porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co wiesz o kolędach? Z jakich czasów pochodzą najstarsze polskie kolędy?
Co wiesz o kolędach? Z jakich czasów pochodzą najstarsze polskie kolędy? Pierwsze polskie kolędy powstawały już w XIII wieku. Najstarsza znana ...
Kolęda „Cicha noc” ma już ponad 190 lat!

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Kolęda „Cicha noc” ma już ponad 190 lat!

fot.: thinkstockphotos.com
Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Cicha noc” to najbardziej popularna kolęda na świecie. Została przetłumaczona na ponad 300 języków. Kiedy powstała i kto ją stworzył? Dlaczego jest tak popularna? Mówimy wszystko na temat kolędy „Cicha noc”.

Kiedy po raz pierwszy wykonano „Cicha noc”?

„Cicha noc” ma już ponad 190 lat. Dokładnie 25 grudnia 2011 roku miną 193 lata od kiedy została wykonana po raz pierwszy. W 1818 roku zaśpiewano ją w kościele świętego Mikołaja w Oberndorfle koło Salzburga. Jej pierwszymi wykonawcami byli jej autorzy:

  • Józef Mohr - autor słów tej kolędy oraz wikariusz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja
  • Ksawery Gruber - kompozytor jej melodii, organista tejże parafii.

Pierwsze wykonanie zostało podzielone na dwie partie - tenorowe (wykonywane przez Mohra) oraz basowe (Gruber). Do wykonania dołączył również miejscowy chór, który śpiewał wersy końcowe poszczególnych strof.

Dlaczego „Cicha noc” zdobyła popularność?

Ważny dla rozwoju popularności kolędy stał się Mauracher. Przewiózł on ją bowiem do Zillertalu, gdzie zaczęli ją śpiewać miejscowi kantorzy. W 1822 roku została ona nawet wykonana przed cesarzem Franciszkiem I i carem Aleksandrem I. Następnie „Stille Nacht” trafiła do Lipska, a stamtąd do Nowego Jorku, gdzie została wykonana w 1839 roku, przed spalonym kościołem Świętej Trójcy. Pod koniec XIX wieku kolędę zdążyli już poznać Anglicy, Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy. Na początku XX wieku, dzięki misjonarzom, trafiła również do Ameryki Północnej. 

Na jakie języki była tłumaczona „Cicha noc”?

Ciężko wymienić chociażby część języków, na które została przetłumaczona ta kolęda. W 1873 roku zapisano ją w śpiewniku afrykańskim. Wcześniej ujrzała światło dziennie w językach europejskich. Zebrano te tłumaczenia w dwóch tomach.  Najpóźniej, bo dopiero w 1968 roku zebrano tłumaczenia na języki nieeuropejskie - w tym 11 różnych tłumaczeń w języku łacińskim, a nawet hebrajskim.

Oryginalna „Cicha noc” liczy 6 zwrotek. Aktualnie jej najpopularniejszymi częściami są zwrotki numer 1, 2 i 6. To właśnie w takim układzie najczęściej śpiewa się tę kolędę.

Znasz tekst kolędy „Cicha noc”?

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem,
Nad dzieciątka snem.

Cicha noc, święta noc,
Pastuszkowie od swych trzód
Biegną wielce zadziwieni 
Za anielskim głosem pieśni
Gdzie się spełni cud,
Gdzie się spełni cud.

Cicha noc, święta noc,
Narodzony Boży Syn
Pan Wielkiego majestatu
Niesie dziś całemu światu
Odkupienie win,
Odkupienie win.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wigilia - Czy wolno jeść mięso 24 grudnia? Wigilia - Czy wolno jeść mięso 24 grudnia?

Czy na świątecznym, wigilijnym stole mogą znaleźć się wędliny, biała kiełbasa lub bigos z mięsem? Sprawdź, jaka jest wigilijna, postna tradycja.

Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI?

Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki.

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY? Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY?

Boże Narodzenie – to hasło, które przywodzi na myśl różne skojarzenia. No właśnie, jakie? Niewątpliwie myśląc o świętach, myślimy o czynnościach wykonywanych każdego roku, o zwyczajach przejętych od...

Aktualizacja: 28.12.2014 13:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?

Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie został Polakiem. Denis Urubko ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.