porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WIELKANOC jak modnie pomalować pisanki? GALERIA ZDJĘĆ
WIELKANOC jak modnie pomalować pisanki? GALERIA ZDJĘĆ Wielkanoc nie musi być nudna. Uczyń malowanie pisanek modnym zajęciem. ...
Od czego zacząć świąteczne przygotowania? Kiedy zacząć przygotowania do świąt?

WIELKANOC. Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych? KALENDARIUM PRZYGOTOWAŃ

WIELKANOC. Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych? KALENDARIUM PRZYGOTOWAŃ

Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych?

fot.: Gettyimages.com
Wielkanoc i wielkanocna przerwa świąteczna (Święta Wielkanocne w 2015 roku) rozpocznie się 2 kwietnia 2015 roku i potrwa do 7 kwietnia. Okres przedświąteczny to dla wszystkich bardzo trudny czas, bo musimy połączyć pracę, sprzątanie, świąteczne zakupy i planowanie świąt. Od czego zacząć świąteczne przygotowania? Kiedy zacząć przygotowania, aby zdążyć na Wielkanoc?  

Okres Świąt Wielkanocnych to czas bardzo intensywnych przygotowań, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Nie można zapominać o Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota), które dla wielu osób jest czasem modlitwy, zadumy i wyciszenia. Radzimy, jak połączyć obowiązki związane z przygotowaniami z aspektem duchowym Świąt Wielkanocnych.

>>> Domowe sposoby mycia okien. Jak ekologicznie umyć okna? [KLIKNIJ]

Wielkie sprzątanie i pierwsze zakupy 

Najgorsze w przygotowaniach świątecznych jest nawarstwianie się obowiązków. Właśnie dlatego ważne jest, żeby niektóre przygotowania zacząć już odrobinę wcześniej. Dużo wcześniej możesz na przykład rozpocząć sprzątanie, najpóźniej na tydzień przed świętami. Odpowiednio wcześniej możesz na przykład umyć okna, uprać firanki i zasłony czy wytrzepać dywany. W Wielkim Tygodniu pozostanie ci tylko powycierać kurze i "ogarnąć" codzienny bałagan, ale do pomocy możesz zaangażować swoją rodzinę. Tylko pamiętaj, żeby nie rozgrzebywać całego mieszkania! Sprzątaj po kolei wszystkie pomieszczenia, dzięki czemu już pod koniec dnia będziesz mogła ocenić efekty swojej pracy. Pamiętaj też, że mycie okien zależy od pogody, więc nie zmarnuj ani jednego pogodnego dnia!

Przed Wielkim Tygodniem ustal też wstępne menu i listę zakupów, tak żeby móc rozłożyć ten obowiązek na raty. Trwałe artykuły żywnościowe możesz kupić już na kilka tygodni przed świętami, bo spokojnie mogą one poczekać w szafkach lub piwnicy. W tym czasie możesz także kupić jajka, które w tygodniu przed Wielkanocą będą z pewnością dużo droższe.

Sprzątanie, przygotowanie dekoracji i gotowanie!

W poniedziałek tuż po Niedzieli Palmowej, to czas na większe sprzątanie. Jeżeli jeszcze nie udało ci się umyć wszystkich okien postaraj się umyć je najpóźniej do wtorku, ponieważ czekają na ciebie jeszcze drobne porządki, jak wycieranie kurzy czy porządkowanie półek i szafek. 

Wielki Wtorek powinno się poświęcić na przygotowanie dekoracji świątecznych i ostateczne ustalenie menu wielkanocnego i szczegółowej listy zakupów. Wieczorem, żeby uniknąć stania w kilometrowych kolejkach w późniejszych dniach, możesz kupić mięsa i wędlinę. Wędlinę włóż do zamrażarki, a mięsa zamarynuj i odstaw do przygotowania na dzień następny.

W środę w Wielkim Tygodniu, oczywiście nie przerywając porządkowania domu, przygotuj mięsa, a następnie włóż je do zamrażarki.

Wielki Czwartek to czas, kiedy powinieneś kończyć generalne porządki i przygotowanie dekoracji. Dzień przed Wielkim Piątkiem to doskonały okres na sprawdzenie, czy zastawa stołowa jest w komplecie i czy obrus jest w dobrym stanie. W Wielki Czwartek wieczorem każdy praktykujący katolik powinien udać się na mszę świętą.

Wielki Piątek możesz rozpocząć już pieczenie niektórych ciast, jak sernik, babka, mazurek czy makowiec. Tego dnia możesz też przygotować sałatki i oczywiście wielkanocny koszyczek ze święconką. Wieczór w Wielki Piątek to czas, gdy w kościołach odprawia się nabożeństwo pasyjne upamiętniające śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, gdy w kościołach nie ma mszy świętej.

W Wielką Sobotę, najlepiej z samego rana, żeby uniknąć korków i kolejek, należy zrobić ostateczne zakupy. Kup pieczywo, owoce i warzywa. W ten dzień, tuż po zakupach udaj się do kościoła z przygotowaną wcześniej święconką. Po powrocie dokończ generalne porządki i dekorowanie mieszkania. Tego dnia przygotuj też żurek lub barszcz biały, świeże sałatki, przystawki i poukładaj wędlinę na talerzach. Jeżeli nie uczęszczasz na Triduum Paschalne, możesz poświęcić wieczór na odpoczynek i relaks. Następnego dnia pozostanie ci już tylko gotowanie jaj i nakrycie do stołu.

Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to czas, gdy możemy spokojnie odpocząć przy świątecznym stole, rozkoszować się porządkiem i smacznymi potrawami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.03.2015 11:34
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.