porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kuchnia wigilijna na Mazowszu i na Podlasiu - sprawdź różnice.
Kuchnia wigilijna na Mazowszu i na Podlasiu - sprawdź różnice. Boże Narodzenie na Mazowszu i na Podlasiu ma swoje zwyczaje, ...
Cena karpia zależy od ceny paliw i warunków pogodwych, panujących przez cały rok.

Wigilijny karp - co wpływa na jego cenę przed świętami Bożego Narodzenia?

Wigilijny karp - co wpływa na jego cenę przed świętami Bożego Narodzenia?

Najlepiej jest kupić już gotowe do przyrządzania płaty karpia, jeśli jednak chcemy zjeść karpia zabitego tuż przed Wigilią, upewnijmy się, że ryba nie będzie cierpiała.

fot.: pixabay.com
Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez kapia. Co roku ma on inną cenę, która zależy od wielu czynników. Sprawdź, co wpływa na cenę karpia.

Cena karpia - warunki atmosferyczne

Przede wszystkim za rosnącą cenę karpi odpowiadają rosnące ceny paliw. Maszyny używane w hodowli karpi napędzane są olejem napędowym. Wpływa na cenę ma też pogoda. W lata zimne i deszczowe karpie rosną wolniej oraz wymagają dostarczania większej ilości paszy. Pokarm dla karpi to produkty zbożowe, których cena także zależy od warunków pogodowych. To podstawowe przyczyny wahań ceny tej popularnej w Polsce ryby, bez której większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia.

Cena karpia - epidemie

Ryby w stawach hodowlanych chorują. Atakuje je pochodzący z Azji wirus, który wywołuje chorobę u ryb kolorowych i karpiowatych. To wirus KHV, zwany inaczej harper koi. Atakuje ryby i szybko powoduje u nich martwicę skrzeli. Wirus nie jest groźny ani dla ludzi, ani dla innych ryb spoza gatunku karpiowatych. Chorobę podobno roznoszą ptaki, które także nie ulegają zakażeniu. Cena karpia zależeć będzie zatem od tego, jak liczne epidemie wystąpią w ciągu roku.

Cena karpia - kontrole weterynaryjne

Stawy rybne powinny być pod nadzorem służby weterynaryjnej i mieć numer weterynaryjny. Ryby są badane rutynowo raz w roku, dodatkowo przechodzą badania w okresie przedświątecznym, zanim trafią do sprzedaży. W efekcie tych badań sprzedawca powinien mieć dokument ich badania, tak zwaną ocenę zdrowotności karpi. W przeciwnym razie sprzedaje je nielegalnie. O taki dokument ma prawo zapytać każdy z nas, dlatego wiele sklepów wywiesza go, by potwierdzić, że ryby które sprzedają, są zdrowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej? WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej?

Na bożonarodzeniowym stole powinno być dwanaście potraw. Dla naszych przodków liczba 12 była szczęśliwa i oznaczała bogactwo. Dziś dwanaście potraw kojarzone jest głównie z biblijną liczbą apostołów....

WIGILIA: Jak przyrządzić wigilijnego karpia? [ŁATWE PRZEPISY] WIGILIA: Jak przyrządzić wigilijnego karpia? [ŁATWE PRZEPISY]

Wigilia w wielu domach nie może się obyć bez karpia. Jak zrobić wigilijnego klasycznego karpia? A może tym razem przygotować go nieco inaczej? Podajemy sprawdzone przepisy.

Wigilia - od kiedy ją obchodzimy? Wigilia - od kiedy ją obchodzimy?

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie świętowali tylko datę zmartwychwstania Jezusa. Po tym jak sobór w Nicei (325 r.) wydał oświadczenie, że jest on prawdziwym bogiem i zarazem prawdziwym...

Aktualizacja: 08.07.2016 20:24
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.