porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ed Sheeran w Polsce - kiedy?
Ed Sheeran w Polsce - kiedy? Ed Sheeran zagra w Polsce w lutym przyszłego roku. Niestety, ...
Czy słynna artystka spocznie w Polsce? Idea zrodziła się w teatrze

Kto chce ściągnąć trumnę z ciałem Wiery Gran do Polski?

Wiera Gran była słynną polską śpiewaczką. Opuszczona samotna umarła na emigracji w Paryżu. Teraz w Teatrze Kamienica zrodził się pomysł, by trumnę z jej ciałem sprowadzić do Polski i pochować na żydowskim cmentarzu.

Wiera Gran urodziła się jako Dwojra Grynberg w 1916 roku. Była nastolatką, gdy debiutowała w Warszawie. Występowała z największymi, w teatrze Wielka Rewia, w Paradisie, a obok niej na scenie byli: Mira Zimińska, Loda Halama, Kazimierz Krukowski, Ludwik Sempoliński.  

Wiera Gran: z własnej woli weszła do getta

Jej wielką karierę, życie, jak wielu ludziom, złamała wojna. W 1941 roku, by połączyć się z rodziną, matką, siostrami, na własne życzenia, Wiera wchodzi do warszawskiego getta. Dla żyjących tam ludzi śpiewa dalej, w tamtejszej Cafe Sztuka.
Wiera Gran przeżyła wojnę, niestety posadzono ją, że współpracowała z nazistami. Mimo że sądownie oczyszczono ją z zarzutów, wciąż miała wrogów, oskarżycieli...  Wyemigrowała do Izraela, ale i tam dopadły ją złowieszcze pomówienia, plotki.
Zamieszkała w Paryżu, występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, na przykład w Carnegie Hall, ze sławami - Charlesem Aznavourem, Jacques Brelem... Nie była szczęśliwa. Do końca życia walczyła o swoją godność...Umarła w samotności w 2007 roku. Miała 91 lat. Pochowano ją w nieoznaczonym grobie, a teren, gdzie spoczęła, został wykupiony jednie na 10 lat.

Wiera Gran: chcą, by spoczęła w Polsce  

Teraz w Teatrze Kamienica w Warszawie, w którym wystawiany jest spektakl „Wiera Gran” z Justyną Sieńczyłło w roli tytułowej, zrodziła się idea, by trumnę z ciałem wybitnej artystki sprowadzić do Polski.
W sprawę zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli. Wiera Gran miałaby spocząć na żydowskim cmentarzu w Warszawie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.04.2018 21:30
Autor: isp
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Misheel Jargalsajkhan - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.