porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić LAMPION z dyni na HALLOWEEN?
Jak zrobić LAMPION z dyni na HALLOWEEN? Lampion zrobiony z dyni to jedna z tradycyjnych ozdób, którymi ...
Jak zrobić wiązankę na wszystkich świętych - krok po kroku?

Jak zrobić wiązanki na groby na Wszystkich Świętych? [VIDEO]

Jak zrobić wiązanki na groby na Wszystkich Świętych? [VIDEO]
Efektowną wiązankę na grób możemy wykonać samodzielnie. Będzie nie tylko tańsza niż ta z kwiaciarni, a także bardziej oryginalna. fot.: sxc.hu
We Wszystkich Świętych i Zaduszki tradycyjnie odwiedzamy groby z wiązankami kwiatów. Ale im bliżej 1 listopada, tym znicze i wiązanki na groby są coraz droższe. Jak i z czego samodzielnie zrobić wiązankę na grób bliskiej osoby?

Najpopularniejsze wiązanki na groby robi się z jedliny, ozdobnych liści i jesiennych kwiatów. Popularnością cieszą się też tradycyjne wieńce i wianuszki z wpiętymi w zielone igliwie szyszkami i gałązkami krzewów pełnymi kolorowych jagód (np. z ogników szkarłatnych). Nietrudno samemu zrobić taki wieniec z gałązek jałowca albo też gałęzi świerkowych czy jodłowych. Pięknie będzie wyglądał także z cisu, ale tylko wtedy gdy uszczkniemy cis we własnym ogrodzie (nigdy w parku czy w lesie – są bowiem pod ochroną).

Do wiązania lepszy sznurek niż drut

Gotowe wiązanki i wieńce sprzedawane przed 1 listopada na targu lub w okolicach cmentarzy są przeważnie spinane drutem, lecz nie jest to dobre rozwiązanie (rdzewiejący pod wpływem deszczu czy śniegu drut może bowiem zabrudzić płytę grobu). Lepiej powiązać iglaste gałązki mocnym sznurkiem. A uformować z nich koło (wianek) albo trójkątną podstawę po wiązankę jest nietrudno.

Jakie kwiaty na groby 

Tradycyjne kwiaty na groby to kalie, chryzantemy, róże i lilie. Najtrwalsze i najtańsze będą jednak kwiaty typowo jesienne, a więc chryzantemy. Jest bardzo wiele odmian chryzantem – od wielkokwiatowych, bardzo wyrafinowanych wielopłatkowych, po swojskie proste i drobnokwiatowe. Bez trudu znajdziemy takie, które najlepiej pasować będą do stylu i wielkości wiązanki. Dawniej groby dekorowano kwiatami wyłącznie w białym kolorze, a i dziś wiele rodzin hołduje temu staremu zwyczajowi. Gdy kwiaty na jednym grobie składa wiele osób, unika się wtedy pstrokacizny.

Co zrobić, by kwiaty przetrwały nie tylko Wszystkich Świętych i Zaduszki?

Najmniej trwałe są róże, a najbardziej chryzantemy, zwłaszcza te o drobnych kwiatach. Ogrodowe rodzime odmiany chryzantem są też znacznie trwalsze i bardziej odporne na przymrozki niż te ze szklarni, sprowadzane z Holandii.
Gdy chcemy przedłużyć trwałość kwiatów, można ukryć w wiązce jedliny specjalną gąbkę kwiaciarską nasączoną wodą (do kupienia prawie w każdej kwiaciarni) albo włożyć końcówki róż w niewielkie pojemniki z wodą zamaskowane zieloną gałazką (nadają się do tego podłużne szklane tutki po wanilii w laskach albo pojemniki po dropsach). Dzięki temu prostemu zabiegowi cięte kwiaty dłużej zachowają świeżość.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Chryzantemy na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH: Jak zrobić stroiki z kolorowych chryzantem? Chryzantemy na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH: Jak zrobić stroiki z kolorowych chryzantem?

Chryzantemy, którymi tradycyjnie ozdabiamy groby w dniu Wszystkich Świętych, nie muszą być smutne. Możemy z nich stworzyć ciekawe kompozycje, stroiki, wiązanki. Zapraszamy do obejrzenia inspirującej...

Stroik na grób na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - INSTRUKCJA. Jak zrobić wiązankę z kapusty ozdobnej? Stroik na grób na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - INSTRUKCJA. Jak zrobić wiązankę z kapusty ozdobnej?

Klasyczne wiązanki nagrobne, w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym, robi się u nas z igliwia oraz różnorodnych kwiatów, wśród których prym wiodą chryzantemy. Kilka lat temu pojawiła się też dziwna...

JAK UDEKOROWAĆ GROBY? Pomysły na efektowne wiązanki i stroiki [WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2014 ] JAK UDEKOROWAĆ GROBY? Pomysły na efektowne wiązanki i stroiki [WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2014 ]

Tradycyjnie w dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze i czcimy zmarłych. Groby bliskich ozdabiamy kwiatami, palimy znicze, modlimy się w ich intencji. Prezentujemy pomysły na efektowne...

Aktualizacja: 26.10.2014 01:53
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Jan Król, prawa ręka ojca Rydzyka. Kim jest? Co robi?

Kim jest ojciec Jan Król, wicedyrektor Radia Maryja i Telewizji ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.