porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak klimatyzacja działa na cerę? Sprawdź, czy CERA JEST PRZESUSZONA i jak temu zapobiec? Gdy za oknem było zimno, a w pomieszczeniu rozgrzane klimatyzacją ...
uzależnienie od zakupów. Kupnoholizm bądź zakupoholizm albo z greckiego oniomania lub z angielskiego szopoholizm jest grożny. Według psychiatrów uzależnienie od zakupów jest zaburzeniem psychicznym

KUPNOHOLIZM lub ZAKUPOHOLIZM. Jak rozpoznać czy jesteś uzależniony od zakupów?

Jesteś rozdrażniony/a jeśli próbujesz się powstrzymać od zakupów, albo nie jesteś w stanie wyjść ze sklepu bez kolejnej rzeczy? A może kosztem zakupów zaczyna ci brakować na opłacenie czynszu? Pomyśl więc, czy aby nie masz problemu i nie jesteś kupnoholikiem. Jak rozpoznać czy jesteś uzależniony od zakupów?

Problem uzależnienia od zakupów jest coraz częstszy w Polsce. Przyczyniło się do tego powstanie kolejnych centrów i galerii handlowych z "superokazjami", "promocjami", "hitami cenowymi". Do tego apetyt na kupowanie rozbudził handel przez internet i możliwość robienia zakupów grupowych.

Kupujemy coraz więcej, wydajemy pieniądze coraz częściej bez potrzeby. W  pewnym momencie staje się to poważnym problemem.

Według badań problem kupnoholizmu zaczyna się najczęściej u młodych, niebogatych kobiet, które przez zakupy usiłują polepszyć swój obraz. Kupują na potęgę ubrania, kosmetyki, buty i biżuterię. Mężczyźni wybierają natomiast telefony komórkowe, notebooki i sprzęt sportowy.

Według terapeuty uzależnień Bohdana Woronowicza kupnoholizm powinien być rozpatrywany w kategorii zaburzeń psychicznych. Zaburzona jest przecież  kontrola impulsów, nawyków i popędów. Nie możemy nad tym zapanować. Rozluźnienie przychodzi, kiedy np. grzebiemy w stertach ciuchów.  

Kiedy robienie zakupów zaczyna być problemem? Według psychiatrów powinniśmy się zatrzymać i pomyśleć jeśli zdarzają nam się następujące sytuacje:

- kupuję bo jestem samotna i mam depresję,

- podczas zakupów zachowuję się jak w euforii,

- kupuję rzeczy, na które mnie nie stać, ale przekonuję siebie, że powinnam być dla siebie dobrą,

- zdarza się mi poczucie winy po zakupach,

- zachowuję się jak osoba uzależniona: objadam się lub piję alkohol, kiedy dopada mnie dół,

- ograniczam pieniądze na naprawdę potrzebne wydatki, ponieważ wcześniej roztrwoniłem/am je na zakupy.

Im więcej razy powiedziałeś "tak", tym niestety twój problem z zakupami jest poważniejszy. Może już dopadło cię szaleństwo kupowania, czy oniomania (z grec. onios-sprzedaż, mania - szaleństwo)?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.07.2012 10:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

W Mowimyjak.pl Moda i uroda. Tu znajdziesz artykuły, filmy i zdjęcia. Moda, uroda, styl i gwiazdy. Mówimy jakie są najnowsze trendy. Radzimy jak uniknąć stylizacyjnych wpadek. Prezentujemy ekstra ubrania i dodatki. Jakie są modne fryzury, makijaż, diety, przepisy kulinarne. Mamy wiele tematów o kobietach i dla kobiet. Wszystko dla kobiet. Sprawdź najnowsze kolekcje wiosna/lato 2013. W Mowimyjak mamy mnóstwo porad w tematach: moda i styl, zdrowie i uroda, moda i uroda dla dziewczyn, moda i uroda blog, moda i uroda 2013, moda i uroda porady, moda i uroda dla nastolatek, h&m. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.