porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto i dlaczego obchodzi 19 STYCZNIA ŚWIĘTO JORDANU?
Kto i dlaczego obchodzi 19 STYCZNIA ŚWIĘTO JORDANU? 19. stycznia grekokatolicy obchodzą Święto Jordanu obchodzone na pamiątkę chrztu Jezusa. ...
21 stycznia Oryginalne PREZENTY dla babci i dziadka. Radzimy, jak przygotować masę solną i jak wykonać figurki

Jak zrobić prezenty z masy solnej? Na DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone są w drugiej połowie stycznia. Babcie świętują 21 stycznia, a Dziadkowie dzień później. Jest to świetna okazja, żeby zorganizować czas własnemu dziecku i wykonać razem z nim własnoręcznie wspaniałe prezenty. Najpopularniejszym tworzywem, obok kartek, jest masa solna.

Wykonywanie figurek z masy solnej ma bardzo długą tradycję. Kiedyś, w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji wykonywano z masy solnej przepiękne figury, które potem były malowane, a używano ich jako dekoracji wnętrz. Dziś mamy mnóstwo innych, bardziej odpornych tworzyw, z których powstają figurki. Masa solna używana jest więc głównie przez dzieci, które mogą w łatwy sposób wykonać dość trwałe prezenty na Dzień Babci Dzień Dziadka. Radzimy, jak przygotować odpowiednią masę solną, czego należy unikać oraz jak modelować figurki z masy solnej.

W Mowimyjak.pl szukaj także:  Życzenia na Dzień Babci. Gotowe teksty dla Babci

Przepis na masę solną

Przygotowanie masy solnej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest w tym przypadku zachowanie odpowiednich proporcji. Podstawowy przepis na masę solną zawiera:

  • 200 g mąki
  • 200 g soli
  • 125 ml wody.

Aby wykonać masę solną o odpowiedniej plastyczności, musisz najpierw wymieszać mąkę z solą. Dopiero później stopniowo dodawaj wodę. Cały czas urabiając ciasto staraj się, aby nie było ono za rzadkie. Masę wyrabiaj od 5 do 10 minut, aż uzyska odpowiedni poziom plastyczności.

Pamiętaj, że podana w przepisie ilość wody jest zależna od gatunku mąki. Jeżeli mąka, której używasz, wymaga wlania dwukrotnie więcej wody niż podana w przepisie, oznacza to, że mąka ta nie nadaje się do wyrobu masy solnej. Dodatkowo zbyt duża ilość wody może powodować pęknięcia modeli w trakcie ich pieczenia. 

Modelowanie figurek

Podczas modelowania figurek z masy solnej pamiętaj o tym, że nieużywana masa musi być cały czas pod przykryciem, najlepiej w woreczku foliowym, ponieważ bardzo szybko wysycha. Z wyschniętej masy nie da się już wykonać żadnej figurki. Jeżeli wykonywane przez was modele wymagają łączenia różnych elementów, wówczas wystarczy zwilżyć miejsca ich łączenia. Z kolei podsuszony kawałek masy z innymi elementami możemy spoić rozcieńczoną masą solną. Do wykonywania modeli możesz używać różnorodnych narzędzi: grzebienia, nożyków, wykałaczek czy nożyczek. Najlepsza do wyrabiania włosów jest wyciskarka do czosnku. Pamiętaj, że narzędzia te muszą być dostosowane do wieku twojego dziecka.

Suszenie figurek w piekarniku

Czas suszenia masy solnej jest zależny od grubości modelu i sposobu suszenia. Na powietrzu modele z masy solnej mogą schnąć nawet do kilku tygodni, jednak mniejsze jest prawdopodobieństwo ich pękania. Z kolei w piekarniku figurki należy suszyć przez około 2 godziny, na blaszce wyłożonej folią aluminiową. W pierwszej godzinie piekarnik nastawiamy na 75 stopni Celsjusza i pozostawiamy uchylone drzwiczki. W drugiej godzinie nastawiamy na temperaturę niższą, 50 stopni Celsjusza, i wówczas możemy zamknąć drzwiczki. Pod koniec suszenia możemy nastawić piekarnik na 200 stopni, tak aby nasze figurki lekko się przyrumieniły.

Malowanie figurek

Po wyciągnięciu figurek z piekarnika i ich ostygnięciu można je ozdabiać kolorami. Gotowe modele można pomalować zwykłymi farbami plakatowymi, akrylowymi albo temperą. Jeżeli masa ma mieć jednolity kolor, wówczas można dodać farbkę do wyrabianej masy, należy jednak pamiętać, że w trakcie suszenia kolory mogą wyblaknąć. Dlatego właśnie zaleca się malowanie po wysuszeniu modeli.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzień Babci i Dzień Dziadka – jaki prezent kupić? Dzień Babci i Dzień Dziadka – jaki prezent kupić?

Babcia i dziadek rozpieszczają cię przez cały rok, ale 21 i 22 stycznia to ich święto. Postaraj się o wyjątkowy prezent na Dzień Babci i Dziadka. Mówimy, co kupić babci i dziadkowi z okazji ich...

PREZENT na DZIEŃ DZIADKA do 50 zł: GALERIA PREZENT na DZIEŃ DZIADKA do 50 zł: GALERIA

W porównaniu ze świętem babć Dzień Dziadka jest obchodzony w Polsce z nieco mniejszym zaangażowaniem. Problem pojawia się szczególnie, gdy trzeba dziadkowi kupić prezent, a w sklepach są jedynie...

Jak i kiedy obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka na świecie? Jak i kiedy obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka na świecie?

W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzone są 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko co...

Aktualizacja: 30.01.2012 10:36
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.