porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Marmurkowe pisanki - jak zrobić oryginalne jajka na Wielkanoc?
Marmurkowe pisanki - jak zrobić oryginalne jajka na Wielkanoc? Kraszanki ozdobione marmurkowym wzorkiem będą pięknie prezentowały się w wielkanocnym ...
Symbolika buraków, kapusty i czosnku - dowiedz się dlaczego obecność tych jarzyn na wigilijnym stole ma znaczenie.

Buraki, kapusta i czosnek - warzywa, których nie może zabrknąć na świątecznym stole.

Buraki, kapusta i czosnek - warzywa, których nie może zabrknąć na świątecznym stole.

Kapusta - według wierzeń zawiera w sobie życiodajną siłę.

Barszcz czerwony, pierogi z kapustą i czosnek – oto potrawy, które zgodnie z tradycją, muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Dlaczego buraki, kapusta i czosnek to wigilijne jarzyny? Sprawdź, co symbolizują warzywa spożywane podczas wigilijnej wieczerzy.

Burak - symbol długowieczności

W większości domów uroczystą wigilijną kolację otwiera barszcz czerwony. Od dawna burakom przypisywana jest długowieczność. Tradycja głosi, że ten kto spożywa buraki, nie dość, że doczeka sędziwego wieku, to jeszcze przez całe długie życie będzie grzeszyć nieskazitelną urodą. Tak zacna symbolika buraka to nie jedyny powód, dla którego znalazł swoje stałe miejsce w wigilijnym menu. Barszcz czerwony to także kopalnia witamin. Barwniki występujące w burakach maja działanie przeciwnowotworowe. W barszczu gotowanym na naturalnym zakwasie jest także kwas foliowy, zalecany przede wszystkim kobietom w ciąży. Spożywając więc podczas Wigilii barszcz czerwony, z uwagi na jego symboliczne i zdrowotne właściwości w Nowym Roku powinniśmy się czuć młodzi, piękni i zdrowi.

Kapusta - życiodajna siła

Kolejną jarzyną, która na stałe wpisała się w kanon wigilijnych potraw jest kapusta. Podczas Wigilii podawana jest na wiele sposobów. Spożywamy ją m.in. w formie kulebiaka, pierogów, gołąbków czy krokiecików. Bogata oferta potraw z kapustą wynika z symboliki, jaka jej towarzyszy. Według dawnych wierzeń kapusta zawiera życiodajną siłę, dzięki której wszystko, zarówno przyroda jak i człowiek, budzą się do życia. Wielu badaczy folkloru uważa także, że kapusta odstrasza zło i przynosi domostwu dostatek. Starożytni lekarze odkryli w kapuście właściwości lecznicze. Stosowali ją jako środek leczniczy przeciwko chorobie płuc, stawów i wątroby. Wierzyli również, że kapusta świetnie niweluje dolegliwości po zamroczeniu alkoholowym. Innymi słowo – już bardzo dawno temu kapustą leczono kaca. Miejsce w wigilijnym menu kapusta zawdzięcza jednak przede wszystkim swojej życiodajnej sile.

Czosnek - symbol zdrowia

W niektórych rejonach Polski w wigilijnym menu honorową pozycję zajmuje także czosneki. W południowo – wschodniej części kraju po dzieleniu się opłatkiem, domownicy sięgają po czosnek, który następnie spożywają razem z chlebem i solą. Według tradycji, czosnek jest symbolem zdrowia, a w połączeniu z chlebem i solą gwarantuje domostwu obfitość.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Barszcz wigilijny - jak zrobić tradycyjną zupę na wigilijną wieczerzę? Barszcz wigilijny - jak zrobić tradycyjną zupę na wigilijną wieczerzę?

Wyrazisty w smaku, aromatyczny, o pięknym rubinowym kolorze. Gdy pojawia się na stole w wigilijny wieczór, to znak, że właśnie mamy święta. Sprawdź przepis, na wigilijny barszcz czerwony.

Jakich owoców nie może zabraknąć na Wigilii?

Na wigilijnym stole muszą pojawić się także owoce - jako płód sadu. Kompot z suszu, piernik ze śliwkami czy ciasto francuskie z suszonymi owocami - oto smakołyki z wigilijnego menu. Mówimy, jakie...

Dlaczego na Wigilii nie może zabraknąć grzybów i orzechów?

Oprócz karpia, kutii i barszczu czerwonego na wigilijnym stole pojawiają się też grzyby, bakalie i orzechy. Mówimy, co symbolizują i dlaczego powinny znaleźć się na wigilijnej wieczerzy.

Aktualizacja: 08.07.2016 15:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.