porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Freddie Mercury - KIM BYŁ? Co osiagnal z zespołem Queen? Freddie Mercury, lider zespołu Queen, ikona popkultury, idol muzyki rozrywkowej ...
Władysław Szpilman (ps. Al Legro) kompozytor i pianista

100 rocznica urodzin SZPILMANA. Kim był Władysław Szpilman?

Władysław Szpilman kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia. Wymyślił Festiwal Piosenki w Sopocie, skomponował szlagiery polskiej muzyki (Czerwony Autobus, Nie ma szczęścia bez miłości), wraz z Bronisławem Gimplem założył Kwintet Warszawski. Tuż przed wojną grał w Polskim Radiu ostatnią audycję "na żywo" (recital utworów Chopina), chwilę później niemieckie bomby spadły i radio zamilkło… Sam o sobie mówił „Jestem muzykiem nazywam się Władysław Szpilman, pracowałem w radiu do wybuchu wojny. W czasie oblężenia Warszawy, pracowałem jako ochotnik i ostatnią audycję miałem na dwa dni przed kapitulacją, grając pół godziny Chopina” (wywiad z 1997 r.). Władysław Szpilman jest symbolem dla wszystkich, którzy przeżyli wojnę…

Władysław Szpilman pochodzi z Sosnowca. Uczył się w Warszawie Konserwatorium im. Fryderyka Chopina. W latach 1931 – 1933 odbył stypendium w Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie skomponował swoje pierwsze utwory symfoniczne.

Szpilman w Polskim Radiu

Od 1935 roku był związany z Polskim Radiem. To on 23 września 1939 roku grał, jako ochotnik, ostatni „na żywo” recital utworów Chopina. Chwilę później bomby „uciszyły” Polskie Radio na 6 lat. W 1945 r. pierwsza audycja Polskiego Radia zaczęła się od tych samych utworów, które grał Szpilman. Do 1963 roku był tam szefem działu muzyki rozrywkowej.

Szpilaman więźniem getta warszawskiego

Od 1940 r. Szpilman był więźniem getta warszawskiego. Gdy 1942 r. jego rodzina została wywożona do obozu zagłady, Szpilman, podczas załadunku, cudem uniknął deportacji. Jak sam mówi w wywiadzie z 1997 roku dla TVP 2:

„Gdyby wojna trwała 1 tydzień dłużej już bym tu nie siedział”.

Bardzo przeżył stratę rodziny, w jednym z wywiadów mówi:

„Niepotrzebnie ja ocalałem, bo ja teraz dopiero przeżywam stratę rodziny, tu ja się wychowałem, tu ja się wykształciłem, tu ja się urodziłem, tu straciłem rodzinę. Ja nigdy tam nie byłem w Treblince i nie będę, bo by mi serce pękło”.

Po tym zdarzeniu Szpilman rozpoczął walkę o życie. W gettcie pracował jako robotnik, a gdy udało mu się uciec na "aryjską" stronę Warszawy grupa przyjaciół pomogła mu się ukryć. Jednak po Powstaniu Warszawskim pomoc z ich strony już nie mogła być możliwa…Szpilman w skrajnym wyczerpaniu, ukrywał się w ruinach Warszawy. Jedną z jego kryjówek odnalazł kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld. To właśnie Hosenfeld pomógł mu przeżyć. Na wspomnienie tamtych dni Władysław Szpilman mówi: „Tak chciał los żebym ja żył”.

Kompozytor polskich szlagierów

Szpilman wraz z Bronisławem Gimplem w 1934 roku założył duet, który w 1962 r. stał się Kwintetem Warszawskim.

Przez lata Szpilman współpracował z Tadeuszem Wrońskim, Stefanem Kamasą, Aleksandrem Ciechańskim, Krzysztofem Jakowiczem, Igorem Iwanowem, Janem Tawroszewiczem, Krzysztofem Podejką. Kwintet przez 25 lat istnienia dał ponad 2,5 tysiąca koncertów w Polsce i na świecie. Szpilman jest autorem 500 piosenek min: Kiedy kochasz się w dziewczynie, Nocą (sł. Emanuel Szlechter), Czerwony Autobus, Nie ma szczęścia bez miłości, Tych lat nie odda nikt, Straciłam twe serce (z tekstami brata Henryka).

Muzyka filmowa

Szpilman jest autorem sygnału do Polskiej Kroniki Filmowej. Skomponował muzykę do filmu Zadzwońcie do mojej żony i piosenek dla dzieci (Czerwony Kapturek, Ciotka Karola).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Noc Muzeów w Warszawie - koncert chopinowski w Łazienkach

Noc Muzeów w Warszawie to nie tylko zwiedzanie galerii, muzeów i niedostępnych na co dzień instytucji, ale też wiele wydarzeń towarzyszących. Jeśli masz dość ścisku przed muzeami i oglądania wystaw w...

Kim była Pola Braun, autorka słynnej piosenki z getta: „Curik a hejm”? Kim była Pola Braun, autorka słynnej piosenki z getta: „Curik a hejm”?

Pola Braun – właściwie nieznana żydowska poetka, śpiewaczka warszawskiego getta. Poznajmy jej krótkie życie.

Czym się różni pianino od fotepianu?

Pianino i fortepian mają dużo różnic, ale i podobieństw. Przede wszystkim oba należą należą do tej samej rodziny instrumentów strunowych, klawiszowych, młoteczkowych. Oba instrumenty mają też pedały,...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:15
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Kownacki - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Waldemar Kownacki - kim jest? W 1973 ukończył PWST w Warszawie ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.