porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Goście podczas wigilijnej kolacji: jak ich posadzić?
Goście podczas wigilijnej kolacji: jak ich posadzić? Poznaj zasady savoir vivre w wersji świątecznej. Dobra gospodyni czy ...

Jak nakryć do stołu na uroczystą kolację, wykwintny obiad?

Jak nakryć do stołu na uroczystą kolację, wykwintny obiad?

Organizujesz spotkanie z przyjaciółmi albo uroczystą kolacje dla rodziny? Pamiętaj, że równie ważne jak menu jest piekne nakrycie stołu.

fot.: Krzysztof Zasuwik
Jak nakryć do stołu? Widelec po lewej, a nóż po prawej, a może odwrotnie? Gdzie ustawić kieliszki, a gdzie szklanki na wodę? Przypominamy, jak nakryć do stołu i nie popełnić gafy. Nakrywając stół  dla domowników i dla gości zawsze postępuj tak samo.

Bez względu na to czy zapraszasz do domu gości na wykwintną kolację, czy tylko przygotowujesz posiłek dla rodziny - prawidłowe nakrycie stołu jest jednakowo ważne, a podstawowe zasady takie same. Czasem warto je sobie przypomnieć.

Jak zaplanować elegancki stół?

Aby osiągnąć zamierzony efekt, musisz pamiętać, że wszystkie elementy zastawy oraz dekoracji muszą do siebie pasować. Nie oznacza to jednak, że musi to być jeden komplet naczyń. Jeśli naczynia w twoim domu to zbiór kilku zdekompletowanych zastaw, nie załamuj rąk. Wystarczy, że uda ci się odpowiednio dobrać np. po dwa zestawy, a stworzysz oryginalną i atrakcyjną kompozycję nawet na kilka lub kilkanaście osób.

Ważne jest, żebyś nie szykował/a talerzy, kieliszków, sztućców i serwet w ostatniej chwili, tuż przed przyjściem pierwszych gości. Sprzyja to bowiem stołowemu chaosowi – nic nie będzie do siebie pasowało, stół będzie zagracony i nieelegancki. A przecież pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Czy chcesz, żeby goście zauważyli twój brak organizacji?

Jak prawidłowo nakryć stół?

Sztućce układamy po obu stronach talerza, pamiętając o kolejności:

 • przystawki zimne,
 • przystawki gorące,
 • zupy,
 • dania z ryb i mięs,
 • sery,
 • deser, owoce,
 • kawa i herbata.

Jak nakryć do stołu – miejsce widelca i noża przy talerzu

Ważna jest kolejność serwowania posiłków, bo to ona wymusza kolejność ułożenia sztućców. Najbliżej talerza znajdują się sztućce używane na końcu, czyli podczas ostatniej potrawy zaplanowanej w naszym menu.

Widelce po lewej, a noże po prawej – ostrzem odwrócone w stronę zastawy stołowej. Jeśli zamierzamy zaserwować naszym gościom zupę, miejsce łyżki jest przy nożu, po prawej stronie. Miseczka łyżeczki powinna być skierowana w lewo, a ząbki widelczyka - w prawo.

Być może na naszym stole pojawi się przekąska z dodatkiem pieczywa w pakiecie z masłem, wówczas talerzyk na pieczywo stawiamy obok widelca i kładziemy na nim nóż do masła, trzonkiem w stronę krawędzi stołu.

Kolejność ułożenia sztućców

Według etykiety stołowej w pierwszej kolejności używa się sztućców ułożonych po stronie zewnętrznej, dlatego tak ważna jest następująca kolejność. Idąc od lewej układamy:

 • serwetkę,

 • widelec do przystawki zimnej/gorącej,

 • widelec do dania głównego – ryby/mięsa,

 • widelec do serów,

 • talerz obiadowy, na którym ustawia się talerz z przystawką/zupą,

 • nóż do dania głównego,

 • nóż do przystawki,

 • łyżka do dania głównego/zupy.

Jak nakryć do stołu: stałe elementy

Przyprawy jak sól, czy pieprz powinny powtarzać się na dwóch skrajnych częściach stołu, tak by przy większej liczbie osób jedzących nie zapanował chaos podczas podawania ich sobie.

Zazwyczaj po głównym posiłku przechodzimy do deseru i tu pojawia się pytanie, czym jeść ciasto – małą łyżeczką, a może widelczykiem deserowym. Niezależnie od tego jakie sztućce wybierzemy, ich miejsce jest niezmienne i znajduje się tuż nad talerzykiem deserowym.

Podstawą nakrycia do stołu są również kieliszki. Do białego wina podajemy mniejsze i smukłe, zaś czerwone serwujemy w większych i pękatych. Nie zapominajmy o kieliszku lub szklance na wodę. Wszystkie naczynia stawiamy po prawej stronie, tam gdzie leży nóż.

Jak nakryć do stołu – ozdoby upiekszają, ale nie przeszkadzają

Jedzenie to nie wszystko, liczy się także wystrój stołu. Warto zadbać o porcelanę, powinna być identyczna, a jesłi serwetka - to kolorystycznie dobrana, dla każdego biesiadnika taka sama. Serwetki zazwyczaj kładziemy na środku nakrycia, tak by biesiadnik od razu mógł rozłożyć ją na kolanach przed przystąpieniem do posiłku.

Kolorowa wstążka, dekoracyjny serwetnik, czy oryginalne świeczniki to podstawowe ozdoby każdego stołu.  Za sprawą białego obrusu i serwetek do ust, nasz stół będzie wyglądać świeżo i elegancko, a blask świec dopełni nastroju. W centralnej części stołu można postawić świeżo ścięte kwiaty, ale w niewysokim wazonie, by nie zasłaniały naszego współtowarzysza.

Niezależnie od prawidłowego nakrycia stołu i ilości wyszukanych ozdób, pamiętajmy, by zadbać o dobrą atmosferę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nakrywanie do stołu: nakrycie rozszerzone. Czym ono jest, jak ustawić na stole nakrycie rozszerzone? Nakrywanie do stołu: nakrycie rozszerzone. Czym ono jest, jak ustawić na stole nakrycie rozszerzone?

Przy organizacji eleganckich przyjęć warto znać zasady nakrycia rozszerzonego. Czym ono jest i jak wykonać nakrycie rozszerzone? Oto najważniejsze zasady dotyczące nakrywania stołu.

Jakie kieliszki do jakich trunków? Jakie kieliszki do jakich trunków?

Jakie kieliszki podać do wina białego, jakie do czerwonego? W czym serwować koniak, w czym nalewki czy wódkę? Przy braku doświadczenia może sprawiać kłopot podanie odpowiednich kieliszków i szklanek...

Rodzaje kieliszków do alkoholi: w jakim kieliszku podać alkohol? Rodzaje kieliszków do alkoholi: w jakim kieliszku podać alkohol?

Dobór właściwych kieliszków do określonych trunków to cała sztuka. Każdy rodzaj alkoholu ma bowiem przypisane sobie właściwe formy i kształty kieliszków. W czym podawać alkohole?

Aktualizacja: 29.08.2016 13:52
Autor: MM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Mówimy co to jest i czym jest savoir-vivre - z francuskiego savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia" - czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących. Tutaj - Savoir vivre - znajdziesz porady na temat dobrych manier. Zasady poprawnego zachowania się przy stole, podczas biznesowego spotkania czy róznych uroczystości. Dowiesz się różnych ciekawostek. Mowimyjak.pl to kopalnia wiedzy na temat savoir-vivre: zasady savoir-vivre przy stole, w biznesie, na co dzień, dress code. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.