadczy o tym także los filmu w Ostrołęce - tamtejsze "elity" uznały film za antypolski i wstrzymały jego projekcję.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
W jakim serialu zagra Maciej Stuhr?

Już kręcą! 12 lipca br. rozpoczęły się zdjęcia do 10-odcinkowego serialu kryminalnego „Belfer”.

Obywatel: o czym jest film, czy warto obejrzeć? Obywatel: o czym jest film, czy warto obejrzeć?

Film "Obywatel" opowiada historię Jana Bratka, którego krają Maciej i Jerzy Stuhrowie. W komedii zobaczymy także m.in. Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Boczarską, Ireneusza Czopa, Piotra Głowackiego i...

Nagrody filmowe Orły 2013: Jakie produkcje okazały się najlepsze według Polskiej Akademii Filmowej?

Już po raz 15. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Jakie produkcje zebrały statuetki?...

Aktualizacja: 30.01.2014 15:03
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.