porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O czym opowiada opera "Wesele Figara"? „Wesele Figara” to jedno z najsłynniejszych i do dziś najpopularniejszych ...
O czym jest "Halka", arcydzieło polskiej muzyki?

O czym opowiada opera "Halka"?

„Halka” Stanisława Moniuszki uważana jest za pierwszą operę narodową. Po premierze w Teatrze Wielkim w 1858 roku od razu uznano ja za arcydzieło. O czym opowiada "Halka"?

Moniuszko zaczął komponować „Halkę” w Wilnie w 1846 roku, do libretta poety Włodzimierza Wolskiego, autora poematu „Halszka”. Akcja ma miejsce na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Halka to wiejska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez majętnego panicza Janusza. Zachodzi w ciążę i rodzi jego dziecko.

Jednak Janusz porzuca młodą dziewczynę aby ożenić się ze szlachcianką, która pochodzi z tej samej warstwy społecznej. Zrozpaczona Halka przybywa na ich ślub z zamiarem podpalenia kościoła, jednak nie jest do tego zdolna. W przydrożnej kapliczce zostawia swoje małe dziecko, a następnie popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.

„Halka” była wystawiana w niemal wszystkich dużych teatrach w kraju, była też prezentowana za granicą. Doceniono ją za bardzo wyrazista wymowę społeczną: główna bohaterka pochodzi z warstwy chłopskiej – motyw wyrządzonej jej krzywdy wywoływał dyskusje wśród widzów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym opowiada opera "Nabucco"? Poznaj opowieść o walce o władzę i siostrzanej nienawiści.

„Nabucco” jest słynną operą Giuseppe Verdiego. Po raz pierwszy została wystawiona w La Scali w 1842 roku. Jej nazwa jest skrótem od imienia Nabuchodonozor. O czym opowiada "Nabucco"? 

O czym opowiada opera "Dama Pikowa"? Poznaj historię miłości

O czym opowiada słynna opera Piotra Czajkowskiego "Dama Pikowa"? Jak większośc oper - o tragicznej miłości. Poznaj dzieje bohaterów Damy Pikowej z opery Piotra Czajkowskiego.

O czym opowiada opera "Traviata"? Poznaj burzliwą historię miłości poety i kurtyzany!

Słynna opera Giuseppe Verdiego od lat święci triumfy na całym świecie. Stała się równie popularna, co książka Aleksandra Dumasa "Dama kameliowa", na której oparto fabułę opery. O czym opowiada...

Aktualizacja: 21.06.2012 12:46
Autor: l
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.