porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest czerwony śnieg? Różowy śnieg o zapachu arbuza brzmi jak z bajki, ale ...
Pływanie stylem dowolnym czyli kraulem jest szybkie i wydajne. Podpowiadamy jak poprawić technikę pływania.

Pływanie kraulem. Jak poprawić technikę pływania kraulem?

Pływanie stylem dowolnym, czyli kraulem jest najszybsze. Jednak chcąc pływać szybko i jak najmniej się męczyć trzeba starać się poprawić technikę pływania. Kraulem można płynąć bardzo szybko, ale robiąc to nieumiejętnie, męczymy się już po pokonaniu nawet krótkiego dystansu.

Pływanie kraulem 

Kraul jest najszybszym stylem pływackim. Polega on na wykonywaniu naprzemiennych ruchów rękami i jednoczesnym, naprzemiennym ruchu nogami. Kraulem płynie się na brzuchu z zanurzoną głową i wyprostowaną sylwetką. Powietrza nabiera się podczas przenoszenia nad wodą jednej z rąk. Wystawia się wtedy minimalnie twarz w celu wykonana całego oddechu. 

Jak poprawić technikę pływania kraulem? 

Doskonalenie techniki pływania kraulem powinno się zacząć od samego początku nauki pływania. Nieprawidłowe nawyki ciężko jest nam potem zastąpić odpowiednimi ruchami. Prawidłowa technika pływania kraulem to przede wszystkim wyprostowana sylwetka unosząca się równoległe do powierzchni wody. Z uwagi na to, że około 70% napędu podczas płynięcia kraulem pochodzi od ramion, to też na ich skuteczną i wydajną pracę należy poświęcić najwięcej czasu. 

Doskonalenie techniki pływania kraulem należy zacząć od głowy. Powinna ona być znużona, a wzrok skierowany w dół na dno basenu. Zasada ta jest bardzo ważna, ponieważ unoszenie głowy powoduje jednoczesne opuszczenie bioder, a w konsekwencji wytwarzamy duży kąt natarcia ciała na wodę. Płynie nam się wtedy dużo ciężej. Zbyt mocne pochylenie głowy też nie jest korzystne, ponieważ woda przepływa wtedy nad głową, za mocno wynurzają się nogi i ich praca staje się mniej efektywna. 

Niestety podczas pływania trzeba też oddychać, aby nie tracić prawidłowego ułożenia ciała i szybkości, wynurzenie głowy z ustami powinno być jak najmniejsze i jak najkrótsze. Najlepiej, jeśli są to obrotowe ruchy głowy wraz z barkami. Powinno dążyć się do tego, aby podczas nabierania powietrza jedno oko było nadal pod wodą. Odstępstwa od tej zasady są uzasadnione tylko podczas pływania w otwartych akwenach – trzeba sprawdzać kierunek płynięcia. Wyżej wynurzają głowę także ratownicy – nie mogą oni stracić z oczu poszkodowanej osoby. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wieszjak odetkać ucho zatkane wodą?

Uwielbiasz pływać, ale po każdym wyjściu z basenu, jeziora czy kąpieli w morzu narzekasz na problemy z uszami, a konkretnie na zatkane ucho? Wieszjak się z tym uporać? 

Aktualizacja: 14.09.2015 13:14
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Mowimyjak.pl porady turystyczne, internetowy przewodnik. Znajdziesz tu porady i informacje o wirtualnej podróży po świecie. Tutaj znajdziesz wszystko: o krajach, pomocne wskazówki, bazę hoteli, restauracji; Planujesz wyjazd na wczasy? Marzą Ci się podróże na wakacje? Mówimy jak zorganizować urlop. Sprawdź, jak znaleźć nocleg. Jak zabukować kwatery? Podpowiadamy jakie biuro turystyczne wybrać. Radzimy co spakować na wycieczkę,  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.