- Jak urządzić mały przedpokój? PORADY
- Jak bezpiecznie używać pilarki tarczowej?
- Jak stracono słynny transatlantyk Normandie?
- Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia?
- Bohdan Smoleń – kim jest? [KARIERA, RODZINA, CHOROBA]
- Z kim zagra Polska w eliminacjach do EURO 2016?
- Jak zrobić wielkanocną dekorację z wiosennych kwiatów w koszyku?
- Drugi pierwszy raz. Jak powrócić do seksu po przyjściu na świat dziecka?
- Ewa Kasprzyk rozwiedzie się z mężem? Kim jest jej nowy partner?
- Seks po hiszpańsku, czyli jak zostać mistrzynią hiszpana
Jak Polacy psują swój język?
W Polsce o wyższe wykształcenie coraz łatwiej, ale ludzi rzeczywiście dobrze wykształconych, coraz mniej. Jakość wykształcenia jakie dają wyższe studia - zwłaszcza w dobie prywatnych, płatnych uczelni – pozostawia wiele do życzenia.
Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa?
Nieznośna maniera dorzucania „tak” na końcu zdania oznajmującego panoszy się coraz bardziej. Niby drobiazg, ale irytujący, a przede wszystkim narusza normy stylistyczne języka polskiego. Nie jest to tak rażący błąd jak "półtorej roku" czy "ubrałam sukienkę", ale jednak należy walczyć z "takowaniem".
Należy się komuś jak psu buda - co oznacza to powiedzenie?
Często, słysząc, że coś należy się komuś "jak psu buda/zupa", uznajemy, że nic mu się z góry nie należy. Nic bardziej błędnego. Ten związek frazeologiczny oznacza, że ktoś bezwarunkowo powinien otrzymać coś, na co uczciwie sobie zapracował.
Czy można powiedzieć „przekonywujący”? Przekonujący, przekonywający, czyli przekonywujący?
„To jest bardzo przekonywujący argument” – często słyszymy w radiu, telewizji, czytamy w internecie. I nikogo to specjalnie nie dziwi. Mało kto jednak wie, że ta forma imiesłowu przymiotnikowego jest niepoprawna. Dlaczego nie mówić „przekonywujący”? Może nasze argumenty cię przekonają.
Błędy językowe. Kiedy piszemy "zwycięscy", a kiedy "zwycięzcy"? Jak rozpoznać ubezdźwięcznienie?
Zasady pisowni liter "s" i "z" nie są takie oczywiste. Słysząc s odruchowo piszemy tak samo. Ale w wielu wyrazach zamiast s należy użyć z, w języku polskim dźwięczne z w bezdźwięcznym otoczeniu staje się bowiem głuche tylko w mowie. Są także słowa pułapki, które zapisuje się dwojako - z "s" lub "z" w zależności od znaczenia.
Czy mowa może cię zdradzić, czyli jak nie okazać się znów burakiem?
Polacy mówią coraz gorzej po polsku. Językoznawcy i specjaliści od poprawności językowej już prawie nie zwracają na to uwagi. Nie piętnują rażących błędów. Czy powinniśmy się godzić na niechlujstwo językowe? Nie! Nie mów poprawnie po polsku - bądź burakiem!
Mówimy, jak unikać błędów. Dlaczego poloniści zgrzytają zębami, gdy słyszą wyrażenie "za około godzinę"?
Dlaczego wyrażenia "za około godzinę", "około pięć minut" są niepoprawne? Jak powinno się używać słowa około? Przeczytaj nasz poradnik i krótką powtórkę z gramatyki języka polskiego.
11 najczęstszych błędów językowych
Choćbyśmy byli elokwentni i oczytani, tracimy w oczach naszego rozmówcy, jeśli kaleczymy nasz język. Jakie są najczęstsze błędy językowe, których powinniśmy unikać?
![Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]](http://cdn14.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/34939/anna-seniuk-kim-jest-kariera-rodzina_777629.jpg)
Anna Seniuk jest jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Kim ...
-
zobacz sylwetkę