porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jakie są najsłynniejsze polskie piosenki filmowe? Ulubione piosenki z filmów Piosenka to nieraz pierwszy element, który sprawia, że pamiętamy dany ...
Operowe dzieła to zazwyczaj historie tragiczne - taki jest też "Nabucco" Giuseppe Verdiego

O czym opowiada opera "Nabucco"? Poznaj opowieść o walce o władzę i siostrzanej nienawiści.

„Nabucco” jest słynną operą Giuseppe Verdiego. Po raz pierwszy została wystawiona w La Scali w 1842 roku. Jej nazwa jest skrótem od imienia Nabuchodonozor. O czym opowiada "Nabucco"? 

O czym opowiada "Nabucco"?

Akcja ma miejsce w Jerozolimie i Babilonie, ok. 587 r p.n.e. i tłem jej wydarzeń są początki „niewoli babilońskiej” Żydów. Żydzi liczą na to, że od niewoli wybawi ich córka babilońskiego władcy Nabucca – Fenena, która uciekła do Jerozolimy z młodym księciem Izmaelem. Na czele wojsk agresora stoi druga jego córka Abigail. Nabucco na polu walki rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Nie podoba się to jej siostrze, która wraz z arcykapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę. Ogłasza śmierć Nabucca chcąc przejąć koronę. W tym momencie wraca ogarnięty obłędem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako bogu. Razi go grom.

Abigail, której udaje się zasiąść na tronie, rozkazuje zgładzić Fenenę i Żydów oraz uwięzić Nabucca. Nabucco widzi prowadzoną na śmierć Fenenę. Prosi o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje.

Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco. Posąg Baala rozpada się, rani i zabija Abigail. Nabucco ogłasza darowanie Żydom wolności.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym opowiada opera "Dama Pikowa"? Poznaj historię miłości

O czym opowiada słynna opera Piotra Czajkowskiego "Dama Pikowa"? Jak większośc oper - o tragicznej miłości. Poznaj dzieje bohaterów Damy Pikowej z opery Piotra Czajkowskiego.

O czym opowiada opera "Traviata"? Poznaj burzliwą historię miłości poety i kurtyzany!

Słynna opera Giuseppe Verdiego od lat święci triumfy na całym świecie. Stała się równie popularna, co książka Aleksandra Dumasa "Dama kameliowa", na której oparto fabułę opery. O czym opowiada...

O czym opowiada opera "Madame Butterfly"?

Opera "Madame Butterfly", choć powstała ponad 100 lat temu, do dziś - gdy jest wystawiana - wypełnia po brzegi sale na całym świecie. Jedno z najsłynniejszych dzieł Giacoma Pucciniego to uniwersalna...

Aktualizacja: 05.06.2012 13:11
Autor: i
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.