porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co gra Sinfonia Varsovia swojemu miastu w roku 2014? Festiwal muzyczny Sinfonia Varsovia swojemu Miastu odbywa się w roku ...
Irena Jarocka Poznaj życie i karierę prawdziwej ozdoby polskiej sceny muzycznej

Kim była Irena Jarocka? LEGENDA POLSKIEJ MUZYKI

Piosenkarka Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie, w wieku 66 lat. Wykonawczyni takich hitów polskiej muzyki jak „Gondolierzy znad Wisły”, „Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię" i "Beatlemania story". Kim była jedna z najpiękniejszych polskich piosenkarek? Jak Irena Jarocka odniosła sukces?

- Irena Jarocka ciężko chorowała. Zmarła w jednym z warszawskich szpitali - poinformowała PAP menedżerka artystki Agnieszka Pasternak.

Kiedy urodziła się Irena Jarocka?

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze koło Kcyni, przez wiele lat mieszkała w Gdańsku, gdzie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego UG. Debiut Ireny Jarockiej na wielkiej scenie to 1966 rok i IV Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a już w 1968 roku wystąpiła na festiwalu w Sopocie z piosenką "Gondolierzy znad Wisły".

Wykształcenie muzyczne i kariera Ireny Jarockiej

W roku 1969 dostała się na stypendium w Paryżu, gdzie przebywała do 1973 roku. Tam udoskonaliła swoje umiejętności wokalne i sceniczne, m. in. w Petit Conservatoire de la Chanson przy paryskiej Olympii. Przez ten czas wydała płyty z firmą Philips i koncertowała u boku takich gwiazd jak Michel Sardou, Enrico Macias, Charles Aznavour czy Mireille Mathieu. Koncertowała w Polsce, ale także za granicą, m. in. w RFN, NRD, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Współpracowała z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera.

Irena Jarocka nagrała w swojej karierze 12 albumów studyjnych i zdobyła wiele nagród, a także wyróżnień w konkursach oraz w plebiscytach. Zdobywała pierwsze nagrody na festiwalach w Rennes, w Austrii, w Tokio, na Majorce, a nawet na Cyprze.

Wyjazd i pobyt w USA

Od 1990 roku Irena Jarocka mieszkała w USA, do Polski wróciła w roku 2007, ponieważ jak sama wspominała, nie mogła żyć tak daleko od ojczyzny. Tęskniła za Polską, popadła w ciężką depresję i przestała śpiewać.  - Nie potrafiłam się odnaleźć w Ameryce. Miałam depresję, przestałam śpiewać. Było mi źle. Jedyne, czego pragnęłam, to wrócić do mojego polskiego świata i publiczności. Owszem, miałam swój wymarzony dom, rodzinę u boku, spokój i czas dla dziecka, ale czegoś mi brakowało. Ale gdy po roku odwiedziłam Polskę, znów zatęskniłam za Ameryką. Zmieniłam sposób myślenia. Przestałam narzekać i zaczęłam dostrzegać pozytywy nowej sytuacji. To zaowocowało - mój świat się zmienił, znów mogłam śpiewać i poczułam się szczęśliwa i spełniona – opowiadała Jarocka.

Działalność na rzecz zdrowia kobiety

Irena Jarocka była bardzo aktywna publicznie i medialnie, włączyła się w działalność organizacji Echo International i z nimi promowała zdrowie kobiety.  Działała także w USA, gdzie w 2006 roku brała udział w programie Ewy Drzyzgi dla TVN: Amerykańskie Rozmowy w toku, którego tematem byli znani Polacy żyjący za oceanem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Festiwal Opole 2015: program

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, już 52., już niedługo się rozpocznie. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć koncerty klasyków polskiej muzyki rozrywkowej, jak również debiutantów,...

Festiwal Opole 2015: po ile bilety?

Bilety na tegoroczny festiwal w Opolu będzie można  kupić od 1 czerwca 2015 roku. W jakich cenach są bilety na opolski festiwal, gdzie je można kupić?

Dlaczego Budka Suflera kończy działalność? Dlaczego Budka Suflera kończy działalność?

Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów, Budka Suflera, kończy karierę. Tak przynajmniej wynika z ostatnich wypowiedzi członków grupy. Zespół wyruszy jednak w pożegnalną trasę.

Aktualizacja: 17.04.2018 18:50
Autor: Mowimyjak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wielki powrót polskiej aktorki! Katarzyna Wołejnio jest gwiazdą najnowszego programu ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.