- Jak urządzić mały przedpokój? PORADY
- Jak bezpiecznie używać pilarki tarczowej?
- Jak stracono słynny transatlantyk Normandie?
- Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia?
- Bohdan Smoleń – kim jest? [KARIERA, RODZINA, CHOROBA]
- Z kim zagra Polska w eliminacjach do EURO 2016?
- Jak zrobić wielkanocną dekorację z wiosennych kwiatów w koszyku?
- Drugi pierwszy raz. Jak powrócić do seksu po przyjściu na świat dziecka?
- Ewa Kasprzyk rozwiedzie się z mężem? Kim jest jej nowy partner?
- Seks po hiszpańsku, czyli jak zostać mistrzynią hiszpana
JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA. Kleszcze - co trzeba o nich wiedzieć?
W Polsce żyje zaledwie 20 spośród ok. 800 gatunków kleszczy występujących w całym świecie. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu – to główne odkleszczowe infekcje. Przed tą drugą skutecznie chroni szczepionka, ale wobec pierwszej nie mamy takiej broni.
Co zrobić, by uniknąć spotkania z kleszczem
Nie istnieje cudowny, niezawodnie działający sposób, by z lasu przynieść na sobie kleszcza. Ale jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, by ryzyko zmniejszyć do minimum: odpowiedno się ubrać, unikać teranów, które ten pasożyt lubi i zastosować specjalne preparaty, których kleszcz nie znosi.
BORELIOZA - jak ją rozpoznać? Czym grozi brak leczenia boreliozy?
Im szybiej uda się rozpoznać boreliozę, tym łatwiej ją wyleczyć! Gdy przejdzie w stan przewlekły, terapia jest długa. Niestety, nie zawsze da się ją od razu rozpoznać. Łatwo jest mylona z wieloma chorobami, np. z reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym. Nawet specjalistyczne badania bywają zawodne. Co może wskazywać na to, że mamy boreliozę?
Jak uchronić się przed chorobami przenoszącymi przez KLESZCZE?
Ukąszenie przez kleszcza może wywołać groźne choroby, jak m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest kilka zasad, które zwiększą nasze szanse w starciu z kleszczem.
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami przed wyjściem do lasu lub parku? Jak odstraszyć kleszcze?
Jeśli boimy się, że na spacerze ukąsi nas kleszcz, warto zawsze ubrać się tak, aby zasłonić głowę i kończyny. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na spacer do parku lub do lasu? Jak uchronić się przed kleszczami? Jak je odstraszyć? Jakie preparaty są najlepsze na kleszcze?
Kleszcze – co warto wiedzieć? Jak bronić się przed kleszczami?
Kleszcze można przynieść zarówno z lasu, jak i miejskiego parku czy skwerku. Czym grozi kontakt z kleszczem? Jakie choroby mogą roznosić te pajęczaki?
BORELIOZA. Co jest prawdą, a co mitem?
Nawet szczelne ubranie nie zawsze jest dostateczną barierą dla tych kleszcza, którego celem jest wkłucie się w skórę i wypicie naszej krwi. A to grozi zainfekowaniem niebezpieczną boreliozą. Mało wiemy o tej chorobie, nie mamy na razie szczepionki, która chroniłaby przed nią.
Kleszczowe zapalenie mózgu – jak rozpoznać?
Kleszczowe zapalenie mózgu to druga, obok boreliozy, choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołuje ją wirus, który znajduje się w gruczołach ślinowych kleszcza, dlatego do zakażenia dochodzi natychmiast, gdy pasożyt wkłuje się do krwiobiegu. Na szczęście przeciw tej chorobie jest szczepionka. Zobacz nasz PORADNIK - NIEBEZPIECZNE KLESZCZE.
Co to jest BORELIOZA, niebezpieczna choroba, którą zarażają kleszcze?
Wiosną wiele się mówi o odkleszczowym zapaleniu opon mózgowych, żeby przypomnieć nam, że możemy się przeciwko niemu zaszczepić, zanim zaczniemy spędzać więcej czasu na łonie natury. O innej groźnej chorobie, którą zarażają kleszcze, pisze się rzadko. Przeciwko boreliozie nie ma bowiem szczepionki.
KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?
Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę, ale przed boreliozą nie ma takiej ochrony. Jedyne, co można zrobić, to uniknąć spotkania z kleszczem. Jak ochronić się przed tymi groźnymi pasożytami?
Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...
-
zobacz sylwetkę