porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile tomików poezji wydała Wisława Szymborska? Jak będzie nazywał się ostatni? W Krakowie w wieku 89 lat zmarła wybitna polska poetka ...
Limeryki pisali Julian Tuwim, Maciej Słomczyński, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Janusz Minkiewicz, Antoni Marianowicz, Krzysztof Daukszewicz

Czym się różni limeryk od choleryka? Co to są limeryki?

Limeryk śmieszy i zabawia, a czasem budzi grozę, podobnie jak choleryk, ale jest między nimi zasadnicza różnica. Limeryki, to krótkie zabawne wierszyki o chrakterystycznym rytmie i rymie. Pisali je najwięksi poeci. Dowiedz się jakie są zasady pisania limeryków i kogo bawiło ich pisanie.

Zarówno limeryk, jak i choleryk budzą emocje, a czasem nawet tzw. mieszane uczucia. Limeryki to krótkie zabawne wierszyki. Nazywają się tak, bo podobno pierwsze anonimowe limeryki powstały w irlandzkim mieście Limerick. Pisanie limeryków należy do anglosaskiej tradycji literackiej, ich twórcami są wybitni poeci i pisarze brytyjscy i amerykańscy. Ale nie tylko – zabawne limeryki tworzyła także Wisława Szymborska.

W wierszykach dla dzieci i tomikach poezji

Limeryki można znaleźć zarówno w tomikach poezji, jak i w książkach dla dzieci, takich jak np.  „Dong co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara”:
Raz pewien człowiek z Kalkuty
Miał bardzo skrzypiące buty,
Więc pytano go: czy te buty
Ze skóry szyte,
Czy też z czego, człowieku z Kalkuty?
(limeryk Edwarda Leara spolszczył Andrzej Nowicki)

Ważny rytm i rym

Nie każdy jednak humorystyczny wierszyk jest limerykiem. Dlaczego? Bo limeryk musi mieć charakterystyczny rytm i rymy. Przede wszystkim powienien zawierać nazwę geograficzną. Poza tym składa się z pięciu wersów, w których rymy układają się następująco: aabba, i najlepiej, gdy ostatni powtarza wyraz z pierwszej pary, co wyraźnie widać w anonimowym limeryku:

Pewna dama z Syrii, chcąc Farysa
Zakasować, siadła na tygrysa.
I z uśmiechem rzekła: „Nieś mnie kotku,
Powróciła nie na, ale w środku,
Uśmiech zaś ozdabiał pysk tygrysa.

Każdy limeryk to miniaturowa opowieść

Limeryki to miniaturowe, skrzące humorem, inteligentne opowieści służące do zabawiania towarzystwa, stąd najwybitniejsze wyszły z rąk poetów - angielskich mistrzów humoru i absurdu, ale także polskich - Wisławy Szymborskiej czy Stanisława Barańczaka.
W domu księstwa Pronto (adres: Via
Morbida 13) – dzika chryja:
Głowę i to w dodatku nieżywą,
Książę znalazł w pudle na pieczywo,
A nikt ze służby nie wie, skąd i czyja?
(autor Edward Gorey)

Jawnogrzesznica z miasta Kłaj
W swoim zawodzie była "naj".
Ale to zależało,
Czy jej się chciało, czy nie chciało -
Taki już miała obyczaj.
(Limeryk Wisławy Szymborskiej)

Pewien stary mężczyzna z Tobago
Jadał tylko ryż, kaszkę i sago:
Widząc, że nie polepsza
Mu się, lekarz rzekł: „Z wieprza
Kotlet usmaż i zjedz go, łamago!”
(Anonim w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka – „Fioletowa krowa. Antologia angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej”)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co łączyło Wisławę SZYMBORSKĄ z Michałem RUSINKIEM? NOBLISTKA i jej UCZEŃ

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, do końca był przy niej jej „pierwszy sekretarz” jak sama go przedstawiała (od pierwszego wejrzenia) Michał Rusinek. Co łączyło poetkę z dr...

Kto może zdobyć nagrodę literacką Wisławy Szymborskiej? Dowiedz się, jakie są cele fundacji powołanej testamentem poetki?

Po otwarciu testamnetu naszej noblistki Wisławy Szymborskiej okazało się, że na mocy jej testamentu sporządzonego w 2004 roku, majątek poetki stanie się podstawą do stworzenia fundacji. Czym, oprócz...

Kim jest Michał Rusinek, osobisty sekretarz SZYMBORSKIEJ?

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Zobacz, jak został osobistym sekretarzem zmarłej niedawno poetki-noblistki Wisławy Szymborskiej.

Aktualizacja: 03.02.2012 15:49
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.