porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Książki dla dzieci. Dlaczego warto przeczytać książkę Ewy Nowak "Środek kapusty"? Wybór książek dla dzieci jest bardzo duży. Bajki, baśnie, wiersze, ...
"Chustka" to dziennik Joanny Sałygi, zmarłej na raka blogerki,wydany przez wydawnictwo ZNAK. Zobacz fragment filmu o Chustce!

Dlaczego warto przeczytać "CHUSTKĘ", książkę znanej blogerki Joanny Sałygi?

Dlaczego warto przeczytać "CHUSTKĘ", książkę znanej blogerki Joanny Sałygi?

Blog Joanny Sałygi Chustka pod koniec kwietnia 2013 roku został wydany przez wydawnictwo Znak. To książka, która trzeba przeczytać.

fot.: mat. pras.
Chustka to dziennik młodej kobiety, która zachorowała na raka. Choć dawano jej kilka miesięcy, z rakiem przeżyła niemal dwa lata. Zapis jej choroby i walki, a także migawki z codzienności, którą pieknie umiała się cieszyć, które znamy z jej bloga (chustka.blogspot.com) właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Znak. To książka, której nie można nie przeczytać.

lubię dotykać życia.
mam tak, odkąd pamiętam.
zatrzymuje mnie tu i teraz.

 

Chustka - Joanna Sałyga stała się bliska tysiącom ludzi, którzy dzień w dzień zaglądali na jej bloga o takim tytule.

(...) wtedy - w kwietniu 2010 roku - zrozumieliśmy, że stoimy na rozstaju dróg - albo założę chustkę na łysą głowę i będę walczyła, albo pomacham bliskim chustką na pożegnanie (...)

Zaczęła pisać, za namową Niemęża. Pisała z myślą o Jasiu (gdy zachorowała Giancarlo miał 5 lat) - aby zostało mu coś po niej, przypomnienie ich wspólnych chwil - okruchy codzienności, rozmowy, zapisana troska i miłość. Jednak blog szybko stał się miejscem spotkań tysiąca ludzi. Miejscem uzależniającym.

Chustka dawała ludziom nadzieję i wiarę, a przede wszystkim uczyła, jak żyć. Jak żyć pięknie i pełną piersią. Jak cieszyć sie drobiazgami. Przytuleniem syna, słońcem, deszczem, trafnym słowem. Złościła się i nie unikała tematów tabu. Ironiczny humor, dystans, ale przede wszystkim szczerość, z którą waliła prosto w oczy, sprawiły że ludzie pokochali jej bloga i ... swoje życie. Chustka dała piękną lekcje życia i odchodzenia, lekcję miłości - do synka Jasia, Niemęża, matki...  Każdy wpis, nawet krótki, choć z rakiem w tle - przewrotnie nasączony jest życiem, prawdą, autoironią - to kawał dobrej literatury, bo Joanna nie tylko pięknie żyła, ale i pięknie pisała. Nie ma tu zbędnych słów, ozdobników, każde słowo jest potrzebne i tam, gdzie być powinno. Czasem jest chichot, czasem krzyk, a czasem cisza, wymowniejsza niż słowa.

Joanna pisała Chustykę od zdiagnozowania raka (miała raka żołądka z przerzutami), przez wszystkie etapy choroby (przeszła operację wycięcia żołądka i śledziony, kilka cykli chemioterapii, liczne badania specjalistyczne, w międzyczasie z Jasiem i Niemężem cieszyli się też kilkumiesięczna remisją). Na blogu zapadła cisza w październiku 2012 roku, ostatni wpis ma datę 19 października. 10 dni później Chustka zmarła.

Jesienią ukaże się książka Piotra Sałygi - Niemęża, pt. "Nieżona" który opowie o swoim życiu z Joanną, odnalezieniu się na krótko przed chorobą Joanny, wielkiej miłości,  byciu razem do końca i tęsknocie.

Chustka, Joanna Sałyga, Piotr Sałyga, Wydawnictwo Znak, Warszawa maj 2013.

Niebawem ukaże się też film o Chustce, zobacz trailer filmu o Joannie Sałydze:


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kim była Joanna Sałyga, autorka bloga CHUSTKA, który ukazał się w wersji książkowej? Kim była Joanna Sałyga, autorka bloga CHUSTKA, który ukazał się w wersji książkowej?

Joanna Sałyga - Chustka - przez ponad dwa lata walczyła z rakiem żołądka i przerzutami, choć lekarze dawali jej trzy miesiące życia. Jej postawa w chorobie pełna determinacji, ale też dystansu,...

O czym jest książka CHUSTKA? Dlaczego warto przeczytać książkę - blog Joanny Sałygi?

O czym jest książka Chustka Joanny Sałygi? Pora się przekonać...

Aktualizacja: 26.01.2015 08:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Olechowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Olechowski ostatnio nie jest widoczny na polskiej scenie politycznej ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.