porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co gra Sinfonia Varsovia swojemu miastu w roku 2014? Festiwal muzyczny Sinfonia Varsovia swojemu Miastu odbywa się w roku ...
Irena Jarocka Poznaj życie i karierę prawdziwej ozdoby polskiej sceny muzycznej

Kim była Irena Jarocka? LEGENDA POLSKIEJ MUZYKI

Piosenkarka Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie, w wieku 66 lat. Wykonawczyni takich hitów polskiej muzyki jak „Gondolierzy znad Wisły”, „Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię" i "Beatlemania story". Kim była jedna z najpiękniejszych polskich piosenkarek? Jak Irena Jarocka odniosła sukces?

- Irena Jarocka ciężko chorowała. Zmarła w jednym z warszawskich szpitali - poinformowała PAP menedżerka artystki Agnieszka Pasternak.

Kiedy urodziła się Irena Jarocka?

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze koło Kcyni, przez wiele lat mieszkała w Gdańsku, gdzie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego UG. Debiut Ireny Jarockiej na wielkiej scenie to 1966 rok i IV Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a już w 1968 roku wystąpiła na festiwalu w Sopocie z piosenką "Gondolierzy znad Wisły".

Wykształcenie muzyczne i kariera Ireny Jarockiej

W roku 1969 dostała się na stypendium w Paryżu, gdzie przebywała do 1973 roku. Tam udoskonaliła swoje umiejętności wokalne i sceniczne, m. in. w Petit Conservatoire de la Chanson przy paryskiej Olympii. Przez ten czas wydała płyty z firmą Philips i koncertowała u boku takich gwiazd jak Michel Sardou, Enrico Macias, Charles Aznavour czy Mireille Mathieu. Koncertowała w Polsce, ale także za granicą, m. in. w RFN, NRD, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Współpracowała z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera.

Irena Jarocka nagrała w swojej karierze 12 albumów studyjnych i zdobyła wiele nagród, a także wyróżnień w konkursach oraz w plebiscytach. Zdobywała pierwsze nagrody na festiwalach w Rennes, w Austrii, w Tokio, na Majorce, a nawet na Cyprze.

Wyjazd i pobyt w USA

Od 1990 roku Irena Jarocka mieszkała w USA, do Polski wróciła w roku 2007, ponieważ jak sama wspominała, nie mogła żyć tak daleko od ojczyzny. Tęskniła za Polską, popadła w ciężką depresję i przestała śpiewać.  - Nie potrafiłam się odnaleźć w Ameryce. Miałam depresję, przestałam śpiewać. Było mi źle. Jedyne, czego pragnęłam, to wrócić do mojego polskiego świata i publiczności. Owszem, miałam swój wymarzony dom, rodzinę u boku, spokój i czas dla dziecka, ale czegoś mi brakowało. Ale gdy po roku odwiedziłam Polskę, znów zatęskniłam za Ameryką. Zmieniłam sposób myślenia. Przestałam narzekać i zaczęłam dostrzegać pozytywy nowej sytuacji. To zaowocowało - mój świat się zmienił, znów mogłam śpiewać i poczułam się szczęśliwa i spełniona – opowiadała Jarocka.

Działalność na rzecz zdrowia kobiety

Irena Jarocka była bardzo aktywna publicznie i medialnie, włączyła się w działalność organizacji Echo International i z nimi promowała zdrowie kobiety.  Działała także w USA, gdzie w 2006 roku brała udział w programie Ewy Drzyzgi dla TVN: Amerykańskie Rozmowy w toku, którego tematem byli znani Polacy żyjący za oceanem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opole 2015. Jubileusz zespołu Skaldowie. Co to za zespół? Opole 2015. Jubileusz zespołu Skaldowie. Co to za zespół?

Przed nami 52. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W tym roku w czasie pierwszego dnia festiwalu odbędzie się konkurs SuperDebiuty 2015, który zadedykowany zostanie zespołowi Skaldowie....

Festiwal Opole 2015: program

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, już 52., już niedługo się rozpocznie. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć koncerty klasyków polskiej muzyki rozrywkowej, jak również debiutantów,...

Festiwal Opole 2015: po ile bilety?

Bilety na tegoroczny festiwal w Opolu będzie można  kupić od 1 czerwca 2015 roku. W jakich cenach są bilety na opolski festiwal, gdzie je można kupić?

Aktualizacja: 17.04.2018 18:50
Autor: Mowimyjak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.