porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
 Jak zachowywać się w restauracji zgodnie z zasadami dobrego wychowania?
Jak zachowywać się w restauracji zgodnie z zasadami dobrego wychowania? Okazji do spotkań w restauracji nie brakuje. Nie każdy jednak ...

Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania

Co z tymi sztućcami, czyli jaka jest kolejność ich używania

Kolejność ułożenia sztućców jest dopasowana do liczby i rodzaju podawanych dań.

fot.: Photos.com
Na eleganckich imprezach zaskoczyć nas może liczba sztućców leżących po obu stronach talerzy. Mogą sprawić, że nie będziemy wiedzieć, po które nakrycie sięgnąć - to bliżej talerza, czy to najbardziej od niego oddalone.  Kiedy i po które sztućce sięgać, by się nie pomylić? Rozwiewamy wątpliwości!

Liczba sztućców a menu

Liczba sztućców na eleganckich, oficjalnych imprezach jest ściśle uzależniona od menu. Będzie odpowiadała liczbie zaplanowanych potraw. Na przykład - jeśli podane będą 2 przystawki - do każdej  przy talerzach znajdzie się komplet odrębnych sztućców - po każdej wymianie talerzy biesiadnicy sięgają po kolejne zestawy noży i widelców.

Widelce, noże, łyżki układa się na ogół po lewej i po prawej stronie talerza: widelce – lewa; noże, łyżki – prawa. Układa się je w kolejności podawanych dań. Zatem, gdy postawiono przed nami pierwsze danie (zwykle przystawka), sięgamy po sztućce leżące najdalej od talerza. W miarę podawania dań liczba sztućców leżących przy naszym talerzu zmniejsza się. Przy ostatniej potrawie (zwykle danie ciepłe) mamy już tylko sztućce leżące najbliżej niego.

Zatem powtórzmy: zaczynając jedzenie, gdy  przewidzianych jest kilka potraw, sięgamy po sztućce leżące najdalej od talerza.

Jeśli zaś chodzi o deser sztućce do niego znajdują się zwykle u góry talerza - łyżeczka/widelczyk do deserów, a także sztućce do herbaty lub kawy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania? Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania?

Wbrew powszechnej opinii i wierzeniom ludowym, etykieta uważa mówienie "smacznego" za niezbyt eleganckie. Zdarzają się sytuacje, kiedy zwrot ten jest uważany za niekulturalny. Czy wiesz, że jego...

Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana? Panie przodem - kiedy ta zasada savoir-vivre nie powinna być stosowana?

Przepuszczanie kobiet przodem to jedna z fundamentalnych zasad savoir-vivre. Już od najmłodszych lat wpajamy ją naszym synom. Jednak nie zawsze„Panie przodem”- kiedy ta zasada savoir-vivre nie...

Dobre maniery. Jak wpływają na nasze zachowanie?

Dobre maniery powinny stać się naszym stylem życia. Czy potrafimy być wobec innych uprzejmi w każdej sytuacji?

Aktualizacja: 29.08.2016 13:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?

Jaś Kapela - młody lewicujący publicysta stał się znany za sprawą ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.