porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania?
Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania? Zostałeś zaproszony na służbową kolację i przyszedłeś nieco przed czasem? ...

Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania?

Dlaczego nie wypada mówić "smacznego"? Czemu nie jest to zgodne z zasadami dobrego wychowania?

Bezwzględnie nie powinno się mówić "smacznego" osobie, która już zaczęła spożywać swój posiłek!

fot.: thinkstockphotos.com
Wbrew powszechnej opinii i wierzeniom ludowym, etykieta uważa mówienie "smacznego" za niezbyt eleganckie. Zdarzają się sytuacje, kiedy zwrot ten jest uważany za niekulturalny. Czy wiesz, że jego stosowanie jest wręcz niewskazane? Kiedy i komu wypada powiedzieć "smacznego", a kiedy nie należy tego robić?

Kto komu może życzyć "smacznego"?

Życzenie komuś smacznego posiłku, według zasad savoir-vivre jest czymś zupełnie zbędnym, a w niektórych sytuacjach nawet niekulturalnym. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na tym, żeby to stwierdzenie nie znikło całkowicie z naszego życia, wówczas wypowiadamy je tylko w sytuacji, gdy własnoręcznie przygotowaliśmy posiłek. Etykieta zezwala na używanie tego zwrotu jedynie przez samego kucharza lub kelnera.

 Kto komu NIE powinien życzyć "smacznego"?

Pomimo, że życzenie "smacznego" przed posiłkiem nie jest zbyt eleganckie, to nie powinno to nikogo obrażać. Jednak są sytuacje, kiedy stwierdzenie to staje się bardzo nietaktowne. Tego zwrotu nie powinni używać:

  • Mężczyźni względem kobiet, jeżeli to kobieta przyrządziła posiłek. Dodatkowo mężczyzna nie powinien zaczynać posiłku, zanim kobieta nie włoży do ust pierwszego kęsa.

  • Gospodarz względem swoich gości, jeżeli to nie on przygotował posiłek. Słowo "smacznego" z ust gospodyni też jest niezbyt eleganckie, ale dopuszczalne przez etykietę.

  • Goście popełniliby gafę, gdyby życzyli smacznego innym uczestnikom posiłku.

  • Dzieci gospodarzy, ponieważ byłaby to swojego rodzaju sugestia, że posiłki przyrządzone przez ich matkę nie są zbyt smaczne.

  • Goście restauracji, ponieważ w ich ustach to słowo brzmiałoby jak wyrażenie niepokoju, że przyniesiony posiłek niekoniecznie jest smaczny.

Kiedy NIE WOLNO mówić "smacznego"?

Bezwzględnie nie powinno się mówić "smacznego" osobie, która już zaczęła spożywać swój posiłek! Jest to wręcz uważane za przejaw złego wychowania. Trudno jest powiem podziękować za życzenie smacznego posiłku, nie łamiąc kolejnej zasady etykiety, według której nie mówi się z pełnymi ustami. W tym wypadku pominięcie tego życzenia nie będzie uważane za przejaw złego wychowania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania? Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania?

Zostałeś zaproszony na służbową kolację i przyszedłeś nieco przed czasem? Czy czekając na osobę zapraszającą możesz złożyć zamówienie? Na oficjalnych spotkania ze zdwojoną siłą należy przestrzegać...

Podstawowe zasady zachowania w restauracji Podstawowe zasady zachowania w restauracji

Jedzenie z otwartą buzią, siorbanie czy trzymanie łokci na stole to nie jedyne przewinienia popełniane przez gości w restauracjach. Brak manier przeraża. O czym należy pamiętać, by w restauracji...

Jak się dobrze zachować przy stole: porady, które ułatwią życie Jak się dobrze zachować przy stole: porady, które ułatwią życie

Jedzenie to jedna z ulubionych współczesnych rozrywek. Taką przyjemność może jednak zepsuć nieprzestrzeganie zasad savoir-vivre przy stole. Współbiesiadnik, który nic nie wie o podstawowych zasadach...

Aktualizacja: 29.08.2016 13:46
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.