porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O czym będzie nowa książka J.K. Rowling? Jak wygląda okładka!? J.K. Rowling odchodzi od przygód młodego czarodzieja, Harry'ego Pottera i ...
KSIĄŻKI NA LATO. Do walizki koniecznie wrzuć kilka książek - jest w czym wybierać!

Jak podnieść średnią, czyli LEKTURY NA LATO

Jak podnieść średnią, czyli LEKTURY NA LATO
Wyjeżdżając na urlop nie zapomnijmy o lekturze! fot.: Photos.com
Statystyki wykazują, że Polacy nie czytają książek. Biblioteka Narodowa opublikowała raport (luty 2011 r.), w którym stwierdza, iż w 2010 roku 56% Polaków przyznało się, że nie przeczytało ani jednej książki.

Jak podnieść średnią, czyli lektury na lato

W 2010 roku ponad połowa Polaków przyznała się, że nie przeczytała ani jednej książki, wynika z raportu Biblioteki Narodowej.  Zapewne nie dlatego, że nie znalazła dla siebie odpowiedniej lektury. Półki księgarń, empik-ów, a nawet publicznych bibliotek uginają się od nich.
Nieczytający Polacy nie wynieśli nawyku sięgania po książkę z domu, a i szkoła nie umiała pokazać im jakie korzyści płyną z czytania. Brak obcowania z lekturą, ze słowem pisanym, z tzw. literaturą piękną powoduje analfabetyzm wtórny – każcie dorosłemu osobnikowi przeczytać na głos fragment tekstu. Będzie miał kłopot z płynnym wyartukułowaniem go. Nieczytanie to także mówienie złą polszczyzną, nieumiejętność formułowania myśli, nieumiejętność wysławiania się, brak wyobraźni, a te kształtuje właśnie lektura, a przede wszystkim nierozumienie otaczającego świata – jego pojęć, zjawisk, słów i wyrażeń używanych w prasie, radiu, telewizji. Niemożność odbioru dzieł artystycznych (teatr, film, sztuki plastyczne etc.), słowem prymitywizm intelektualny, czyli mówiąc krótko i dosadnie – głupota. Dlatego w czas wakacji, gdy mamy przynajmniej kilkanaście dni urlopu, spróbujmy sięgnąć po książkę! Ułatwimy wybór, proponując różnorodne lektury.

Z lekturą w świat

Zacznijmy od książek podróżniczych. Nie każdemu dane jest wyjechać w świat, lub w Polskę, warto więc zapoznać się z opisem podróży, które odbyli inni. Znany dziennikarz, obieżyświat, i Pan od Pogody w TVP, czyli Jarosław Kret, wydał książkę „Polska według Kreta” (Wyd. Naukowe PWN). Autor odwiedził i opisał miejsca i zakątki naszego kraju niby znane – Biebrza, Puszcza Notecka, Góry Świętokrzyskie - ale odkrywa ich tajemnice, nieznane fakty, ciekawostki, np. najdłuższy rynek brukowany w Europie; teatr, w którym męskie role grają zawsze kobiety, a kobiece – mężczyźni. Gdzie? Nie powiemy. Przeczytajcie! Kret także smakuje Polskę. Próbuje dań regionalnych, miejscowych specjałów, czesto nieznanych w innych częściach Polski i opisuje je. Mama Golcowa, rodzicielka słynnych braci muzyków twórców „Golec uOrkiestra”, przygotowała mu prażucha góralskiego. Przepis na to danie, i nie tylko to, znajduje się na łamach książki Jarosława Kreta. Dodajmy, że jest to publikacja starannie wydana, z ciekawą szatą graficzną, bogato ilustrowana fotografiami.

