porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest Michał Rusinek, osobisty sekretarz SZYMBORSKIEJ? Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Zobacz, jak został osobistym ...
Wśród mang jest tyle gatunków, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Jakie są rodzaje mangi? Japońska MANGA dla dzieci i... dla dorosłych

Manga to japoński komiks, który ma swój odpowiednik w postaci filmów animowanych, zwanych anime. Bohaterowie mangi i anime są zazwyczaj przerysowani, posiadają duże, wyraźne oczy, często nienaturalny kolor włosów. Ich losami interesują się nie tylko dzieci. Dorośli zaczytują się w erotycznej mandze. Mówimy, jakie są rodzaje mangi.

Japońskie słowo „manga” znaczy tyle co komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Pierwotnie używano go do określenia sposobu ozdabianie rycin. Obecnie funkcjonuje jako komiks. To ostatnie znaczenie słowo nabrało w XX wieku. Mangi to popularne komiksy, które w Japonii często mają status literatury i sztuki.

Styl mangi

Tym to co odróżnia mangę od europejskich komiksów, to ich styl rysowania oparty na nienaturalnie przerysowanych postaciach. Mają duże oczy, kolorowe włosy, wysmukłe i wysokie sylwetki (to ostatnie jakby na przekór niskiemu wzrostowi typowych Japończyków).
Manga operuje ostrą kreską, linia ważniejsza jest od formy. I jak w japońskim piśmie mangi czyta się od prawej do lewej – ten układ zachowuje się także w tłumaczonych na polski wydaniach.

Tym co od dekad przyciąga czytelników do mang – jest jednak ich tematyka, w której… wszystko jest dozwolone. Praktycznie twórców mangi nic nie ogranicza, stąd są komiksy z dużą dawką przemocy, są też z bardzo śmiałymi erotycznie scenami. 

Dlatego mangi w Japonii czytane są równie chętnie przez dzieci i młodzież, co przez dorosłych. W Polsce raczej trudno to sobie wyobrazić, wynika to z pokutującego w naszym kraju stereotypu, że komiks to literatura dla dzieci. Niejedna manga zawstydziłaby dorosłego swoją frywolnością w ukazywaniu seksu czy przeraziłaby drastycznym przedstawieniem scen przemocy.

Typy mangi

Fabuła mangi zależy od gatunku, jaki wybierze dany rysownik, a tych jest bardzo wiele. Postaramy się opisać te najbardziej popularne.

Josei

Josei to rodzaj mangi, w której głównym bohaterem jest zwykła nastolatka/kobieta, która boryka się z problemami życia codziennego. Taki rodzaj komiksów jest przeznaczony dla dorastających nastolatek, ale nie tylko.

Seinen

Seinen to przeciwieństwo do gatunku Josei. Opowiada głównie o życiu młodych mężczyzn. Ten rodzaj mangi zazwyczaj posiada jeden wątek, w którym motywem przewodnim jest przemoc.

Shōjo

Shōjo jest to gatunek mangi, w którym bohaterką jest młoda, piękna dziewczyna. Fabuła przeważnie dotyczy zawodów miłosnych głównej bohaterki, która mimo przeciwieństw losu gotowa jest poświęcić dla miłości wszystko. Ten typ japońskiego komiksu dzieli się jeszcze na dwie grupy, a mianowicie na Maho Shōjo oraz Shōjo-Ai.

Maho Shōjo

Maho Shōjo to manga, w której ponętna bohaterka posiada magiczne zdolności i wcielając się w superbohatera walczy ze złem, które próbuje zawładnąć światem. Najbardziej znanym w Polsce przykładem takiej mangi jest „Czarodziejka z Księżyca”.

Shōjo-Ai

To z kolei manga z motywem miłości dwóch dziewczyn – w tym rodzaju mangi nie ma żadnej erotyki, dlatego jest dozwolona dla młodzieży.

Shōnen

To przeciwieństwo Shōjo. Tym razem głównym bohaterem jest młody chłopiec, który mimo męskiego charakteru ma nieco zniewieściałą posturę i żeńskie rysy twarzy. Smukły chłopiec jest często idolem nastoletnich czytelniczek. Fabuła często opiera się na wartkiej akcji i dynamicznych scenach walki. W Polsce najbardziej znanym tytułem z tego gatunku mangi jest „Naruto”. Tak samo jak Shōjo, Shōnen dzieli się na Maho i Shōnen-Ai.

Mecha – czyli roboty

Mecha to jeden z najpopularniejszych gatunków mangi w Japonii. Opowiada o robotach podobnych do ludzi, które najczęściej sterowane są przez człowieka. Maszyny te powstały głównie do celów militarnych. Mecha często występuje jako oddzielny wątek w gatunku Shōnen, gdzie bohater kieruje wielkim robotem lub po prostu napotyka na swojej drodze androida i wraz z nim odbywa przygody.

Etchi 

Etchi to gatunek, w którym występują sceny miłosne podszyte lekkim erotyzmem. Dominującymi postaciami w tej mandze są dziewczyny, które przeważnie posiadają nienaturalnie obfity biust i minispódniczki, dlatego ten rodzaj komiksu przeznaczony jest dla młodych mężczyzn. Fabuła jest dość różna.

Hentai – manga erotyczna

Manga jako komiks jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej, lecz zdążają się też takie, które ze względu na mocną tematykę erotyczną są skierowane do dorosłego czytelnika. Takim gatunkiem jest Hentai, w którym oprócz zwykłej fabuły są zawarte mocne sceny erotyczne. Samo słowo hentai z japońskiego oznacza „zboczony”. Podgatunkami tego typu mangi są: Yaoi i Yuri.

Yaoi

Yaoi – głównym wątkiem tego komiksu jest miłość pomiędzy mężczyznami oraz emocje, które im towarzyszą. To komiks homoseksualny z licznymi scenami zbliżeń.

Yuri

Przeciwieństwem do Yaoi jest Yuri, w którym głównymi bohaterkami mangi są lesbijki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.02.2012 12:16
Autor: TM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]

Filip Chajzer musi mocno pracować na to, aby nie mówiono ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.