porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wielkanoc na świecie – jak się ją obchodzi w innych krajach?
Wielkanoc na świecie – jak się ją obchodzi w innych krajach? Wielkanoc - w polskiej tradycji mamy malowanie pisanek, baranki, zajączki ...
Mówimy, jakie są polskie tradycje wielkanocne.

POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania?

POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE. Jakie zwyczaje wiążą się ze Świętem Zmartwychwstania?

Lubimy polskie zwyczaje i wiele z nich kultywujemy -  nasz naród na tle innych europejskich krajów odznacza się sporym przywiązaniem do zwyczajów świątecznych

fot.: Photos.com
Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Polacy swoje przygotowania do świąt tradycyjnie zaczną od wiosennych porządków. Jakie jeszcze zwyczaje wielkanocne kultywują Polacy? Mówimy, jakie są polskie tradycje wielkanocne.

Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem. Czterdziestodniowy post pozwala w pełni przygotować się na przeżywanie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W przypadku polskiej Wielkanocy istnieje wiele obyczajów, które należy przestrzegać i respektować. Choć niektóre tradycje w Polsce powoli zanikają, nasz naród na tle innych europejskich krajów odznacza się sporym przywiązaniem do zwyczajów świątecznych. Mówimy, jakie tradycje i obyczaje wielkanocne kultywują Polacy.

Jakie tradycje wielkanocne panują w Polsce?

Oto lista tradycji wielkanocnych, które Polacy kultywują niezmiennie od lat:

Wiosenne porządki - trudno wyobrazić sobie przygotowania do Świąt Wielkanocnych bez wielkich porządków w domu. Oprócz przygotowania duchowego, Polacy starają się uprzątnąć domostwa, tak by w czystości oczekiwać Wielkanocy. Tradycji tej przyświeca pewna symbolika - wierzymy, że wymiatając bród z domu pozbywamy się zła i nieszczęść, jakie przez zimę zgromadziły się wokół nas.

Niedziela Palmowa - Na tydzień przed Wielkanocą udajemy się na uroczyste nabożeństwo zwane Palmową Niedzielą. Tradycja wielkanocna nakazuje, by tego dnia na msze udać się z palmą, najlepiej wykonaną z wierzby. Poświęcona w kościele palma ma za zadanie chronić domowników przed nieszcześciem.

Środa Popielcowa - tego dnia podczas Mszy św. kapłan posypuje głowę wiernych popiołem. Ta stara tradycja wielkanocna symbolizuje pokutę uczestniktów nabożeństwa.

>>> Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła i zachować post? [KLIKNIJ!]

Wielkanocny koszyczek - w Wielką Sobotę przychodzi czas na poświęcenie wielkanocnych potraw. W koszyczku nie może zabraknąć baranka - symbolu zmartwychwstania, jajka - symbolu narodzin i mięsa - oznaki kończącego się postu.

Śniadanie wielkanocne - w Wielką Niedzielę wszyscy domownicy gromadzą się rano przy stole, by wspólnie zasiąść do uroczystego śniadania. Zgodnie z tradycją, podczas tego świątecznego posiłku należy skosztować wszystkich potraw, których nie mogliśmy spożywać podczas Wielkiego Postu. Obowiązkowo zatem na stole musi pojawić się żurek z białą kiełbasą, wędliny, mazurek i babka wielkanocna. Zanim skosztujemy wszystkich smakołyków, należy podzielić się z bliskimi jajkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jajka wielkanocne - tradycje wielkanocne związane z jajkami. Jajka wielkanocne - tradycje wielkanocne związane z jajkami.

Pisanki służyły nie tylko do ozdoby, ale także do zabawy. Miały też znaczenie w ludowej medycynie - chroniły zwierzęta przed chorobami, leczyły ludzi. Strzegły także domostwa przed złymi mocami,...

Tradycyjna wielkanocna święconka - Co włożyć do koszyczka ze święconką i dlaczego? Tradycyjna wielkanocna święconka - Co włożyć do koszyczka ze święconką i dlaczego?

Większość ze specjałów, które znajdą się na wielkanocnym stole jest w koszyczku, który święcimy w kościele. Czy wiemy jednak, co symbolizują poszczególne produkty? Podpowiadamy, jakie znaczenie ma...

WIELKANOCNY PONIEDZIAŁEK: skąd się wziął ŚMIGUS-DYNGUS? WIELKANOCNY PONIEDZIAŁEK: skąd się wziął ŚMIGUS-DYNGUS?

Oblewanie się wodą w wielkanocny poniedziałek to zwyczaj, bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych. Czy znasz jego historię? Jaka jest jego symbolika? Mówimy, dlaczego w wielkanocny...

Aktualizacja: 28.03.2015 17:15
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.