porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czego się boi Zbigniew Wodecki? Zbigniew Wodecki obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z ...
KSIĄŻKA DLA KOBIETY. ZOBACZ DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI DLA KOBIET?

Jakie KSIĄŻKI DLA KOBIET warto przeczytać?

Dlaczego literatura kobieca ma złą sławę? I dlaczego, mimo to, sprzedaje się w zawrotnych nakładach? Przeczytaj nasz PORADNIK jakie książki czytać: Dom nad rozlewiskiem, Nigdy w życiu!, Romans na receptę, Jestem nudziarą... i dlaczego warto czytać książki dla kobiet?

Dlaczego warto czytać powieści dla kobiet?

Niektorzy mówią o nich z pogardą – powieścidła lub romansidła. Dzięki temu epitetowi, ten kto je wypowiada pozuje na intelektualistę. Daje do zrozumienia - nie zniżam się do takich lektur! A niby dlaczego czytanie literatury kobiecej, czy jak kto woli romasów, ma świadczyć źle o tych, którzy po nie sięgają?

Czytelnikami książek dla kobiet pisanych przez kobiety są oczywiście... kobiety. Wiele moich znajomych nowoczesnych, samodzielnych, inteligentnych pań nie kryje, że nie stroni od tego rodzaju lektur. Romanse, powieści dla kobiet królują na listach bestsellerów na całym świecie. Sprzedają się świetnie, zdobywając kolejne pokolenia czytelniczek, a ich autorki nie narzekają na wysokość honorariów.

Jakie książki warto przeczytać? 

Królową romansów jest bez wątpienia Nora Roberts, Amerykanka, która – jak podają księgarskie statystyki – od 25 lat co minutę (!) sprzedaje 21 egzemplarzy swoich powieści. Zainteresowanie literaturą kobiecą widać także na polskim rynku czytelniczym. Każdy dzień przynosi kolejny rodzimy romans. Można powiedzieć, że modę na polską powieść dla kobiet XXI wieku, zapoczątkowała Katarzyna Grochola. Opublikowana w 2001 roku jej powieść „Nigdy w życiu!”, rozpoczynająca trylogię poświęconą tej samej bohaterce Judycie i jej miłosnym rozterkom, odniosła wielki sukces. Stała się kanwą filmu fabularnego, który też odniósł sukces. Główne role w filmie zagrali Danuta Stenka i Artur Żmijewski.

Od tego czasu, mimo iż Grochola publikuje systematycznie kolejne książki, zrodziła się cała armia polskich pisarek, których dzieła stają się konkurencją dla dzieł autorki „Ja wam pokażę!”. Są to m.in.: Monika Szwaja („Jestem nudziarą”, „Romans na receptę”), Barbara Kosmowska („Niebieski autobus”), czy Małgorzata Kalicińska, autorka cyklu opowiadającego o losach Małgosi, której życie ulega całkowitej zmianie („Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem”). Na kanwie powieści Kalicińskiej, mimo nieporozumień między nią a producentami, zrealizowano serial telewizyjny. Główną rolę gra Joanna Brodzik.

Do tej czołówki dołączają kolejne panie. „Włoskie sekrety” to debiut Małgorzaty Yildirim. Mimo obcego nazwiska (po mężu) jest naszą rodaczką. Ale że przez kilka lat mieszkała poza granicami kraju, także akcję swojej pierwszej powieści rozpościera na dwóch kontynentach (Ameryka i Europa), dodając nutę polskości – ojciec głównej bohaterki jest z pochodzenia Polakiem. Jego córka Miranda, dziedziczy po ukochanej ciotce Agnes spory majątek i dom we włoskim Sorrento. Wraz z otwarciem testamentu, jak z Puszki Pandory, wychodzą na światło dzienne starannie skrywane rodzinne tajemnice burząc rodzinny mir.

Także Krystyna – bohaterka powieści Joanny MiszczukMatki, żony, czarownice”- dziedzicząc drogocenny pierścień swojej teściowej, dowiaduje się o rodzinnych tragediach, które naznaczyły losy dwóch kobiet. Także jej córka, Aśka, musi zmierzyć się z rodzinnym fatum. W jej życiu też wielką rolę odegra odnaleziony po latach testament prababki.

Maria Ulatowska w w lutym 2011 zadebiutowała powieścią „Sosnowe dziedzictwo”, do której dodała zaraz drugą część „Pensjonat Sosnówka”. Teraz oddaje w ręce czytelniczek, którym spodobały się jej powieści, trzecią „Domek nad morzem”. 9-letniej Ewie Brzozowskiej umiera matka. Jest 1957 rok, trudne powojenne czasy PRL, a przed Ewą całe życie... Jak potoczą się jej losy? Jak śmierć ukochanej osoby wpłynie na postawę dziewczynki?

