porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym się różni limeryk od choleryka? Co to są limeryki? Limeryk śmieszy i zabawia, a czasem budzi grozę, podobnie jak ...
SZYMBORSKA NIE ŻYJE Odeszła wielka polska poetka i eseistka szymborska wisława. Na co zmarła Szymborska

Kim była Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego 2012 roku? Co powinniśmy wiedzieć o naszej sławnej poetce?

Kim była Wisława Szymborska, która zmarła 1 lutego 2012 roku? Co powinniśmy wiedzieć o naszej sławnej poetce?

Wraz z odejściem Wisławy Szymborskiej, w której poezji nie było słów niepotrzebnych i zbędnych - polska literatura stała się uboższa. 

fot.: Piotr Kowalczyk
Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w wieku 89 lat. Poetka, która napisała ponad 350 wierszy, i eseistka, laureatka Nagrody Nobla (w 1996 roku), Dama Orderu Orła Białego. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i  Polskiej Akademii Umiejętności. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. Wisława Szymborska zmarła w swoim domu w Krakowie w czasie snu. Informację o jej śmierci przekazał sekretarz noblistki, Michał Rusinek. 

Poetka, Wisława Szymborska zmarła w środę w swoim domu w Krakowie po ciężkiej chorobie. Wraz z odejściem poetki, w której utworach nie było słów niepotrzebnych i zbędnych - polska literatura stała się uboższa. Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w wieku 89 lat. Poetka napisała 350 wierszy, pisała też eseje.

Literacką Nagrodę Nobla dostała w 1996 roku, jak napisano w uzasadnieniu za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości" . Była Damą Orderu Orła Białego.

Jaka była Wisława Szymborska? 

Skromna, z ogromnym poczuciem humoru, czego wyraz dawała w limerykach, które pisała. Czas, w kórym dostała Nagrodę Nobla określała z charakterystycznym dla siebie pełnym ironii humorem - "tragedią sztokholmską".

- Była kimś,  kto nie chciał rozgłosu. Tacy ludzie powinni być autorytetami, uczestniczyć w naszym życiu. Ale Wisława nie chciała, bardzo się przed tym broniła – wspominał ją Krzysztof Globisz, aktor w programie TVN 24.

- Ona zachowała swoją prywatność, swój autorytet. Nie rozdrabniała się, nie wypowiadała na każdy temat. Nigdy nie wypowiadała się na tematy, na których się nie znała. Zachowała swoją prywatność, bo według niej nie wszystko jest na sprzedaż - mówiła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Dorobek literacki Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska wydała 12 tomików wierszy ,"Dlatego żyjemy" (1952), "Pytania zadawane sobie"(1954), "Wołanie do Yeti" (1957), "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) oraz "Tutaj" (2009). Opublikowała także zbiór felietonów "Lektury nadobowiązkowe".

Wiersze Wisławy Szymborskiej przełożono na 42 języki: m. in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

"Chwilami życie bywa znośne" - to film, Katarzyny Kolendy-Zalewskiej o poetce, przybliżający jej życie i sylwetkę.

Poetka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku pod Poznaniem, później przez krótko mieszkała w Toruniu, a następnie w Krakowie, z którym związana była do śmierci.

Wisława Szymborska zmarła w swoim domu w Krakowie, we śnie po długiej chorobie, w otoczeniu bliskich sobie osób. O jej śmierci poinformował Michał Rusinek, sekretarz noblistki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego SZYMBORSKA nie była zachwycona, kiedy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaczęły pisać O NIEJ KSIĄŻKĘ? Dlaczego SZYMBORSKA nie była zachwycona, kiedy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaczęły pisać O NIEJ KSIĄŻKĘ?

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś...

Co łączyło Wisławę SZYMBORSKĄ z Michałem RUSINKIEM? NOBLISTKA i jej UCZEŃ

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, do końca był przy niej jej „pierwszy sekretarz” jak sama go przedstawiała (od pierwszego wejrzenia) Michał Rusinek. Co łączyło poetkę z dr...

Kim jest Michał Rusinek, osobisty sekretarz SZYMBORSKIEJ?

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Zobacz, jak został osobistym sekretarzem zmarłej niedawno poetki-noblistki Wisławy Szymborskiej.

Aktualizacja: 09.10.2014 19:39
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.