porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak mogą pożegnać wakacje teatromani? 29 sierpnia br. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, ...

Jak zakończą wakacje polscy satyrycy?

Artyści kabaretu rozjechali się po całym kraju. Jedni w celach rekreacyjnych inni… zarobkowych. Wszyscy jednak spotkają się na święcie kabaretu kończącym sezon letni. W kieleckim Amfiteatrze Kadzielnia już w sobotę 29 sierpnia br. odbędzie się Świętokrzyska Gala Kabaretowa.

Jak zakończą wakacje polscy satyrycy?

Artyści kabaretu rozjechali się po całym kraju. Jedni w celach rekreacyjnych inni … zarobkowych. Wszyscy jednak spotkają się na święcie kabaretu kończącym sezon letni.
W kieleckim Amfiteatrze Kadzielnia już w sobotę 29 sierpnia br. odbędzie się Świętokrzyska Gala Kabaretowa.
Jak zapewniają organizatorzy będzie elegancko i z klasą. Tegoroczna Gala to podsumowanie wakacji – nie tylko wakacji w kabarecie, ale też w kulturze, sporcie, polityce, obyczajach. Wśród wykonawców jest znakomita grupa Kabaret Pod Wyrwigroszem.
Zapytaliśmy jego artystkę, Beatę Rybarską jakie dziedziny polskiego życia są dla niej pożywką do drwin? - Tu nie ma żadnych ograniczeń – opowiada. - Wyśmiać można wszystko od polityki - a przypominam, że nasi politycy pod tym akurat względem nie próżnują, bez przerwy dając nam pożywkę do tworzenia skeczy - po sprawy damsko-męskie, obciachowe zwyczaje Polaków, głupie przepisy niemądrych urzędników, blondynki, blondynów - byleby nie przekroczyć cienkiej linii, za którą czai się niesmak.
Tej Pod Wyrwigroszem nigdy nie przekroczył. Jego członkowie są aktorami z wykształcenia, co nie jest powszechne dla braci kabaretowej. Interesujące jest zatem, czy dyplomowani artyści, uprawiający sztukę kabaretową są przez kabareciarzy nie-aktorów traktowani z szacunkiem, czy lekceważeniem?
- Broń Boże z lekceważeniem! - wykrzykuje pani Beata. - Zwykle raczej słyszymy, że nam jest łatwiej, bo jesteśmy aktorami... A prawda jest taka, że estrada rządzi się trochę innymi prawami niż scena teatralna. Estrada wymaga refleksu, natychmiastowego reagowania, czegoś nieokreślonego, co natychmiast sprawi, że widz będzie patrzył tylko na ciebie. Ci nie-aktorzy są w tym bardzo dobrzy. Czasami nawet wada wymowy, która jak wiadomo dyskwalifikuje kandydata do szkoły teatralnej, na estradzie powoduje, że artysta jest szybciej rozpoznawalny i jeszcze bardziej kochany przez widownię. My natomiast z racji zawodu umiemy głośno i wyraźnie mówić, trochę śpiewać, tańczyć, recytować, co teoretycznie daje nam lekką przewagę, ale do tego wszystkiego trzeba być charakterystycznym, mieć dystans do siebie, być „blisko widza”, i mieć tzw factor x.
Obok Kabaretu Pod Wyrwigroszem na Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej wystąpią m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Marcin Daniec, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Nowaki, Formacja Chatelet, Kabaret K2. Nie zabraknie największych hitów wakacji oraz premierowych skeczy przygotowanych specjalnie na tę okazję. Jakie zaprezentuje Kabaret Pod Wyrwigroszem, Beata Rybarska nie chce zdradzić. - Przygotowujemy je w pełnej tajemnicy, w nikomu nieznanym miejscu, nawet terminy prób przesyłamy do siebie szyfrem. Jedno co mogę wyjawić, że będzie głośno!
- zapewnia artystka, trwożnie rozglądając się dokoła.
Na zakończenie miłej rozmowy chcemy się jeszcze dowiedzieć jakie tęsknoty Beaty Rybarskiej, aktorki, satyryczki, kobiety, matki, żony, etc., etc., zaspokajają występy kabaretowe?
- Nie da się ukryć, że najważniejsze tęsknoty, jakie może mieć kobieta, to tęsknoty materialne typu buty, ubrania, kosmetyki i kabaret mi to właśnie zaspakaja – odpowiada i nie da się ukryć, że ta odpowiedź nadaje się na początek dobrego kabaretowego skeczu. - Ale domyślam się, że Państwu chodzi raczej o potrzeby duchowe – stwierdza pani Beata (nie myli się – przyp.red.) - więc dzięki temu, że jestem w kabarecie mogę realizować się artystycznie w sposób prawie nieograniczony. Nam - kabareciarzom wypada śpiewać nawet sprośne piosenki, a jak mamy kaprys to możemy zrobić skecz o królowej Elżbiecie i jedyny warunek jest tylko taki, żeby było śmiesznie. Dzięki pracy w kabarecie jeżdżę sobie po Polsce, która być może przez przypadek akurat w tych miejscach gdzie jesteśmy wcale nie leży w ruinie.

Byliśmy już kilka razy w USA , Kanadzie, Szwecji, Belgii, Austrii. Wszędzie tam poznaję fantastycznych ludzi. W ogóle światek artystyczny, którego jakby jesteśmy częścią jest pełen ludzi dowcipnych o szerokich horyzontach myślowych i dzięki temu, że jestem w kabarecie mam często okazję się z nimi spotykać. Do tego, ponieważ nieraz wszystko musimy robić sami, mogę realizować się jako kostiumolog, charakteryzatorka, scenograf. Mogę robić wszystko! Może jeszcze mam kilka marzeń, ale na tym etapie, mogę powiedzieć o sobie, że jestem artystką spełnioną – podsumowuje Beata Rybarska.
Zawsze podejrzewaliśmy się, że kabareciarze są ludźmi zadowolonymi ze swojego losu...

Gospodarzami Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej będą kielczanie – Kabaret Skeczów Męczących wraz z Barbarą Kurdej-Szatan.
Ci którzy nie zdążą dojechać do Amfiteatru Kadzielnia, będą mogli być świadkami Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej dzięki transmisji na żywo w TVP 2 (sobota 20.10).
GR


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
„Fabularny przewodnik po rzeczywistości – część 2 – Zniknięcie baristki w ekspresie” - czy warto wybrać się do Klubu Komediowego?

Gdy studiowaliśmy wywiad-rzekę z Wiesławem Michnikowskim „Tani drań”, na fali jego opowieści o Kabarecie Straszych Panów, zatęskniliśmy za kabaretem literackim, z humorem abstrakcyjnym, nie wprost,...

Aktualizacja: 17.09.2015 14:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.