Fascynującą i niezwykłą lekturą jest książka Dennisa Gastmanna „W 80 000 pytań dookoła świata”, również opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, w serii podróżniczej, więc w podobnej szacie graficznej, co omówiona wyżej pozycja i z bogatym zestawem fotografii. Książka Gastmanna opisuje świat poprzez pytania, które autor zadaje w kolejnych miejscach podróży: gdzie kończy się Europa?, dlaczego Murzyn jest czarny?, czym jest amerykański sen?, czy Paryż jest jeszcze miastem miłości? Chcecie znać odpowiedzi? Sięgnijcie po tę książkę, napisaną w formie reportażowej, a więc z opisami ludzi, ich zachowań, mentalności, z zacytowanymi zabawnymi rozmowami, które autor z nimi prowadzi, i opisami miejsc, w których żyją. A cytowane pytania, jak widać nie zawsze poprawne politycznie, doskonale pozwalając zrozumieć świat...

Tony Giles przyznaje się do fascynacji życiem, używkami, seksem, a także podróżami. Opis tych upodobań zawarł w opowieści „Świat w moich oczach” (wyd. Prószyński i S-ka). Wraz z Tonym wędrujemy poprzez Australię, Azję i Amerykę Północną... Rzecz napisana jest lekkim piórem, kipi optymizmem, humorem, dystansem autora do samego siebie i ufnością do bliźnich. Powinniśmy uczyć się od Gilesa zaradności i nieprzejmowania się drobiazgami, skoro tak świetnie daje sobie radę w podróżach on: „kompletnie niewidomy i w 80% głuchy”, jak pisze na wstępie swojej książki. Owszem, wie, że zapytamy go dlaczego podróżuje skoro nic nie widzi? On pyta o to samego siebie przed każdą kolejną wyprawą. I znajduje odpowiedź. Zawarł ją w swojej książce o prowokacyjnym - jak teraz zrozumiemy, i przytoczonym już tytule - „Świat w moich oczach”.

Lektura z bronią w ręku

Dla miłośników kryminałów, thrillerów, sensacji mamy powieść „500 graczy” (wyd. Prószyński i S-ka), którą debiutuje Matthew Quirk. Krytycy porównują ją do prozy Grishama. Quirk, amerykański dziennikarz przez lata zajmujący się opisywaniem świata najemników, międzynarodowch gangów, terroryzmu, pokazuje waszyngtońskie elity, które w walce o utrzymanie pozycji i sukces, nie cofną się przed niczym. Wygrać z nimi może tylko ten, kto sięgnie po tę samą broń. Mike Ford, prawnik, absolwent Harvardu, nie chce dać za wygraną...
Skandynawska literatura kryminalna, na którą modę zapoczątkowały świetne powieści Henninga Mankella, ma się dobrze. Oto Sara Blaedel, dokładnie Dunka, nazywana w rodzimym kraju „królową kryminałów”, proponuje polskiemu czytelnikowi „Handlarza śmiercią” (wyd. Prószyński i S-ka). Trup ściele się gęsto, a śledcza Louise Rick stara się jak najszybciej znaleźć zabójców. Niestety, dość skutecznie przeszkadza jej pewna siebie, wścibska i uparta dziennikarka Camilla Lind, zarazem przyjaciółka Rick. A przestępcy są gotowi na wszystko. Czy Lind zapłaci życiem za swoje prywatne śledztwo?

