porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Barszcz wigilijny - jak zrobić tradycyjną zupę na wigilijną wieczerzę?
Barszcz wigilijny - jak zrobić tradycyjną zupę na wigilijną wieczerzę? Wyrazisty w smaku, aromatyczny, o pięknym rubinowym kolorze. Gdy pojawia ...
Tradycyjne wigilijne potrawy, według każdego z nas, powinny smakować jak u mamy lub babci. Z czym podać zupę grzbową?

Zupa grzybowa - jak podać tradycyjną postną zupę w wigilijny wieczór?

Zupa grzybowa - jak podać tradycyjną postną zupę w wigilijny wieczór?

Zupa grzybowa.

fot.: Photos.com
Zasady serwowania wigilijnych potraw przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oczywiście, w efekcie małżeństwa czy zmiany miejsca zamieszkania, czasami wprowadzamy w nasze tradycje drobne modyfikacje. Jednak w niektórych domach to, z czym w Wigilię podać zupę grzybową może urosnąć do rangi problemu. Rozstrzygamy, z czym powinna być podana grzybowa. Sprawdź, jak w prosty sposób uniknąć konfliktów przy wieczerzy wigilijnej.

Grzybowa - prawie taka sama w całej Polsce

Wigilijna zupa grzybowa w każdej części Polski jest gotowana podobnie. Jest postna, czyli na wywarze z jarzyn bez dodatku mięsa, a jej esencję stanowią ugotowane suszone grzyby. Zazwyczaj jak najszlachetniejsze - prawdziwki i podgrzybki. Wywar, w którym gotowały się grzyby, trafia do zupy grzybowej wraz z najokazalszymi kapeluszami pokrojonymi w kostkę lub paski. Reszta grzybów "zasila" kapustę z grzybami. W niektórych rodzinach zupa grzybowa jest zabielana śmietaną i zagęszczana mąką, w innych podawana jest czysta. By nie była tak zupełnie "chuda", można do niej dodać podsmażoną na maśle drobniutko posiekaną cebulkę. Wzbogaci to przy okazji smak zupy.

Grzybowa - podawana z łazankami

W niektórych rodzinach podawana jest zasypana kaszką manną - jak dziecięcy rosołek. W innych z kaszy mannej gotowana jest polenta, krojona potem w kostkę. W jeszcze innych dodaje się po prostu makaron nitki - taki jak do rosołu. W niektórych nieco grubszy makaron - np. kolanka. Ale tak naprawdę, zupa grzybowa tradycyjnie powinna być podawana z łazankami, czyli płaskimi kluskami o kształcie rombu, wykonanymi z ciasta makaronowego. Łazanki rządzą - przepisy na grzybową z nimi powtarzają się we wszystkich książkach kucharskich oraz w poratalach internetowych poświęconych kulinariom.

Grzybowa - na wiele sposobów

Ponieważ jedni jedzą ją ze śmietaną, inni bez, jedni z kluseczkami typu nitki, inni z dużo grubszym makaronem typu łazanki - radzimy jak uniknąć kontrowersji podczas Wigilii. Ugotujmy podstawową grzybową i podajmy ją w wazie bez żadnych dodatków. Do odrębnych miseczek nałożmy przynajmniej dwa rodzaje makaronu (oczywiście uprzednio ugotowanego), a także kluski z kaszy manny oraz pyszną śmietanę. Niech każdy zje grzybową taką, jaką lubi najbardziej - jak u mamy. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej? WIGILIA: Dlaczego na stole powinno być 12 potraw? Dlaczego trzeba spróbować każdej?

Na bożonarodzeniowym stole powinno być dwanaście potraw. Dla naszych przodków liczba 12 była szczęśliwa i oznaczała bogactwo. Dziś dwanaście potraw kojarzone jest głównie z biblijną liczbą apostołów....

Wigilia - od kiedy ją obchodzimy? Wigilia - od kiedy ją obchodzimy?

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie świętowali tylko datę zmartwychwstania Jezusa. Po tym jak sobór w Nicei (325 r.) wydał oświadczenie, że jest on prawdziwym bogiem i zarazem prawdziwym...

Aktualizacja: 08.07.2016 19:49
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Mowimyjak.pl; Podpowiadamy jak zorganizować uroczystości. Chcesz wiedzieć jak zorganizować chrzciny? Mówimy jak zorganizować Komunię Św. dla dziecka! Radzimy jak znaleźć prezent dla młodej pary. Sprawdź dział uroczystości! Zobacz, jak świetnie może wyglądać sala na zabawę. Gdzie zorganizować wesele? Jak dobrać catering? Gdzie kupić dekoracje? Jak ubrać się na imprezę? Mówimy jak powinien wyglądać wieczór panieński. Dokąd na wieczór kawalerski? Dowiedz się, jak przygotować się do ślubu. Co podarować ukochanemu na walentynki? Wszystko o uroczystościach. Niezbędnik i poradnik dla organizujących imprezy i uroczystości.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.