porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wielkanoc: co robić w święta w Warszawie? Wielkanoc w Warszawie nie musi ograniczać się do obfitych posiłków ...
Wielkanoc bez pisanek? Nie ma mowy! Pisanki na Wielkanoc muszą być! Jak ZROBIĆ WIELKANOCNE PISANKI?

Tradycje wielkanocne. Jak ZROBIĆ WIELKANOCNE PISANKI?

Tradycje wielkanocne. Jak ZROBIĆ WIELKANOCNE PISANKI?

 Możemy ozdobić jajko naklejając na nie elementy wycięte z kawałków tkaniny, bibułki bądź kolorowego papieru. Możemy też posmarować jajko klejem i owinąć je różnokolorową włóczką.

fot.: Photos.com
W każdym domu na Wielkanoc nie zabraknie pisanek. Niekiedy kupujemy gotowe pisanki w sklepach, na bazarach bądź targu, ale częściej robimy je w domu samodzielnie. Jak ZROBIĆ WIELKANOCNE PISANKI? Pisanki wielkanocne: jak zrobić piękne pisanki wielkanocne

Pisanki wielkanocne: jak zrobić piękne pisanki wielkanocne

Samodzielne przygotowanie pisanek przed świętami Wielkiej Nocy, to tradycja, którą kultywuje się w wielu domach. Jeśli w rodzinie są dzieci, tworzenie pisanek staje się dodatkową zabawą.

Do przygotowania pisanek potrzebujemy przede wszystkim jajek, z których musimy zrobić wydmuszki. Możemy wybrać nie tylko jaja kurze, ale także kacze lub gęsie, które od kurzych są większe, ale za to trudniejsze do zdobycia.

Jak zrobić wydmuszkę?

Aby przygotować wydmuszkę, trzeba zrobić na przeciwległych krańcach jajka niewielkie dziurki, najlepiej ostrym końcem noża albo igłą. Jedna dziura powinna być większa od drugiej. Potem trzymając jajko nad jakimś pojemnikiem trzeba mocno dmuchać w mniejszą dziurkę dotąd, aż cała zawartość jajka zostanie z niego usunięta. Dobrze jest potem przepłukać wnętrze skorupki wodą (pomagając sobie strzykawką, aby wlać wodę do środka).
Po wyschnięciu zabieramy się do dekorowania wydmuszki.

Jak malować pisanki?

Jak ją udekorujemy, to już zależy od naszej inwencji i pomysłów. Możemy ozdobić jajko naklejając na nie elementy wycięte z kawałków tkaniny, bibułki bądź kolorowego papieru. Możemy też posmarować jajko klejem i owinąć je różnokolorową włóczką.

Najłatwiej jest jednak pomalować wydmuszkę pisakami lub farbami – to szczególnie lubią dzieci!

O jednym trzeba pamiętać: z wydmuszkami trzeba obchodzić się ostrożnie, bo to materiał kruchy i bardzo łatwo można go zniszczyć.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne są takie fajne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tradycyjne wielkanocne śniadanie - jakie potrawy spożywają Polacy przy świątecznym stole? Tradycyjne wielkanocne śniadanie - jakie potrawy spożywają Polacy przy świątecznym stole?

Wielkanoc kojarzy się z wiosną. Jednak to nie lekkie wiosenne przegryzki i potrawy królują w Polsce na stołach podczas świątecznego śniadania. Sprawdź, co tradycyjnie musi się znaleźć na polskim...

Koszyczek wielkanocny - co włożyć do święconki? Koszyczek wielkanocny - co włożyć do święconki?

Z wielkanocnym koszykiem wiąże się cały obyczaj. To z nim cała rodzina udaje się przed świątecznym śniadaniem do kościoła, aby poświęcić znajdujące się wewnątrz pokarmy. Wcześniej jednak trzeba go...

Jajka wielkanocne - tradycje wielkanocne związane z jajkami. Jajka wielkanocne - tradycje wielkanocne związane z jajkami.

Pisanki służyły nie tylko do ozdoby, ale także do zabawy. Miały też znaczenie w ludowej medycynie - chroniły zwierzęta przed chorobami, leczyły ludzi. Strzegły także domostwa przed złymi mocami,...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:05
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?

Trwa dziennikarskie i policyjne śledztwo w sprawie przedmiotów odnalezionych w ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.