porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Cukier dzieci nie krzepi - dlaczego każdy rodzić powinien przeczytać ten poradnik?
Cukier dzieci nie krzepi - dlaczego każdy rodzić powinien przeczytać ten poradnik? Każde dziecko uwielbia słodkości, deserki i smaczne przekąski. Nie każdy ...
55 ekozabaw na każda pogodę, m.in. jak zrobić kuraki na Wielkanoc

W CO I JAK BAWIĆ SIĘ Z DZIEĆMI? Podpowiedzi szukaj w książce "Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych"

W CO I JAK BAWIĆ SIĘ Z DZIEĆMI? Podpowiedzi szukaj w książce "Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych"

Książka „Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych”.

W co się bawić, pytał Wojciech Młynarski, a Barbara Krafftówna informowała, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Jak zatem zadbać o to, by dorośli wiedzieli w co mają się bawić, a dzieci nie nudziły się nawet w czasie ładnej pogody podpowiada książka „Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych”.

Autorami książki  „Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych” (Prószyński i S-ka) są Izabela Gónicka-Zdziech i Paweł Chrzanowski. Ona to dziennikarka i nauczycielka; on – założyciel i prezes Fundacji Eco Choice, propagującej postawy proekologiczne, z którą Izabela współpracuje.

W swojej publikacji podpowiadają rodzicom, jak spędzić czas z dziećmi na wspólnej zabawie rozwijającej wyobraźnię twórczą ich pociech, utrwalającą zdolności manualne, a zarazem będącą nauką proekologicznych zachowań. W zabawach tych podstawowym surowcem są bowiem przedmioty, które zwykle wyrzuca się do kosza – gazety, tekturowe pudełka, butelki po napojach, słoiki, sznurki, druciki. Autorzy pokazują, że z tych rekwizytów można wyczarować nadzwyczajne zabawki, do zabaw zarówno w domu, jak i na powietrzu.

W książce „Coś z niczego” jest 55 ekozabaw z dokładnymi opisami. Zbliżające się ciepłe dni na pewno zachęcą, by zbudować ekolabirynt (40 patyczków i 10 plastikowych torebek), puścić ekolatawca (2 listewki, sznurek, gazeta), czy zbudować ekotratwę (3 butelki plastikowe, deseczka, patyki, torebka plastikowa, sznurek). A gdy będzie padał deszcz w domu można zrobić gazeciankę (gazeta, czerwony i czarny karton), stempelki literki (ziemniaki, papier, farby) czy lalkę trawiastą (źdźbła trawy, sznurek lub drucik).

Przy każdej ekozabawie jest zamieszczony dokładny opis jak dany przedmiot skonstruować. Nie znaczy to jednak, że tej instrukcji należy się ściśle trzymać. To tylko podpowiedź, sugestia. Bo najwspanialsze w owych zabawach jest własna fantazja i wyobraźnia, a tej - jak wiadomo – dzieciom nie brakuje.

Za chwilę Wielkanoc, w książce Izabeli i Pawła jest instrukcja jak zrobić wielkanocne kuraki, a potrzeba niewiele: denko pudełka po jajkach; krepina lub cienki kolorowy papier; farby; wata; papier samoprzylepny; taśma samoprzylepna jednostronna lub dwustronna. Całego opisy wykonania nie podamy, powiemy tylko, że denko pudełka po jajkach dobrze jest pomalować na zielono, by imitowało trawę, a w otworkach umieścić sfromowane z waty kurczaki. Zatem do dzieła!

Izabela Górnicka-Zdziech Paweł Chrzanowski
Coś z niczego. Eko zabawy dla małych i dużych,
Wyd. Prószyński i S-ka,
Warszawa 2012

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 01.10.2013 10:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Książki które warto przeczytać. W dziale Książki podpowiemy jakie ksiązki warto kupić? Książki - Poszukujesz książek? Jaka jest najlepsza księgarnia internetowa. Gdzie kupisz książki online. Przeczytaj nasze recenzje. Najnowsze wydania, recenzje, felietony, zapowiedzi. Premiery wydawnicze i spotkania z pisarzami. Cytaty z książek. Jakie bajki czytać dzieciom? Targi książki. Modna książka. Serie wydawnicze. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.