porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
HIT

Jak Polacy psują swój język?

W Polsce o wyższe wykształcenie coraz łatwiej, ale ludzi rzeczywiście dobrze wykształconych, coraz mniej. Jakość wykształcenia jakie dają wyższe studia - zwłaszcza w dobie prywatnych, płatnych uczelni – pozostawia wiele do życzenia.

jak mówić poprawnie dodano: 07.11.2013 15:36

Dorzucanie TAK na końcu zdania. Skąd się wzięła ta denerwująca maniera językowa?

Nieznośna maniera dorzucania „tak” na końcu zdania oznajmującego panoszy się coraz bardziej. Niby drobiazg, ale irytujący, a przede wszystkim narusza normy stylistyczne języka polskiego. Nie jest to tak rażący błąd jak "półtorej roku" czy "ubrałam sukienkę", ale jednak należy walczyć z "takowaniem".

kalki językowe dodano: 29.08.2012 07:21 | odpowiedz (1)

Należy się komuś jak psu buda - co oznacza to powiedzenie?

Często, słysząc, że coś należy się komuś "jak psu buda/zupa", uznajemy, że nic mu się z góry nie należy. Nic bardziej błędnego. Ten związek frazeologiczny oznacza, że ktoś bezwarunkowo powinien otrzymać coś, na co uczciwie sobie zapracował.

jak psu buda dodano: 01.03.2012 18:55

Czy można powiedzieć „przekonywujący”? Przekonujący, przekonywający, czyli przekonywujący?

„To jest bardzo przekonywujący argument” – często słyszymy w radiu, telewizji, czytamy w internecie. I nikogo to specjalnie nie dziwi. Mało kto jednak wie, że ta forma imiesłowu przymiotnikowego jest niepoprawna. Dlaczego nie mówić „przekonywujący”? Może nasze argumenty cię przekonają.

czy można powiedzieć dodano: 17.06.2012 17:57 | odpowiedz (1)

Błędy językowe. Kiedy piszemy "zwycięscy", a kiedy "zwycięzcy"? Jak rozpoznać ubezdźwięcznienie?

Zasady pisowni liter "s" i "z" nie są takie oczywiste. Słysząc s odruchowo piszemy tak samo. Ale w wielu wyrazach zamiast s należy użyć z, w języku polskim dźwięczne z w bezdźwięcznym otoczeniu staje się bowiem głuche tylko w mowie. Są także słowa pułapki, które zapisuje się dwojako - z "s" lub "z" w zależności od znaczenia.

błędy ortograficzne dodano: 23.01.2012 13:00

Czy mowa może cię zdradzić, czyli jak nie okazać się znów burakiem?

Polacy mówią coraz gorzej po polsku. Językoznawcy i specjaliści od poprawności językowej już prawie nie zwracają na to uwagi. Nie piętnują rażących błędów. Czy powinniśmy się godzić na niechlujstwo językowe? Nie! Nie mów poprawnie po polsku - bądź burakiem!

gramatyka dodano: 18.11.2011 14:20 | odpowiedz (3)

Mówimy, jak unikać błędów. Dlaczego poloniści zgrzytają zębami, gdy słyszą wyrażenie "za około godzinę"?

Dlaczego wyrażenia "za około godzinę", "około pięć minut" są niepoprawne? Jak powinno się używać słowa około? Przeczytaj nasz poradnik i krótką powtórkę z gramatyki języka polskiego.

gramatyka dodano: 17.11.2011 13:59

11 najczęstszych błędów językowych

Choćbyśmy byli elokwentni i oczytani, tracimy w oczach naszego rozmówcy, jeśli kaleczymy nasz język. Jakie są najczęstsze błędy językowe, których powinniśmy unikać?

język polski dodano: 14.07.2015 11:06
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Seniuk. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Seniuk jest jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Kim ...

błędy językowe szukasz informacji, artykułów, wywiadów nt. błędy językowe. Wszystko na temat błędy językowe na Mowimyjak.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.