porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Mitch Albom, autor książki  ''Zaklinacz czasu'' - co mówi?
Mitch Albom, autor książki ''Zaklinacz czasu'' - co mówi? Prezentujemy wywiad z autorem książki ZAKLINACZ CZASU , Mitchem Albomem. ...
Pierwsza książka o jednym z największych zespołów rockowych w Polsce już w księgarniach

Lady Pank. Biografia nieautoryzowana - czy warto kupić książkę o zespole Jana Borysewicza? GALERIA

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Lady Pank. Biografia nieautoryzowana - czy warto kupić książkę o zespole Jana Borysewicza? GALERIA

Okładka książki "Lady Pank. Biografia nieautoryzowana" Michała Grześka, wyd. Bukowy Las.

fot.: mat. pras.
Zespołu Lady Pank nikomu przedstawiać nie trzeba - można go lubić bądź nie - ale jego przeboje zna każdy, a jest ich naprawdę wiele! Przyznać też trzeba, że Jan Borysewicz jest jednym z najlepszych gitarzystów w Polsce, jeśli nie najlepszym! Fani Lady Pank dostali wspaniały prezent na mikołajki i gwiazdkę - pierwszą biografię Panków (nieautoryzowaną) - do kupienia już w księgarniach!

Lady Pank to zespół stworzony przez Andrzeja Mogielnickiego (autora tekstów) i Jana Borysewicza (zespół od lat kojarzony jako grupa dwóch Janków: Borysewicza i Panasewicza, który choć na początku nie przekonał do siebie lidera, szybko pokazał, na co go stać i przez lata plasował się w czołówce polskich wokalistów) - konsekwentnie idący swoją ścieżką,  z towarzyszącą mu od początku istnienia (czyli już ponad 30 lat!) aurą zespołu niepokornego i nieprzewidywalnego, i baaaardzo rozrywkowego.  To wszystko znajduje potwierdzenie w pierwszej nieautoryzowanej biografii kapeli.

>>> Co warto zobaczyć w Olecku - Janusz Panasewicz poleca! GALERIA [KLIKNIJ]

Biografia nieautoryzowana - dlaczego?

Panowie z LP ponoć nigdy nie byli zainteresowani wydaniem książki o LP, nie mieli też ochoty osobiście sięgać po pióro. Złośliwi pewnie powiedzieliby, że o wielu historiach woleliby nie pamiętać. Co jest w książce Michała Grześka, co spowodowało, że Borysewicz i Panasewicz kontaktują się z autorem lektury przez prawników? Okazuje się, że .... nic takiego, czego fani by nie wiedzieli! Nie ma tu historii, o których by się nie mówiło (a raczej o których nie huczałoby w mediach) - mało tego autor opisuje wszystko w sposób bardzo zdystansowany i bez taniej sensacji, opierając się na wypowiedziach muzyków, udzielanych na przestrzeni lat w mediach. Nie ma tu biczowania zespołu i dywagacji na poziomie Pudelka. Panowie Borysewicz i Panasewicz mogą spać spokojnie! Bo to, że w czasie ostatnich lat wielbiciele Panków kupując bilety na koncert zespołu do końca nie mogą być pewni, czy będą mieli okazję posłuchać solówek Borysewicza czy też nie (bo Jan Bo akurat będzie niedysponowany i zastępować go będzie Piotr Nowosiński) nie jest żadną tajemnicą. Na dwoje babka wróżyła. Choć od kilku miesięcy lider zespołu jest abstynentem, co dobrze robi nie tylko jego zdrowiu, ale i muzyce - nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki, aby wytrwał w tym postanowieniu! Pozostałe opisane tu historie pozbawione są smaczków, na jakie gawiedź mogłaby liczyć z wypiekami na twarzach. Nie bez przyczyny - autor otwarcie przyznaje, że od wczesnej młodości jest wielbicielem zespołu i talentu kompozytorskiego Jana Borysewicza. W tekście przebija wręcz troska o losy grupy i poszczególnych jej członków. Jednak Michał Grzesiek stara się być obiektywny - książka nie ocieka lukrem (ale nie ma tu jednak publicznego "prania brudów"), ale jest też ukłonem w stronę muzyków, którzy dokonali czegoś niezwykłego - przez 30 lat ciągle są w formie  i doczekali się kilku pokoleń fanów!

