porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Must Be The Music. Kto zaskoczył jurorów w 2. odcinku 7. edycji show?
Must Be The Music. Kto zaskoczył jurorów w 2. odcinku 7. edycji show? Za nami drugi odcinek Must be The Music Tylko Muzyka! ...
Kto był inicjatorem powstania oraz przyznania Polskiej Nagrody Filmowej?

Polskie Nagrody Filmowe Orły - jaka jest ich historia, kiedy po raz pierwszy przyznano nagrodę Orła?

Ok kilkunastu lat Polska Akademia Filmowa przyznaje w dziedzinie filmu statuetki Orła, będące Polską Nagrodą Filmową. Kiedy po raz pierwszy wręczono te wyróżnienia? Jaka jest historia powstania tej nagrody?

Kto był inicjatorem powstania nagrody Orła?

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Po raz pierwszy rozdano je 21 czerwca 1999 r. w warszawskim Kinie Capitol (nagrody wręczono w dwunastu kategoriach za rok 1998). Organizatorem, oraz inicjatorem powstania oraz przyznania nagrody było Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych (później przemianowane na Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych) z ówczesnym prezesem na czele Dariuszem Jabłońskim, który to był pomysłodawcą nagrody. Dziś Orły Polskiej Akademii Filmowej, organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową i przyznaje się je przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Do kogo należy wybór laureatów?

Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa. Członkowie głosują na najlepsze polskie filmu fabularne w poszczególnych kategoriach oraz dodatkowo na Najlepszy Film Europejski na ekranach polskich kin. Głosowanie na Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Głosowanie przeprowadza i nadzoruje czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, gwarantująca wiarygodność procesu głosowania. Ta sama firma nadzoruje proces liczenia głosów Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

Jakie produkcje zdobyły do tej pory Orła w kategorii Najlepszy Film?

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003), "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009),  "Rewers" (2010), "Essential Killing" (2011), "Róża" (2012), "Obława" (2013).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nagrody filmowe Orły 2013: Jakie produkcje okazały się najlepsze według Polskiej Akademii Filmowej?

Już po raz 15. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Jakie produkcje zebrały statuetki?...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:17
Autor: Rafał Mądry
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Znajdziesz tutaj - TV, serial - opisy ulubionych seriali oraz dowiesz się co nowego w telewizji. Ulubione filmy i seriale. Filmy przygodowe. Serial online najlepszy i Najlepsze seriale emitowane w TVN, Polsat, TVP 1, TVP 2, HBO. Polskie seriale. Kultowe filmy. Seriale on-line. Najlepsze darmowe seriale online. Seriale, które możesz obejrzeć bez limitu za darmo. Recenzje filmów. Aktorzy, aktorki. Sensacje z życia gwiazd. Program telewizyjny, program TV. Świat seriali. Filmy po polsku. Filmy z lektorem. Nowości filmowe. Plotki filmowe. Skandale z życia gwiazd. Pikantne życie gwiazd. Najnowsze plotki. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.