porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jakie są najsłynniejsze polskie piosenki filmowe? Ulubione piosenki z filmów Piosenka to nieraz pierwszy element, który sprawia, że pamiętamy dany ...
Operowe dzieła to zazwyczaj historie tragiczne - taki jest też "Nabucco" Giuseppe Verdiego

O czym opowiada opera "Nabucco"? Poznaj opowieść o walce o władzę i siostrzanej nienawiści.

„Nabucco” jest słynną operą Giuseppe Verdiego. Po raz pierwszy została wystawiona w La Scali w 1842 roku. Jej nazwa jest skrótem od imienia Nabuchodonozor. O czym opowiada "Nabucco"? 

O czym opowiada "Nabucco"?

Akcja ma miejsce w Jerozolimie i Babilonie, ok. 587 r p.n.e. i tłem jej wydarzeń są początki „niewoli babilońskiej” Żydów. Żydzi liczą na to, że od niewoli wybawi ich córka babilońskiego władcy Nabucca – Fenena, która uciekła do Jerozolimy z młodym księciem Izmaelem. Na czele wojsk agresora stoi druga jego córka Abigail. Nabucco na polu walki rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Nie podoba się to jej siostrze, która wraz z arcykapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę. Ogłasza śmierć Nabucca chcąc przejąć koronę. W tym momencie wraca ogarnięty obłędem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako bogu. Razi go grom.

Abigail, której udaje się zasiąść na tronie, rozkazuje zgładzić Fenenę i Żydów oraz uwięzić Nabucca. Nabucco widzi prowadzoną na śmierć Fenenę. Prosi o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje.

Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco. Posąg Baala rozpada się, rani i zabija Abigail. Nabucco ogłasza darowanie Żydom wolności.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym opowiada opera "Dama Pikowa"? Poznaj historię miłości

O czym opowiada słynna opera Piotra Czajkowskiego "Dama Pikowa"? Jak większośc oper - o tragicznej miłości. Poznaj dzieje bohaterów Damy Pikowej z opery Piotra Czajkowskiego.

O czym opowiada opera "Traviata"? Poznaj burzliwą historię miłości poety i kurtyzany!

Słynna opera Giuseppe Verdiego od lat święci triumfy na całym świecie. Stała się równie popularna, co książka Aleksandra Dumasa "Dama kameliowa", na której oparto fabułę opery. O czym opowiada...

O czym opowiada opera "Madame Butterfly"?

Opera "Madame Butterfly", choć powstała ponad 100 lat temu, do dziś - gdy jest wystawiana - wypełnia po brzegi sale na całym świecie. Jedno z najsłynniejszych dzieł Giacoma Pucciniego to uniwersalna...

Aktualizacja: 05.06.2012 13:11
Autor: i
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Mowimyjak.pl nie jest jak muzodajnia.pl. Jest dużo fajniejsze. Mówimy jakiej muzyki warto słuchać. Co trzeba wiedzieć o gwiazdach takich jak Doda, Rihanna, U2, Lady, GaGa, Eminem, Madonna. . Muzyka.pl - nowości, wydarzenia, teledyski, koncerty. Codzienna dawka porad, informacji z rynku muzyki polskiej i zagranicznej. Wszystko na temat: muzyka disco polo, muzyka mp3, teledyski, muzyka klubowa, muzyka dla dzieci. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.