Lektury dla kobiet

Kolejna grupa powieści, to historie adresowane do kobiet, które wyraźnie to podkreślają, albo krótką informacją: „książka dla kobiet”, albo zachętą: „nastrojowa powieść obyczajowa dla kobiet”. Takim natytułem zaleca się czytelniczkom „Czary w małym miasteczku” (wyd. Prószyński i S-ka) pióra Marty Sefaniak. W spokojnym miasteczku, ludzie żyją spokojnie. Pozornie, bo każdy z nich zmaga się z problemami. One łagodnieją, gdy w miasteczku osiedla się starsza kobieta... Ale czy to naprawdę ona sprawia, że życie przestaje doskwierać? Lektura ku refleksji.
Inna polska pisarka, już nie debiutantka, Zofia Mossakowska w powieści „Żegnaj kochanku” (wyd. Próśzyński i S-ka), oczywiście o miłości, pokazuje, że czasem warto z dystansem popatrzeć na swoje życie, na ludzi, których darzy się uczuciem, czy wreszcie na własne emocje - co oczywiście niełatwe - by zobaczyć sprawy we właściwych proporcjach.
Annie i Julia w dzieciństwie przyjaźniły się, mimo iż różnił je status społeczny. Brutalnie zniszczono ich zażyłość, co miało niebagatelny wpływ na ich życie. Jednak los potrafi zaskoczyć. Dorosłe spotykają się. Czy wyjaśnią tajemnice sprzed lat? Historię Annie i Julii opowiada Meg Donohue w powieści „Przepis życia” (wyd. Prószyński i S-ka).
W powieści „Kocha, nie kocha” z dystansem i przymróżeniem oka Rachel Herron opowiada o romansie Abigail i Cade. Oczywiście, jak w prozie dla kobiet przystało, początkowo nic nie wskazuje na to, by mógł on się zdarzyć. Jednak zdarza się, a czytelniczki – chociaż podejrzewały, że tak będzie – są usatysfakcjonowane...

Lektury dla koneserów

Polecając lektury na wakacje, nie możemy pominąć wytrawnych czytelników, lubiących czytać, chętnie sięgających po książki, które trudno zaliczyć do łatwych, czy rozrywkowych. Chociaż powieść Kaspera Bajona „Klug” (wyd. Wielka Litera) z pozoru wydaje się zgrabną historyjką o wybitnym szachiście, Jakubie Klugu. Wnikliwy odbiorca szybko zorientuje się, że autor wciąga go w swoista grę. Stwarza postać całkowicie fikcyjną, ale opatrując powieść przypisami, cytatami z rzekomo ówczesnej prasy - rzecz dzieje się w XIX wieku – chce wywołać u czytelnika poczucie, że oto czyta biografię, postaci historycznej, faktycznie istniejącej. Powieść „Klug” - nawiasem mówiąc „klug” po niemiecku znaczy: mądry bystry - jest drugą powieścią Bajona. Pomysł na tak prowadzoną opwieść jest dobry, zajmujący. Trochę gorzej z wykonaniem. Miejscami opowieść nuży, głównie w tych fragmentach, w których widać, że autor sam za bardzo rozbawia się swoim konceptem na powieść...

Kolejne premiery książkowe to też pozycje wydawnictwa Wielka Litera, „Silna gorączka” Marka Nowakowskiego i „Dzieci Syjonu” Henryka Grynberga. Nowakowskiego pisarza znanego, uznanego i wytrawnego powinno się czytać dla jego biegłości pióra, dla umiejętności przelewania na papier tego, co zobaczył, doświadczył, podglądnął, zapamiętał. Świat opisany przez pisarza już nie istnieje. Dobrze, że pokuszono się o wydanie tego zbioru opowiadań. „Silna gorączka” miała swoją premierę w 1963 roku w wydawnictwie Czytelnik. „Dzieci Syjonu” to proza-dokument. Opowieść skomponowana z zeznań żydowskich dzieci, które w czasie II wojny światowej z terenu ZSRR przewieziono do Palestyny. Mocne świadectwo tamtych czasów. Lektura zdecydowanie dla czyteników zainteresowanych historycznymi wydarzeniami i ich wpływem na losy jednostki. Inga Iwasiów w powieści „Na krótko” (wyd. Wielka Litera) pod pozorem czasu, który dopiero nadejdzie, analizuje ludzkie postawy. Każe bohaterce wyjechać z kraju, by w konfrontacji z ludźmim mówiącymi innym językiem, o innej mentalności oceniła swoje życie. Z pozoru zabieg literacki może wydać się dość wyeksploatowany, nawet banalny. Być może. Tyle, iż ważne jak został przetworzony. Dlatego warto sięgnąć po książkę Iwasiów, bo sporo ją dzieli od romansów dla kobiet.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.04.2018 01:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.