porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O czym jest książka "Historia kotów"?
O czym jest książka "Historia kotów"? Koty - jedni je lubią, inni nie. Wielu jednak zmienia ...

Na błędach! Poradnik-odradnik - o czym jest książka Pauliny Młynarskiej?

 Na błędach! Poradnik-odradnik - o czym jest książka Pauliny Młynarskiej?
Kupujecie jedną książkę, a dostajecie dwie! „Na błędach! Poradnik-odradnik” publikacja Pauliny Młynarskiej jest jak szklanka wody do połowy pełna i – zarazem - do połowy pusta.

Dziennikarka, globtroterka, matka, była - wielokrotna – żona, feministka, aktorka, pisarka, blogerka, etc., etc., zajęcia i role społeczne autorki można by wymieniać długo. Nie o tytuły jednak chodzi, ale o doświadczenie związane z każdą z tych ról, które zaowocowało omawianą publikacją. Nie pierwszą zresztą w życiu dziennikarskim pani Pauliny...
Autorka oddaje w ręce czytelników książkę (premiera 7 kwietnia br.), w której opisuje swoje perturbacje związane z przyjmowaniem właśnie tych wszystkich ról.
Z jednej strony spogląda na nie optymistycznie – „Poradnik”, opisujący fakty w sposób optymistyczny w rozdziale: „Jest tak, jak powinno być!”, np.: „Fuks pierwszy: Przyszłam na świat. Jak każdy z nas jestem jedną z miliardów możliwości.”
Z drugiej strony (dosłownie i w przenośni wystarczy odwrócić książkę) – pesymistycznie - „Odradnik”, interpretując fakty jako pasmo, co najmniej, pomyłek losu. W rozdziale: „Wszystko powinno być inaczej”, pisze: „Błąd pierwszy: Urodziłam się. Nie wiem, co mnie podkusiło wprosić na ten najdziwniejszy ze światów, który doskonale przecież radził sobie beze mnie.”
Generalnie pomysł poradnika-odradnika jest świetny. Od pierwszych stron uczy, że fakty, zdarzenia, przypadki naszego losu można interpretować wedle własnego usposobienia – lepiej oczywiście wedle tego optymistycznego.
Kolejną zaletą książki Pauliny Młynarskiej jest sposób narracji (zarówno ten optymistyczny jak i pesymistyczny) przesycony dużą dawką ironiczno-zgryźliwo-inteligentnego poczucia humoru. Wprawia on czytelnika (bez względu którą opowieść czyta) w świetny humor.
Ponadto książka pani Pauliny imponuje odwagą samej autorki. Nie dlatego, że swój optymistyczno-pesymistyczny poradnik napisała, ale dla jej wszelkich peregrynacji po świecie, a i wyborów życiowych. Co też jest nauką dla czytelnika, sprowadzającą się – mówiąc w skrócie - do takiej oto wskazówki: że życia nie trzeba się bać. Że dzięki odwadze wiele się zyskuje. A błędów nie ustrzeżemy się nigdy, czy będziemy ostrożni, czy rzucimy się w ramiona przygodzie...
Nie sposób wymienić wszystkich nauk, które płyną - jeśli umiemy czytać nie tylko po literach – z „Na błędach! Poradnika-odradnika” autorstwa Pauliny Młynarskiej.
Najlepiej przestudiować go samodzielnie i trochę przy tej lekturze porozmyślać. Przyda się!


Paulina Młynarska „Na błędach! Poradnik-odradnik”, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2015

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czułe słówka: o czym jest książka? Czułe słówka: o czym jest książka?

Pamiętacie brawurowo wręcz zagrany przez Shirley MacLaine, Debre Winger i Jacka Nicholsona film „Czułe słówka”? Czas na poznanie literackiego pierwowzoru. Bo film był ekranizacją powieści znanego i...

Big Book Festival: co to za impreza? Kiedy i gdzie się odbędzie? Big Book Festival: co to za impreza? Kiedy i gdzie się odbędzie?

Big Book Festival to święto wszystkich entuzjastów czytania. W czasie trzech dni festiwalowych będziecie mogli spotkać ponad 100 autorów! Organizatorzy przygotowali także masę innych atrakcji, m.in....

O czym jest „Dziennik watykański”? O czym jest  „Dziennik watykański”?

O Watykanie krąży wiele legend, jego mury skrywają tajemnice, a ludzie pracujący w stolicy Kościoła Katolickiego uważani są wybrańców. Doskonale wie o tym John Thavis – znakomity dziennikarz, pisarz,...

Aktualizacja: 06.04.2015 09:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.