porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy małżeństwo sakramentalne musi być zawarte w kościele? Jeśli bardzo chcecie wziąć ślub kościelny w innym miejscu niż ...
Jak wyczyścić i zakonserwować nagrobki? Jak wyczyścić i zakonserwować nagrobki?

Jak czyścić płytę nagrobną? Jak wyczyścić nagrobek? Czym najskuteczniej czyścić nagrobek?

Mówimy jak czyścić nagrobki z piaskowca, marmuru, granitu i lastryko. Pamiętaj, że zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Tuż przed 1 listopada zwykle zabieramy się za uporządkowanie grobów najbliższych. To w jaki sposób należy wyczyścić nagrobek, zależy przede wszystkim od tego z czego jest on wykonany. Czym najskuteczniej czyścić nagrobek? Jak czyścić nagrobek?

Jak czyścić nagrobek?

Za czyszczenie nagrobka najlepiej jest zabrać się w ostatnim tygodniu października. W międzyczasie płyta nie zdąży wybrudzić się przed dniem Wszystkich Świętych. Zacznij od uprzątnięcia terenu wokół nagrobka. Pozbądź się liści, powyrywaj chwasty, możesz również zagrabić ziemię. Dużą szczotką wymieć z płyty wszelkie nieczystości. Pamiętaj, że każdy rodzaj płyty czyścimy inaczej.

Uwaga! Jeśli płyta jest w wielu miejscach popękana, warto zlecić jej naprawienie fachowcowi. Mycie uszkodzonego nagrobka, może tylko pogorszyć jej stan.  

Płyta marmurowa

Nagrobek polej obficie czystą wodą. Do mycia użyj mniejszej szczotki albo gąbki. Szczotka powinna byc miękka, ponieważ marmur można łatwo uszkodzić. Zaschnięty brud, którego nie jesteś w stanie się pozbyć, spróbuj delikatnie zdrapać plastikową skrobaczką. Następnie użyj specjalnego środka, przeznaczonego do czyszczenia nagrobków z marmuru. Kiedy już wyszorujesz płytę, spłucz ją dokładnie wodą. Na koniec posmaruj go pastą nabłyszczającą oraz konserwującą, która ochroni go m.in. przed kurzem.

ZOBACZ TAKŻE: Cmentarz, jakiego w Polsce nie zobaczycie! GALERIA >>>

Płyta lastrykowa

Ten rodzaj kamienia jest stosunkowo odporny na uszkodzenia, ale szybko chłonie wilgoć. Jeśli więc porasta go mech, pozbądź się go. Płytę polej czystą wodą. Do szorowania użyj szczotki, ale niezbyt twardej. Zamiast specjnego detergentu użyj płunu do mycia naczyń. Sprawdzi się równie dobrze. Spłucz go i na koniec użyj specjalnej pasty natłuszczającej. Dzięki niej płyta lastrykowa stanie się bardziej odporna na wilgoć.

Płyta z piaskowca

To wyjątkowo delikatny kamień, który bardzo łatwo można uszkodzić. Dlatego lepiej do czyszczenia płyty z piaskowca użyj samej wody albo bardzo łagodnego środka, przeznaczonego do piaskowca. Czyść go tylko gąbką, potem dokładnie spłucz. Żeby wzmocnić kamień, możesz użyć środka konserwującego.

ZOBACZ TAKŻE: POLSKIE CMENTARZE. Jaka jest symbolika roślin rosnących na cmentarzach? >>>

Płyta granitowa

Do jej czyszczenia możesz użyć szczotki z twardszym włosiem. Granit to dość wytrzymały kamień. Wymyj go wodą z dodatkiem octu, następnie dokładnie spłucz.

Uwaga!  Jeśli nie masz czasu czy sił na czyszczenie płyty nagrobnej, możesz wynająć w tym celu specjalną firmę. Porządkowanie nagrobka na zamówienie to coraz popularniejsza usługa. I wcale nie jest taka droga, zwykle kosztuje ok. 25-60 zł

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przybrać grób na Wszystkich Świętych? Jak przybrać grób na Wszystkich Świętych?

W ten szczególny dzień sprzątamy groby swoich bliskich i staramy się przystroić je w szczególny sposób. Jak przybrać grób na Wszystkich Świętych, by efekt był elegancki i stonowany?

Jak czyścić nagrobki z marmuru i z piaskowca [MYCIE, IMPREGNACJA] Jak czyścić nagrobki z marmuru i z piaskowca [MYCIE, IMPREGNACJA]

Do Wszystkich Świętych zostało jeszcze tyle czasu, by zdążyć z porządkami na grobach najbliższych. Jak się zabrać do czyszczenia oraz konserwacji nagrobków z marmuru i z piaskowca?

Jak czyścić nagrobki z kamienia i z lastrico? [MYCIE, IMPREGNACJA] Jak czyścić nagrobki z kamienia i z lastrico? [MYCIE, IMPREGNACJA]

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać preparaty ponieważ można narazić kamień na przebarwienie lub zmatowienie. Utrzymanie pierwotnego wyglądu płyty zależy od doboru odpowiednich środków i...

Aktualizacja: 11.03.2015 09:37
Autor: ozdanowicz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: życie i śmierć. Dlaczego bolszewicy zgładzili polskiego artystę?

Miał nacjonalistyczne ciągoty. Nie wstydził się czytać publicznie antysemickiego, faszyzującego ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.