porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś?
Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś? Dzień Kobiet wywołuje wiele kontrowersji swoim rzekomym ukrytym szowinistycznym charakterem. ...
Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca , to okazja do lepszego poznania historii tego święta.

Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto?

Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto?

Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca , to okazja do lepszego poznania historii tego święta.

fot.: thinkstockphotos.com
Twórczyniami Święta Kobiet są same kobiety. Jego geneza związana jest z ich walką o równouprawnienie oraz o poprawę warunków pracy i płacy. Jej początek sięga XIX w., gdy na ulicę wyszły nowojorskie przędzarki. Dowiedz się więcej o nowożytnych początkach Dnia Kobiet.

Pierwsze wzmianki na temat dni poświęconych kobietom pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki przygotowywały festyn ku czci bogini życia i śmierci. Natomiast w starożytnym Rzymie obchodzono Matronalia – święto związane z nowym rokiem, macierzyństwem i płodnością. W czasach nowożytnych pierwsze informacje o święcie kobiet pochodzą z Francji, gdzie w 1824 roku praczki z Bonn-Beuel organizowały uroczyste zapusty.

>>> Pomysły na Dzień Kobiet. Jak uczcić to święto? [KLIKNIJ!]

Oficjalne obchody Dnia Kobiet zostały zapoczątkowane w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Miały upamiętniać tragicznie zakończony strajk pracownic przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku. Protestowały one przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel zamknął je w fabryce, by uniknąć rozgłosu. W budynku wybuchł jednak pożar, w którym zginęło 129 pracownic.

>>> Więcej o historii Dnia Kobiet [KLIKNIJ!]

Międzynarodowy Dzień Kobiet  został ustanowiony jako święto w 1910 roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Alkohol na Dzień Kobiet - Który wybrać? Radzi Marek Kondrat. Alkohol na Dzień Kobiet - Który wybrać? Radzi Marek Kondrat.

Dzień Kobiet to dobra okazja, aby napić się dobrego alkoholu. Marek Kondrat poleca na ten dzień szampańskie bąbelki. Sprawdź, jaki alkohol wybrać na dzień kobiet.

DZIEŃ MĘŻCZYZN – kto, gdzie i kiedy wymyślił to święto? DZIEŃ MĘŻCZYZN – kto, gdzie i kiedy wymyślił to święto?

Dzień Mężczyzn? Tak, bo nie tylko panie mają swój jeden dzień w roku. Krótko po Dniu Kobiet, 10 marca, dobre słowa, życzenia i prezenty otrzymują również mężczyźni. Żony, córki i ukochane kobiety...

DZIEŃ KOBIET to nie wymysł PRL-u. Czy wiesz, że był obchodzony już w starożytnym Rzymie? DZIEŃ KOBIET to nie wymysł PRL-u. Czy wiesz, że był obchodzony już w starożytnym Rzymie?

Nie wiedzieć czemu, sporo osób w Polsce uważa, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to komunistyczne święto, już nieobchodzone. Dzień Kobiet jednak nadal funkcjonuje w relacjach...

Aktualizacja: 05.03.2015 10:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Gorzelak to aktorka teatralna, filmowa i serialowa. To właśnie ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.