Mimo wszystko, brakuje tu komentarzy Borysewicza i Panasewicza, któzy podsumowaliby trzydziestolecie kapeli.

>>> ZŁOTA PŁYTA dla LADY PANK za album SYMFONICZNIE. Ile płyt trzeba sprzedać, aby album otrzymał status Złotej Płyty? [KLIKNIJ]

Lady Pank - historia w pigułce

A raczej pigule - bo biografia zespołu to prawdziwe kompendium wiedzy (ponad 500 stron!), zarówno na temat muzyki i dyskografii grupy, koncertów, programów telewizyjnych, w których zespół wystąpił, jak i ludzi tworzących zespół od początku jego istnienia - te historie, w dużej mierze znane fanom, jednak opowiadane przez Kwapisza czy Kapiszona - robią wrażenie! Autor dokonuje też analizy tekstów i strony muzycznej utworów - obrywa się nieco Panasewiczowi jako autorowi tekstów, który niestety do wysoko postawionej  przez Mogiela poprzeczki doskoczyć nie może.... Na pierwszy plan wysuwają się wspomnienia Wojciecha Kwapisza (pierwszego długoletniego menadżera zespołu) i Pawła Mścisławskiego - basisty z tzw. złotego składu zespołu (od lat mieszkającego w Stanach), którzy wspomagali swoją wiedzą i pamięcią autora książki. Wypowiedzi tego ostatniego niewątpliwie bardzo ucieszą fanów LP, bowiem dla wielu z nich zespół już zawsze będzie kojarzył się z tym z pierwszej dekady, kiedy poza Panasewiczem i Borysewiczem grali w nim Jarosław Szlagowski (Szlaga), Edmund Stasiak (Mundek) i właśnie bardzo ceniony i lubiany Paweł Mścisławski (Kapiszon). Wypowiedzi Borysewicza i Panasewicza pochodzą z licznych cytowanych tu wywiadów czy to prasowych czy telewizyjnych.

Niezorientowani dowiedzą się, jak wyglądał podbój przez grupę Ameryki i co się działo z członkami zespołu, kiedy niektórzy z nich nie wrócili ze Stanów. Jak powstawały pierwsze kompozycje i jak to było z Januszem Panasewiczem, który do Lady Pank przyszedł z marszu i w "kamaszach" - prosto z wojskowej grupy Desant.

Zawiedzione będą osoby, które liczą na kompendium wiedzy nie tylko muzycznej, ale i prywatnej - kto z kim, kiedy... O życiu osobistym autor pisze niewiele, jednak między słowami i tu da się co nieco wyczytać.

Swoje miejsce mają tu też wielbiciele zespołu - autor przywołuje nazwy fan-klubów i nazwiska tworzących je ludzi, są tu fragmenty listów pisanych przez fanki zespołu (których nigdy nie brakowało i co trzeba przyznać, były wierne zespołowi  na dobre i złe)  m.in. w czasie odgórnego zawieszenia działalności zespołu po niechlubnym występie Borysewicza we Wrocławiu tzw. "aferze rozporkowej) - zasypywały nimi przedstawicieli władzy, domagając się powrotu grupy.

Lady Pank pod choinkę

Książka, wydana przez Bukowy Las ma jedną wadę (merytorycznie jest przygotowana bardzo dobrze i dobrze napisana - wciąga od pierwszych stron), jednak brakuje tu dobrych jakościowo zdjęć (są, ale kiepskiej jakości i jak na taką liczbę stron, jest ich bardzo mało), okładek płyt itd. Jednak mimo tego, to obowiązkowy prezent pod choinkę dla fanów kapeli - obdarowani nią rozczarowani na pewno nie będą, wprost przeciwnie!
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 17:37
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.