porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak kulturalnie odmawiać jedzenia i kolejnej dokładki?
Jak kulturalnie odmawiać jedzenia i kolejnej dokładki? Podczas spotkań z rodziną i biesiadowania za stołem jesteśmy szczególnie ...

Dlaczego można dawać napiwek, a łapówki nie? Jaka jest różnica?

 Dlaczego można dawać napiwek, a łapówki nie? Jaka jest różnica?

Dobra obsługa zasługuje na napiwek - panuje takie utarte przekonanie.

fot.: thinkstockphotos.com
Dlaczego napiwek dla kelnerów to oczywistość, a dowód wdzięczności dla lekarza lub urzędnika to łapówka? Napiwek dla kelnera, czyli drobna kwota, którą zostawiamy czasem w dowód wdzięczności, może nam sprawić trochę problemów. Czy powinniśmy go dawać? Jeśli tak, to ile? Czy napiwek nie jest rodzajem łapówki?

Napiwek w kawiarni czy restauracji - dawać czy nie? Często wyjściu do kawiarni czy restauracji towarzyszą takie właśnie dylematy. Podobnie jest w przypadku fryzjerów i taksówkarzy. Nie da się ukryć, że wręczamy korzyść majątkową. Czym zatem jest napiwek, rodzaj podziękowania czy łapówka? Dlaczego dowód wdzięcznosci dla lekarza czy urzędnika jest łapówką, a dany kelnerowi lub taksówkarzowi staje się napiwkiem?

Napiwek: nieopodatkowana korzyść majątkowa

Napiwek to rodzaj tradycji, a właściwie zwyczaju, kiedy nagradzamy dodatkowo osobę świadczącą jakąś usługę. Dawniej obsługujący w karczmie nie dostawali wynagrodzenia od właściciela, a więc dobra wola wielmożnego klienta była jedyną zapłatą. Dziś pracownicy restauracji otrzymują pensję, a mimo to zostawiamy napiwek. Według polskiego prawa jest to jednak nieopodatkowana korzyść majątkowa, która nigdzie nie jest odnotowana.

W wielu zawodach i usługach najmniejsze nawet kwoty muszą być udokumentowane, w przypadku napiwków takiej procedury nie ma. Niemniej szczególny profesjonalizm, mowa zwłaszcza o kelnerach, zdaniem wielu, powinnien obligować klienta do zachowania ponadstandardowego i docenienia szczególnych starań obsługi. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartość napiwku to ok. 10 % całości wydanej sumy. Z reguły jednak nie przestrzegamy procentów, a jedynie zaokrąglamy daną sumę do zapłaty. Pamiętajmy jednak, by nie zostawiać napiwku zbyt małego, jest to po prostu niegrzeczne.

Napiwek: należy się, czy nie?

Zwolennicy zostawiania ekstra kasy argumentują nagradzanie ciężką pracą w gastronomii oraz trudną sztuką pracy z klientem. Jednak w popularnych sieciowych restauracjach nie przychodzi nam do głowy honorować dodatkowo pani podającej nam hamburgera. Póki co, nie ma przepisów regulujących sam proceder. Zatem dając drobne sumy, nie narażamy się na kontrolę urzędu skarbowego czy innej komórki prawnej. Dlatego pozostawianie napiwków wciąż pozostaje wyłącznie w sferze etykiety, dobrego obyczaju, a ostatecznie własnego sumienia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Napiwek dla kelnera – dawać czy nie dawać? Napiwek dla kelnera – dawać czy nie dawać?

Dać kelnerowi napiwek czy nie? Dlaczego kelnerom za dobrą i miłą obsługę należy się napiwek, a dobrą pracę i miłe zachowanie inni mają wliczone w pensję? Czy napiwek dla kelnera to obowiązek?

Aktualizacja: 29.08.2016 13:42
Autor: Marcin Kusy
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.