
-
zobacz więcej
Dlaczego można dawać napiwek, a łapówki nie? Jaka jest różnica?

Dobra obsługa zasługuje na napiwek - panuje takie utarte przekonanie.
fot.: thinkstockphotos.comNapiwek w kawiarni czy restauracji - dawać czy nie? Często wyjściu do kawiarni czy restauracji towarzyszą takie właśnie dylematy. Podobnie jest w przypadku fryzjerów i taksówkarzy. Nie da się ukryć, że wręczamy korzyść majątkową. Czym zatem jest napiwek, rodzaj podziękowania czy łapówka? Dlaczego dowód wdzięcznosci dla lekarza czy urzędnika jest łapówką, a dany kelnerowi lub taksówkarzowi staje się napiwkiem?
Napiwek: nieopodatkowana korzyść majątkowa
Napiwek to rodzaj tradycji, a właściwie zwyczaju, kiedy nagradzamy dodatkowo osobę świadczącą jakąś usługę. Dawniej obsługujący w karczmie nie dostawali wynagrodzenia od właściciela, a więc dobra wola wielmożnego klienta była jedyną zapłatą. Dziś pracownicy restauracji otrzymują pensję, a mimo to zostawiamy napiwek. Według polskiego prawa jest to jednak nieopodatkowana korzyść majątkowa, która nigdzie nie jest odnotowana.
W wielu zawodach i usługach najmniejsze nawet kwoty muszą być udokumentowane, w przypadku napiwków takiej procedury nie ma. Niemniej szczególny profesjonalizm, mowa zwłaszcza o kelnerach, zdaniem wielu, powinnien obligować klienta do zachowania ponadstandardowego i docenienia szczególnych starań obsługi. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartość napiwku to ok. 10 % całości wydanej sumy. Z reguły jednak nie przestrzegamy procentów, a jedynie zaokrąglamy daną sumę do zapłaty. Pamiętajmy jednak, by nie zostawiać napiwku zbyt małego, jest to po prostu niegrzeczne.
Napiwek: należy się, czy nie?
Zwolennicy zostawiania ekstra kasy argumentują nagradzanie ciężką pracą w gastronomii oraz trudną sztuką pracy z klientem. Jednak w popularnych sieciowych restauracjach nie przychodzi nam do głowy honorować dodatkowo pani podającej nam hamburgera. Póki co, nie ma przepisów regulujących sam proceder. Zatem dając drobne sumy, nie narażamy się na kontrolę urzędu skarbowego czy innej komórki prawnej. Dlatego pozostawianie napiwków wciąż pozostaje wyłącznie w sferze etykiety, dobrego obyczaju, a ostatecznie własnego sumienia.

Dać kelnerowi napiwek czy nie? Dlaczego kelnerom za dobrą i miłą obsługę należy się napiwek, a dobrą pracę i miłe zachowanie inni mają wliczone w pensję? Czy napiwek dla kelnera to obowiązek?
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?