porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego warto przeczytać powieść „Prawda o sprawie Harry'ego Queberta” Joëla Dickera?
Dlaczego warto przeczytać powieść „Prawda o sprawie Harry'ego Queberta” Joëla Dickera? Emocjonujący dreszczowiec, poruszająca historia miłosna, gotycka powieść o romantycznym szaleństwie, ...
Podróż za jeden uśmiech z... Danem Brownem. Powieść Inferno to tylko emocjonujący przewodnik turystyczny, nic więcej.

Dan Brown, INFERNO – czy warto przeczytać nową powieść?

Dan Brown, INFERNO – czy warto przeczytać nową powieść?

Inferno Dana Browna to tylko emocjonujący przewodnik turystyczny, nic więcej.

Inferno Dana Browna to najsłabsza, może poza debiutancką „Cyfrową twierdzą”, powieść autora. W zasadzie trudno nazwać ją powieścią.

„Inferno” Dana Browna zaczyna się znakomicie. Tak mocnego początku w powieściach Browna jeszcze nie było. Robert Langdon budzi się we Florenckim szpitalu nie pamiętając, co się wydarzyło w ostatnich godzinach. Ba! Nie wie nawet, jak się znalazł we Włoszech... Kolejne wydarzenia następują już lawinowo. Profesjonalna zabójczyni, tajemniczy oddział w czarnych mundurach, nie mniej  tajemnicza lekarka ryzykująca dla profesora życie i 24-godzinny pościg – najpierw ulicami Florencji, później Wenecji, wreszcie – leżącego po drugiej stronie Adriatyku Stambułu. No i przede wszystkim „Boska komedia” Dantego, której Brown składa hołd swoim nowym dziełem.

>>> INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać? [KLIKNIJ!]

Akcji w „Inferno” jest mnóstwo. W zasadzie cała powieść Browna to jeden wielki pościg. Tyle, że za grosz nie ma tu literatury. Choć „Inferno” pisane jest niczym powieść, dramatycznie skonstruowane jest jak scenariusz filmowy, znakomity zresztą – efektowny, bardzo dynamiczny z zaskakującymi, przewrotnymi zwrotami akcji.

To właśnie akcja jest w „Inferno” najważniejsza. Brown nie zwraca uwagi na styl. Każde zdanie po prostu posuwa akcję do przodu. Czytelnik ma gonić po ulicach zabytkowych włoskich i tureckich miast z profesorem Langdonem i doktor Sienną Brooks, a nie marnować czas na sycenie się pięknem języka i zabytkami, które trzeba odwiedzić, by rozwiązać mrożący krew w żyłach sekret.

Te zabytki to zresztą kolejny powód dla którego „Inferno” trudno nazwać powieścią. Choć Brown używa określeń „piękny”, „zapierający dech w piersiach” itp., język, jakimi je opisuje, jest beznamiętny. Przywodzi na myśl tanie przewodniki turystyczne, a nie pracę człowieka oszołomionego urodą sztuki. Cierpi na tym główny bohater. Bo trudno uwierzyć, że Langdon, człowiek kochający sztukę, posługuje się tak encyklopedyczno-przewodnikową wiedzą..

W swojej nowej książce Brown próbuje nawiązać do mocnych obecnie teorii sensacyjno-naukowych. Wykorzystuje tematy przeludnienia Ziemi i niebezpiecznych eksperymentów genetycznych. Niestety, choć samo myślenie o tych problemach wywołuje gęsią skórkę, to już język tego twórcy literackich blockbusterów sprawia, że w „Inferno” wątki te stają się tylko dość wydumanymi pretekstami do zbrodni.

INFERNO Dana Browna – warto czy nie warto?

Inferno” czyta się szybko, ale równie szybko, w chwilę po zamknięciu tej skądinąd pięknie wydanej książki, zapominamy o problemach jej bohaterów. Być może część czytelników wróci do utworu podczas planowania letniego urlopu nad Adriatykiem. To idealny przewodnik turystyczny na wyprawę do Florencji, Wenecji i Stambułu. I nic więcej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać? INFERNO – najnowsza książka Dana Browna. Czy warto ją przeczytać?

Najnowsza książka przebojowego Dana Browna, autora takich powieści jak Anioły i demony oraz Kod da Vinci,  ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jeśli lubicie zagadki, historyczne...

Aktualizacja: 13.11.2013 10:28
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.