porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś?
Dzień Kobiet. Jaką ma historię? Czym to święto jest dziś? Dzień Kobiet wywołuje wiele kontrowersji swoim rzekomym ukrytym szowinistycznym charakterem. ...
Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca , to okazja do lepszego poznania historii tego święta.

Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto?

Dzień kobiet. Kto i kiedy ustanowił to święto?

Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca , to okazja do lepszego poznania historii tego święta.

fot.: thinkstockphotos.com
Twórczyniami Święta Kobiet są same kobiety. Jego geneza związana jest z ich walką o równouprawnienie oraz o poprawę warunków pracy i płacy. Jej początek sięga XIX w., gdy na ulicę wyszły nowojorskie przędzarki. Dowiedz się więcej o nowożytnych początkach Dnia Kobiet.

Pierwsze wzmianki na temat dni poświęconych kobietom pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki przygotowywały festyn ku czci bogini życia i śmierci. Natomiast w starożytnym Rzymie obchodzono Matronalia – święto związane z nowym rokiem, macierzyństwem i płodnością. W czasach nowożytnych pierwsze informacje o święcie kobiet pochodzą z Francji, gdzie w 1824 roku praczki z Bonn-Beuel organizowały uroczyste zapusty.

>>> Pomysły na Dzień Kobiet. Jak uczcić to święto? [KLIKNIJ!]

Oficjalne obchody Dnia Kobiet zostały zapoczątkowane w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Miały upamiętniać tragicznie zakończony strajk pracownic przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku. Protestowały one przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel zamknął je w fabryce, by uniknąć rozgłosu. W budynku wybuchł jednak pożar, w którym zginęło 129 pracownic.

>>> Więcej o historii Dnia Kobiet [KLIKNIJ!]

Międzynarodowy Dzień Kobiet  został ustanowiony jako święto w 1910 roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co na Dzień Kobiet? Prezenty do 50 zł [ZDJĘCIA + CENY] Co na Dzień Kobiet? Prezenty do 50 zł [ZDJĘCIA + CENY]

Wkrótce Dzień Kobiet, święto wszystkich pań! Zobacz, co kupić pani swojego serca, żeby sprawić jej radość, okazać bliskość i... nie wyczyścić portfela. Polecamy prezenty na Dzień Kobiet do 50 zł.

Oficjalne SMS-y na DZIEŃ KOBIET. Jak złożyć życzenia szefowej, znajomej, koleżance z firmy? Oficjalne SMS-y na DZIEŃ KOBIET. Jak złożyć życzenia szefowej, znajomej, koleżance z firmy?

Pomysły na oficjalne życzenia SMS. Dzień Kobiet to święto często celebrowane w firmach słodkościami i kwiatami, które wręczane są wszystkim paniom. Jednak jak złożyć oficjalne i piękne jednocześnie...

SMS-y na DZIEŃ KOBIET dla babci. Jak złożyć życzenia babci 8 marca? SMS-y na DZIEŃ KOBIET dla babci. Jak złożyć życzenia babci 8 marca?

Życzenia na Dzień Kobiet to najpiękniejsza tradycja związana z tym świętem. 8 marca wszyscy panowie zdobywają się na gest i wysyłają sympatyczne SMS-y swoim żonom i dziewczynom. Ale czy pamiętają...

Aktualizacja: 05.03.2015 10:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?
Anna Komorowska: kim jest pierwsza dama Polski?

Anna Komorowska, żona Bronisława Komorowskiego i pierwsza dama RP, pełni ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.