porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co robić w święta? [5 pomysłów na ROZRYWKI dla CAŁEJ RODZINY]
Co robić w święta? [5 pomysłów na ROZRYWKI dla CAŁEJ RODZINY] Co robić w święta Bożego Narodzenia, żeby zachować atmosferę świąt, ...
Skąd się wzięły kolędy?

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY?

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia: Dlaczego śpiewamy KOLĘDY?

Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę.

fot.: Photos.com
Boże Narodzenie – to hasło, które przywodzi na myśl różne skojarzenia. No właśnie, jakie? Niewątpliwie myśląc o świętach, myślimy o czynnościach wykonywanych każdego roku, o zwyczajach przejętych od naszych babć i mam. Co te zwyczaje oznaczają? Skąd się wzięły i właściwie po co?

Śpiewanie kolęd jest związane z tradycją. Śpiewając pobożne pieśni, sławimy narodziny Chrystusa. Jest to zwyczaj wywodzący się już od starożytnych Rzymian.

>>> Jakie są najpiękniejsze polskie kolędy? [KLIKNIJ]

Calendae” – słowo to wywodzi się z łaciny, jezyka używanego w starożytnym Rzymie.  Tak bowiem Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca. Owe kalendy, szczególnie styczniowe zwane także noworocznymi obchodzono bardzo radośnie. Towarzyszyły im liczne zabawy takie jak śpiewanie, składanie sobie życzeń i obdarowywanie się prezentami. Kiedy w IV wieku naszej ery chrzescijaństwo stało się oficjalną, Kościół katolicki zniósł jednak stary, pogański zwyczaj obchodzenia kalend.

>>> ŚWIĄTECZNE TRADYCJE. Dlaczego śpiewamy kolędy? [KLIKNIJ]

Jednak typowe dla wprowadzania chrześcijaństwa w Europie w starożytności i w średniowieczu jest zawłaszczanie pogańskich uroczystości i symboli przez przerabianie ich na własne. Relikty dawnych wierzeń w chrześcijańskiej tradycji to na przykład celebrowanie pokarmów w Wielkanoc, zapalnie świeczek zmarłym w dzień Wszystkich Świętych czy zostawianie talerza dla niespodziewanego gościa w Wigilię  (nasi dalecy przodkowie robili to z myślą o gościach z zaświatów). Na podobnej zasadzie zachowała się więc także tradycja śpiewania pieśni, sławiących narodziny Chrystusa, odwiedzania się w domach i  kupowania świątecznych podarunków. W ten sposób do języka naszych dziadków weszło łacińskie słowo „calendae”, czyli kolęda.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI? Czym się różni KOLĘDA od PASTORAŁKI?

Jesteś pewien, że w te święta śpiewałeś kolędy i pastorałki...? Dowiedz się, czy poprawnie używasz pojęć: kolęda i pastorałka. Mówimy, czym różni się kolęda od pastorałki.

Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę? Kolęda CICHA NOC. Kiedy powstała i kto napisał najpopularniejszą kolędę?

Historia polskich kolęd jest długa i sięga już 1424 roku. A jaka jest historia najbardziej popularnej kolędy na świecie - „Cicha noc”? Dowiedz się wszystkiego na temat kolędy „Cicha noc”.

Nowoczesne choinki – jakie? [INSPIRUJĄCE POMYSŁY: GALERIA] Nowoczesne choinki – jakie? [INSPIRUJĄCE POMYSŁY: GALERIA]

Choinka jest jednym z najważniejszych świątecznych elementów. To ona najskuteczniej tworzy bożonarodzeniową atmosferę. Jak wyglądają nowoczesne choinki?

Aktualizacja: 23.12.2014 11:49
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.