porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie na SYLWESTER pod chmurką? Jakie gwiazdy wystąpią w NAJWIĘKSZYCH MIASTACH POLSKI?
Gdzie na SYLWESTER pod chmurką? Jakie gwiazdy wystąpią w NAJWIĘKSZYCH MIASTACH POLSKI? Co roku największe miasta Polski organizują dla swoich mieszkańców, ale ...
SAVOIR-VIVRE. Jak nie dać plamy przy stole? Które sztućce należy najpierw użyć, by nie popełnić faux pas?

Jak ułożyć SZTUĆCE na ŚWIĄTECZNYM STOLE?

Jak ułożyć SZTUĆCE na ŚWIĄTECZNYM STOLE?
fot.: HEFRA
Na co dzień podajemy jeden widelec, nóż, łyżkę. Ale na większe okazje na stole pojawia się kilka noży, widelce i łyżki różnej wielkości. Które należy najpierw użyć, by nie popełnić faux pas? Trzeba poznać zasady posługiwania się sztućcami. Warto też wiedzieć, jak odłożyć sztućce po jedzeniu.

Dobra wiadomość jest taka, że przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców, pozostałe (jeśli będzie taka konieczność) podaje się przy serwowaniu kolejnych dań. Zasada ogólna jest prosta: sztućce układa się po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej mają być używane: najdalej od talerza znajdują się te, którymi posłużymy się najpierw. Łyżki układa się wgłębieniem do dołu, widelce zębami do góry, a ostrza noży kieruje się w stronę talerza. Wszystkie sztućce powinny mieć końce rękojeści oddalone 1 cm od siebie i od krawędzi stołu.

Prawa i lewa strona talerza

Po prawej stronie talerza kładziemy nóż obiadowo-deserowy, łyżkę do zupy i ewentualnie osobny nóż stołowy do przystawki.  Jeśli na obiad podawany jest bulion, specjalna łyżka (okrągła i mniejsza niż tradycyjna) może znajdować się  u góry talerza. Po lewej stronie talerza kładzie się widelce do zakąsek i dania głównego. 

Co z deserem

Są dwie możliwości podawania łyżeczek do kawy i widelczyków do ciasta. Sztućce do deseru można podać po daniu głównym. Ale można też położyć je na początku przyjęcia nad talerzem.

Mowa sztućców

Podczas konsupcji odkładamy sztućce (gdy np. sięgamy po napoje) na talerz, nie powinny one dotykać stołu. Po skończonym posiłku kładziemy je równolegle do siebie na godzinie 4 - to znak, że można zabrać nakrycie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wigilia - Czy wolno jeść mięso 24 grudnia? Wigilia - Czy wolno jeść mięso 24 grudnia?

Czy na świątecznym, wigilijnym stole mogą znaleźć się wędliny, biała kiełbasa lub bigos z mięsem? Sprawdź, jaka jest wigilijna, postna tradycja.

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Stroiki świąteczne własnej roboty [INSPIRUJĄCE POMYSŁY] Stroiki świąteczne własnej roboty [INSPIRUJĄCE POMYSŁY]

Dekoracje świąteczne są obowiązkowym elementem obchodów Bożego Narodzenia. Oprócz tradycyjnej choinki w mieszkaniach pojawiają się również stroiki i wianki na drzwi. Niektóre dekoracje świąteczne...

Aktualizacja: 18.02.2013 11:22
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Irena Santor to gwiazda pierwszej klasy. Znakomita piosenkarka, która od ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.