Również bohaterka powieści Nory RobertsPrawdy i zdrady” (książka tak spodobała się czytelniczkom, że wydawnictwo publikuje już jej drugi nakład) wychowuje się bez matki. Jest przekonana, że nie żyje... Pewnego dnia piękna Kelsey dostaje list od... swojej matki. Co spowodowało, że ojciec dziewczyny kłamał na temat jej rodzicielki?

Kłamstwo, a dokładnie jego konsekwencje są tematem powieści Diane Chamberain pt. „Kłamstwa”. Zamaskowany killer zabija państwa Ward. Ich córki, Rebcca i Maya, są wówczas nastolatkami. Obie czują się... odpowiedzialne za tę zbrodnię. Ale milczą... Obie zostają lekarkami. Lekarzem jest też Adam, mąż Mai. Podczas akcji ratowniczej, w którą są zaangażowani wszyscy troje – helikopter z Mayą na pokładzie wpada do rzeki. Jakież będzie zaskoczenie, gdy Maya wróci, w dodatku nie sama... I już gotowa na wyjawienie prawdy...

18-letnia Rowan, samotnie wychowywana przez ojca, pewnego dnia chce dowiedzieć się, dlaczego jej matka przed laty opuściła rodzinę. Uparta dziewczyna nie spocznie póki nie znajdzie odpowiedzi. Ale jak zwykle w takich razach, będzie musiała zmierzyć się z bolesną prawdą... Historię Rowan i jej rodziny opowiada na kartach powieści „Na ratunekAnita Shreve. Podobnie jak Nora Roberts jest Amerykanką, uznaną pisarką. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków, także w Polsce. „Na ratunek”, to kolejna jej publikacja.

Sukces czytelniczy wszystkich wymienionych wyżej powieści kryje się w sposobie ich narracji i konstrukcji. Bohaterowie są wyraziści. Dobrze scharakteryzowani i skontrastowani. Ich losy są rzucone na szerokie tło obyczajowe z drobiazgowymi opisami miejsc, stylu i sposobu w jaki żyją. Charakterystyczne dla tego typu powieści jest prowadzenie losów bohaterów. Ich z pozoru spokojne życie, nagle ulega zmianie. Zostaje zniszczone przez rodzinne kłamstwa, tajemnice, które nigdy nie miały wyjść na światło dzienne. Niszczy je też często ludzka podłość, zazdrość, głupota... Klęska bohaterów, których czytelnik zdążył już polubić i którym życzy jak najlepiej, sprawia, że ich dalsze losy nie są mu obojętne. Ich emocje rodzą emocje odbiorcy. A te zatrzynują jego uwagę przy kartach powieści aż do – na ogół - pomyślnego zakończenia. Wtedy może już odetchnąć z ulgą...

Powieści dla kobiet są napisane jasnym, klarownym, prostym – chociaż nie prostackim – językiem. Ich lektura na ogół nie sprawia kłopotu w zrozumieniu toczącej się na ich kartach intrygi. Te wszystkie cechy literatury kobiecej, powodują, że ma tyle wielbicielek. Oferuje bowiem swoiste katharsis, oczyszczenie. Pozwala czytelniczkom przez dłuższą chwilę identyfikować się z życiem drugiej kobiety, nie zawsze łatwym. Pozwala zapomnieć o własnych troskach. I pozwala przejrzeć się w tym drugim życiu jak w lustrze. A może nawet zrozumieć własny los...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym jest książka NIEKOCHANA Katarzyny Misiołek? O czym jest książka NIEKOCHANA Katarzyny Misiołek?

Czytajmy polskich autorów! Na przykład Katarzynę Misiołek, który wydała właśnie powieść "Niekochana". To historia małżeństwa Agnieszki i Igora, które zaczyna się jak sielanka. Szybko jednak zmienia...

Wywiad z Katarzyną Michalak, autorką książki OGRÓD KAMILI Wywiad z Katarzyną Michalak, autorką książki OGRÓD KAMILI

Katarzyna Michalak to bestsellerowa autorka powieści obyczajowych, fantasy i problemowych, która podbiła serca setek tysięcy polskich czytelniczek. Przeczytaj, jak opowiada o swojej powieści Ogród...

Dlaczego warto przeczytać biografię „Marlena Dietrich" pióra Charlotte Chandler? Dlaczego warto przeczytać biografię „Marlena Dietrich" pióra Charlotte Chandler?

Poprzednia biografia gwiazdy Hollywood wywołała w mediach spore zamieszanie. David Bret ujawnił nieznane dotąd fakty z życia Elisabeth Taylor. Czy biografia Charlotte Chandler o innej sławie...

Aktualizacja: 18.10.2011 16:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.