porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?
Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. ...
Każdy ma swoje ulubione kolędy. Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

Każdy ma swoje ulubione kolędy. Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy?

fot.: thinkstockphotos.com
W Wigilię spożywamy karpia, wręczamy sobie prezenty, składamy życzenia i... śpiewamy kolędy. Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy i jaka jest ich historia? Mówimy wszystko o najpiękniejszych polskich kolędach.

Polskie kolędy mają długą, wieloletnią tradycję. Które można uznać za najpiękniejsze? Kto je stworzył i kiedy? Mówimy wszystko o polskich kolędach, które często uchodzą za najpiękniejsze.

Najpopularniejsza kolęda na świecie

Cicha noc” po raz pierwszy została wykonana 25 grudnia 1818 roku. Jej autorami byli Joseph Mohr (tekst) i Franz Xaver Gruber (muzyka). Od tamtej pory doczekała się wielu tłumaczeń i trafiła na praktycznie wszystkie kontynenty - została bowiem przetłumaczona na ponad 300 języków, w tym między innymi ma 11 różnych tłumaczeń w języku łacińskim, czy nawet hebrajskim. Dlatego "Cicha noc” co roku pojawia się w każdym katolickim domu.

Królowa kolęd

Bóg się rodzi” to kolęda, która śpiewana jest chętnie przez każdego. Często też jest nazywana królową wszystkich kolęd. Powstała w Dubiecku nad Sanem, około 1792 roku (wtedy została wykonana po raz pierwszy). Napisał ją Franciszek Karpiński, który zadbał o to, by w tym samym roku wraz z innymi „Pieśniami nabożnymi„ jego kolęda ukazała się drukiem. Jednak z początku nie spisano melodii, co stanowiło niemały problem, gdyż "Bóg się rodzi" śpiewane było na różne melodie. Obecnie robi się to w rytmie poloneza, a za jej twórcę uważa się Karola Kurpińskiego. Sama kolęda składa sie z pięciu zwrotek, po osiem wersów każda.

Baza dla innych kolęd i pieśni religijnych

Dzisiaj w Betlejem” to kolęda, której autorów niestety nie udało się ustalić. Do dziś nie wiadomo kto napisał słowa, bądź skomponował do niej muzykę. Sama kolęda ujrzała światło dzienne dopiero koło 1878 roku. Właśnie wtedy powstał śpiewnik księdza Siedleckiego, a tam ukazała się ona po raz pierwszy drukiem. Sam utwór jest bazą dla innych kolęd czy pieśni religijnych, a nawet patriotycznych. "Dzisiaj w Betlejem" ma również swoją protestancką wersję o tytule "Dziś w Betlejem".

Zmienny tekst kolędy

Przybieżeli do Betlejem” powstała na przełomie XVI i XVII wieku, choć częściej datuje się ją na poczatek XVII wieku. Zanim przybrała znaną dzisiaj formę, często ulegała zmianom. Dlatego współcześni ludzie nie byliby w stanie zaśpiewać jej wraz ze swoimi przodkami. W pewnym momencie (początek XVIII wieku) kolędę pozbawiono nawet refrenu. Obecny tekst i melodia wykształciły się dosyć późno jak na polską kolędę, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Kolęda przeznaczona do wykonywania co niedzielę

Wśród nocnej ciszy” również należy do dosyć młodych polskich kolęd. Jej powstanie datuje się na okolice 1853 roku, kiedy to wykonano ją po raz pierwszy. Wtedy również trafiła do śpiewnika kościelnego księdza Michała Mioduszewskiego. Początkowo ta pieśń chwalebna przeznaczona była do wykonywania przez cały rok, a dopiero z czasem uzyskała status kolędy. Największa popularność zaczęła zdobywać w połowie XIX wieku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI?

Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki.

Jakie są najpiękniejsze angielskie kolędy? Jakie są najpiękniejsze angielskie kolędy?

Polskie kolędy są nam dobrze znane, gdyż co roku są wykonywane w trakcie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. A jakie są najpiękniejsze angielskie kolędy? Kto je stworzył i jaka jest ich historia?...

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Aktualizacja: 23.12.2014 14:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Borcuch - kim jest?
Jacek Borcuch - kim jest?

Jacek Borcuch to człowiek kina. Znamy przede wszystkim z filmu ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.